петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Историјски избори у Шпанији
Хроника

Дојче веле: Историјски избори у Шпанији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. мај 2015.

Очекује се да локални избори у Шпанији промене традиционалну политичку „поделу“ моћи у земљи. Гласачи узнемирени због корупције и лоше економске ситуације, подржавају странке као што су Подемос и Сиудаданос.

Уочи локалних избора широм Шпаније, у Алкали де Јенаресу, малом граду источно од Мадрида, окупиле су се присталице нове странке, Сиудаданос, или "Грађани“. Добро су расположени, верују да ће фантастичан пораст странке последњих неколико месеци, довести до тога да она ускоро буде једна од најистакнутијих политичких снага у земљи. Алберт Ривера, 35-годишњи лидер странке, излази на бину, има снажну поруку својим изборним ривалима.

"Неки не разумеју шта се дешава у Шпанији. Ми нисмо само суочени са изборима, ми се суочавамо са новом ером. Ко то не може да схвати, тај није способан да води промене. Шпанији не иде добро, јер добро иде само једном малом броју људи."

То обећање генерације младих шпанских политичара да доносе "нову еру" је већ изменило политичку сцену у земљи. Али у недељу, када су избори за локалне и за 13 од 17 регионалних парламената, очекује се да се политичка мапа драстично промени.

Шпанска политика две партије

Протекле три и по деценије, конзервативна народна партија ( ПП) и социјалисти су доминирали шпанском политиком у крутом двопартијском систему. Али недавна економска криза и бујица корупцијских скандала, по први пут су угрозили њихов монопол у демократском периоду Шпаније. Сиудаданос и друга нова странка са младом руководством, Подемос, или на шпанском "Ми можемо“, искористили су разочарење Шпанаца са статусом кво.

"Ови избори представљају револуцију јер ћемо од само две партије које су способне да владају, имати политичку мапу на којој се налазе четири странке, од којих су све способне да владају", каже Хозе Игњасио Торебланка, политиколог који је недавно објавио књигу о Подемосу. Изненадна природа успона како Сиудаданоса тако и Подемоса, чини овај развој још драматичнијм.

Подемос (Ми можемо) и Сиудаданос (Грађани)

Подемос су почетком 2014. године формирали левичарски професори универзитета. Након што је пре годину дана на изборима у ЕУ, освојила 1,2 милиона гласова, ова странка је брзим темпом наставила да добија присталице. Вођа је 36-годишњи Пабло Иглесиас. Подемос је прогласила блиске везе са грчком Сиризом и њеном полтиком анти штедње и борбе против корупције.

Али, испитивања јавног мњења у последњих неколико месеци су показала да подршка за Подемос опада. Неки су то приписали томе што странка покушава да се представи умеренијом, док други верују да је разлог томе успон Сиудаданоса.

Потоња је основана 2006. године, као каталонска странка која се противи регионалном национализму, и раније ове године је постала национална странка. Њен фокус је на борби против корупције, док је њена либерална економска политика многе навела да је назову "десничарски Подемос."

Кандидат Сиудаданоса за регионалног премијера Мадрида, Игњацио Агуад , отворено одбацује такав опис странке. "Предлажемо промене, али разумне промене. Подемос је, са моје тачке гледишта, политичка странка која предлаже раскид са прошлошћу, осврћући се на прошлост. Ми радије гледамо напред, у будућност и покушавамо да разумемо глобалну економију и глобално друштво."

Владајућа Народна партија покушава да поткопа поруку ових нових странака фокусирајући своју кампању на чињеници да се ове године очекује економски раст од скоро 3 одсто. Криза 2012. године је превазиђена. Премијер Мариано Рахој је ових дана у Памплони подсетио бираче: "Ко данас говори о рецесији, незапосленост и спасавању? "

Бес се не смањује

Али раширени бес на политичаре и банкаре у земљи који је подстакао успон Сиудаданос и Подемос није нестао. Незапосленост опада, али и даље износи готово 24 одсто, код младих чак 50 одсто. Такође, породице се редовно избацују из својих домова због тога што не могу да плаћају кредите.

Одбијање многих Шпанаца да прихвате владину поруку опоравка помаже да се објасни зашто, на пример, анкете показују да ће у Мадриду, Подемос у крајње левој коалицији, бити у тесној трци за победу са Народњацима.

"Народњаци и социјалисти су се показали неефикасним и неспособним за спровођење националне визије која гарантује достојанствену будућност за друштвену већину", каже Мигел Вила 30-годишњи кандидат Подемоса за регионални парламент у Мадриду.

"Главни проблем ове две велике странке је то што су владале у интересу привилеговане мањине - својих пријатеља", каже он. "Такође корупција, јер немојмо заборавити да је Шпанија корумпирана земља, од прве до последње институције."

Очекује се да ови локални избори буду индикативни за опште изборе, касније ове године, на којима ће вероватно да се потврди да је Шпанија одлучила да се ратосиља дугогодишњег двопартијског система и прихвати поруку демократског препорода.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер