петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Избори на северу Косова решени у Београду
Хроника

Дојче веле: Избори на северу Косова решени у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. мај 2019.

Српска листа је уз сву могућу подршку Београда очекивано убедљиво победила на изборима на северу Косова. Сада су поново званично на функцијама након што су поднели оставке – иако Приштина није испунила њихове услове.

Кандидати Српске листе остварили су очекивану победу на ванредним локалним изборима за градоначелнике у четири општине на северу Косова освојивши скупа скоро 22.000 гласова. Фокус кампање била је излазност, а кандидати су упућивали поруке да грађанима не предстоје избори већ „референдум за опстанак и останак“.

Излазност је према прелиминарним резултатима била око 42 одсто – а кандидати Српске листе успели су да остваре укупно око 5.800 гласова више него 2017. године. Додуше – без конкуренције осталих српских политичких актера који су изборе бојкотовали.

Пораст подршке Српској листи „ветар је у леђа политици Александра Вучића“, сматра Срђан Вуловић, кандидат Српске листе у општини Зубин Поток. Са овом оценом се не слаже политички аналитичар из Приштине Шпетим Гаши, потпредседник америчке организације Савет за инклузивно управљање.

„Српска заједница је превише слаба да би се супротставила, било Београду, било Приштини. Српска заједница на Косову у овом тренутку и политички и економски зависи од Београда који је практично субвенционише и због чега морају да се повинују и спроведу политику Београда“, наводи Гаши за ДВ.

Кључну улогу српских институције у исходу недељних избора види и Драгиша Мијачић, координатора Радне групе Националног конвента о Европској унији за Поглавље 35. „Резултати нису изненађујући јер на изборна дешавања на Косову и Метохији, нарочито на северу Косова, пресудни значај увек имао утицај владајућих структура у Београду“, наводи Мијачић за ДВ.

„Ограничена политичка партиципација“

Председник Србије Александар Вучић поред позива грађанима да се одазову у што већем броју, упозоравао је и на инциденте и „провокације Приштине“. Упркос тим најавама, изборни дан је протекао мирно, а преко 460 посматрача, међу којима чак 12 амбасада, нису пријавили систематске нерегуларности.

Међутим, дан након избора, амбасаде Француске, Немачке, Италије, Уједињеног Краљевства и САД издају саопштење у ком позивају на „хитно спровођење“ препоруке посматрачке мисије ЕУ из 2017. Тада је мисија пријавила случајеве застрашивања политичких партија које су биле противкандидати Српској листи и упозорила на неопходност ажурирања бирачких спискова.

Јан Брату, шеф посматрачке мисије ОЕБС-а

У понедељак су упозорили да ти недостаци „остају нерешени и доводе до ограничене изборне конкурентности и ограничене политичке партиципације чиме се покрећу питања о укупном демократском процесу у тим подручјима“, приметиле су амбасаде земаља такозване Квинте.

Вучић је о том саопштењу рекао: „Ја ништа глупље у свом животу нисам прочитао.“

Ове, као и претходне изборе, пратиле су бројне тврдње да се на запослене у јавном сектору, и косовском и српском, врши притисак да изађу на гласање, али и да обезбеде гласове чланова породице.

Нове оставке мало вероватне

До расписивања ванредних избора на северу Косова дошло је након што су у новембру градоначелници из Српске листе поднели оставке, тражећи да Приштина укине царине на робу из Србије и ослободи осумњичене за убиство Оливера Ивановића.

Са изузетком општине Зубин Поток, у преосталим општинама нови кандидати за градоначелнике били су исти људи који су и поднели оставке на места градоначелника пет месеци раније.

Тиме је север Косова постао епицентар најновије кризе у политичким односима Београда и Приштине. Истог дана када је Српска листа најавила учешће на изборима упркос томе што захтеви због којих су оставке поднете нису испуњени, поручили су и да та одлука „није коначна“ те да по освајању избора могу изнова поднети оставке.

Драгиша Мијачић не види много користи од такве одлуке, а кључ скретања пажње на штетност одлуке Приштине види у комуникацији чланова Српске листе са приштинским институцијама, медијима и са међународном заједницом.

"Једино Српска" - плакат се може схватити и буквално

„Претходна одлука о оставкама градоначелника није постигла жељени ефекат у смислу укидања такси, тако да мислим да није паметно поновити исти потез јер он свакако неће постићи позитиван резултат. Са друге стране, оставке би изазвале политичку и безбедносну кризу ширих размера, искрено се надам да до тога неће доћи“, рекао је за ДВ Мијачић.

Шпетим Гаши такође сматра да је мало вероватно да ће новоизабрани кандидати поново поднети оставке али и додао да то зависи од шире слике у процесу нормализације. „Приштина неће поново дозволити истим кандидатима да учествују у изборном процесу. За сада нема правног оквира који би то спречио, али то је лако променити, било изменом Закона о изборима или одбијањем да се кандидатуре истих кандидата поново потврде у новом изборном процесу“, објашњава, али додаје да Приштина може прибећи и ригорознијим мерама, попут укидања регистрације целој партији.

Најизвесније је, сматра, да ће Приштина сести да разговара или са Српском листом или са Београдом о таксама.

Да ли ће бити нових оставки, Српска листа договориће у петак са председником Вучићем након консултација у Београду.

(Дојче веле, КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер