уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Како то да у цивилизованој ЕУ масовно нестају деца миграната?
Хроника

Дојче веле: Како то да у цивилизованој ЕУ масовно нестају деца миграната?

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. фебруар 2016.

Нико не може рећи колики је број малолетних избеглица у Европи које се воде као нестале, као ни где су та деца. Очито је да су у регистрацији почињене грешке.

Зашто се о избеглицама које су још деца или адолесценти након регистрације није водила брига? Колико малолетника је конкретно нестало? У потрази за одговором на то питање откривају се велики дефицити приликом регистрације.

Европол и немачка криминалистичка полиција БКА су изнели бројке које у ствари не важе јер се сваки дан мењају. Осим тога, начин на који су прикупљани подаци изазива сумњу. Организације за заштиту деце и избеглица говоре о забрињавајућим бројкама, али на факте се ни они не могу позвати. Тако БКА полази од тога да је 1. јануара 2016. у Немачкој било 4.749 малолетних избеглица без пратње одраслих особа. Они се деле у две групе: 431 од тих избеглица је било млађе од 13 година, а 4.287 њих је старо између 14 и 17 година.

Забележена је вишеструка регистрација у неколико немачких савезних покрајина, а нека од те нестале деце се након кратког времена поновно појаве, каже једна портпаролка БКА и додаје: "Али, не можемо искључити да неки од несталих на почетку године нису доспели у руке криминалаца." Тачних сазнања о томе БКА нема.

Шеф Европола Брајан Доналд је у изјави за британски лист "Обсервер" признао да је на хиљаде малолетних избеглица регистровано у европским земљама, али да се њихов траг тада изгубио. Доналд је упозорио да су нека од те деце могла доспети у руке криминалаца. Истовремено је додао: "Нису сви жртве криминалаца, неки од њих су можда под окриљем чланова породице. Али једноставно не знамо где се налазе."

Европол је, каже шеф те полиције, прикупио доказе о томе да су нека деца и млади током бекства у Европу били сексуално злостављани. Формирала се једна криминална инфраструктура, која профитира од мигрантског таласа, каже Доналд. Кријумчари све више избеглице искориштавају за послове који имају везе са индустријом секса и као робове. Но, то није ништа ново, каже Доналд, јер је током сваког избегличког таласа у историји долазило до насиља према слабијима. Међутим, и по том питању за сада постоји више нагађања него чињеница.

Јаснијим бројкама располажу градови и општине. Према информацијама немачких уреда за младе, у Немачкој се актуелно води брига о око 60.000 малолетних избеглица које су дошле без пратње одраслих. Наводи се да су многа од те деце причала о лошим искуствима током бегства.

Несигурно статистичко стање и дечјим организацијама отежава рад. Тако је УНИЦЕФ саопштио: "Бројку коју је навео Европол схватамо веома озбиљно." Према наводима УНИЦЕФ-а трећина избеглица које су од лета 2015. дошле у Немачку, јесу деца и млади. Ти подаци се темеље на непотпуним наводима власти, истиче та организација и додаје да још увек не постоји детаљан преглед. УНИЦЕФ критикује што се приликом регистрације не бележи старост избеглица и тражи да се малолетне избеглице региструју у свим транзитним и земљама и оним где их прихвате, као и да се њихова ситуација стално надзире.

Немачки савез за заштиту деце сматра да су учињени драматични пропусти по питању заштите малолетних избеглица. Криминалци циљано искориштавају ситуацију у којој су се нашла та деца која су сама морала у Европу, изјавио је за немачки јавни сервис СWР председник те организације Хајнц Хилгерс. Малолетне избеглице могу се заштитити, само ако буду под окриљем уреда за младе или ако се споје са својим породицама.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер