петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Јадранка Косор у посети Косову
Хроника

Дојче веле: Јадранка Косор у посети Косову

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. август 2011.

Премијерка Хрватске Јадранка Косор путује данас у званичну посету Косову, где ће с приштинским званичницима разговарати о јачању билатералних односа. Косор ће се састати и с хрватским војницима у саставу КФОР.

Само дан након што је немачка канцеларка Ангела Меркел поручила председнику Борису Тадићу како Немачка жели Србију у Европској унији, али и да ће тај сценарио бити могућ тек када званични Београд успостави дипломатске канале са Приштином, на Косово стиже хрватска премијерка Јадранка Косор. „На Косово одлазим с једном изнимно јаком и великом господарском делегацијом. Говорит ћемо прије свега о господарској сурадњи. Посјетит ћу и наше војнике који се тамо брину о миру. Томе се особито веселим. Исказат ћу им своје и поштовање Владе РХ за њихов рад и напоре. Посјетити ћу и Јањево, разговарати ћу с тамошњим Хрватима. Носимо и неке дарове. Вјерујем да ће то бити лијеп и успјешан дан.“, изјавила је уочи посете Косор.

Осим занимљиве подударности спољнополитичких корака немачке канцеларке и хрватске премијерке, прве у слању порука српком врху а друге у посети Косову, та посета је значајна због јачања економских односа између две државе, посебно јер се прекидом односа Србије и Косова отворио простор за пласирање роба вредних око 600 милиона евра. Зато са премијерком Хрватске у најмлађу европску државу долази 40-так хрватских привредника, који не желе да пропустие шансу за послове, за које је интерес већ показало више држава - попут Бугарске. Уз то, за инвестирање на Косову поред бројне дијаспоре, спремност исказују и бројне светске компаније. 

Према мишљењу политичког аналитичара Давора Гјенера с обзиром да је један од приоритетних хрватских спољнополитичких интереса европеизација њеног југоисточног суседства, одлука немачке премијерке да се њена земља у идућем раздобљу интензивније ангажује у суседном региону, велика је добит за - Хрватску. „Од Београда нитко не тражи да у кратком раздобљу формално призна државност Косова, али се очекује да се с Приштином уреде прагматични односи, успостави економска сурадња и увјети за слободу кретања људи, роба и капитала. Њемачка Остполитик и концепт „Двије Њемачке“ Београду, уосталом, могу бити узором за рјешавање таквих односа, а сигурно је да би, у случају да Србија прихвати такав концепт, услиједила снажна потпора администрацији спремној на такав корак. Осјетно друкчији није ни положај Приштине с којом ће се морати дефинирати однос према српској мањини, и то и у енклавама јужно од Ибра, а и у зони сјеверно од те ријеке гдје Срби чине већину становништва.“, сматра Гјенеро.

За Гјенера, али и друге аналитичаре, хрватска политика вишекратно је и недвосмислено слала јасне поруке спремности на сарадњу и подршку демократској Србији те пријатељске поруке региону, посебно у помоћи за остварење евро-атлантских аспирација суседних држава. Као континуитет такве политике Косор истиче и данашњу посету Косову, а то што се она поклопила с одлуком Бона о „повратку на Балкан“ похвалан је за Хрватску, као и за њене односе с Немачком.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер