петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Хришћани беже из Египта
Хроника

Дојче веле: Хришћани беже из Египта

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. октобар 2011.

Од рушења Мубараковог режима у Египту су све чешћи изгреди против тамошњих коптских хришћана. Многи се осећају угрожено и напуштају своју домовину. Побегло је већ 100.000 људи.

Тамер Рефат Салама већ је спаковао кофере. За неколико дана требао би да добије визу и оде у Сједињене Америчке Државе. Тај коптски хришћанин већ дуго сања о исељењу надајући се равноправности и слободи вероисповести. „У Египту се као Копт осећам дискриминисано, нарочито на послу“, каже он.

Тамер није једини. Према наводима египатске организације за људска права (Егyптиан Унион фор Хуман Ригхтс), од рушења Мубарака око 100.000 Копта напустило је Египат. Сви они су, као и 29-годишњи Тамер, већином млади и добро образовани, али у својој домовини не виде шансе и сматрају да их угрожавају радикални муслимани и Војно веће. Страхују за своју будућност.

Крвави напади на хришћане

Још од Насеровог државног удара 50-их година, Копти су у Египту систематски дискриминисани. Ретко добију право да граде цркве, практично немају могућност да дођу до водећих позиција у држави. Готово сваке године догађају се насилни напади на ту верску заједницу. У Египту живи око осам милиона коптских хришћана, што је око десет одсто укупног египатскога становништва.

Напади су учестали након рушења Мубарака и постали су радикалнији и крвавији. Почетком марта, у једном предграђу Каира запаљена једна црква. Уследили су сукоби у којима је погинуло 13 људи. Два месеца касније запаљене су још две цркве. У сукобима између муслимана и хришћана погинуло је 15 људи. Почетком априла салафистички муслимани напали су једну цркву на југу Египта. У Каиру су против тога заједно демонстрирали хришћани и муслимани, али демонстрације су 9. априла завршиле у највећем крвопролићу од краја револуције против Мубарака: погинуле су 24 особе.

Нагиб Габријел из Египатске уније за људска права забринут је за будућност египатских хришћана: „Пре револуције хришћани су дискриминисани само индиректно, након револуције салафисти и муслиманска братства нападају их отворено и директно.“

Нападачи пролазе некажњено

Војно веће толерише нападе радикалних муслимана на хришћане, а можда их и охрабрује и подстиче. Јер, нападачи се не кажњавају. Војно веће до сада никога није извело пред суд, док активисти за демократију и блогери готово свакодневно бивају саслушавани по хитном поступку и затварани. То охрабрује радикалне муслимане.

На видео-снимцима види се да је код готово свих насилних изгреда присутна била и војска и да је то мирно посматрала. Није интервенисала ни кад су хришћани линчовани. Крвопролиће од 9. априла војска је чак подстакла. Војна јединица која је тамо била присутна пуцала је на ненаоружане хришћане и газила их војним возилима.

Од изгреда, насиља и хаоса профитирају Војно веће и старе структуре. Јер, многи Египћани чезну за безбедношћу, стабилношћу, за чврстом руком – само тако Војно веће може да остане на власти. Ипак, неће сви Копти напустити Египат. Бешој Фајез остаје. Он жели да промени своју земљу: „Остајем овде да бисмо решили проблем. Иако имамо различите религије, сви смо ми Египћани.“

Далек пут до слободе

Бешој Фајез залаже се за Египат без предрасуда, без дискриминације. Он излази на улицу и разговара с људима, бори се за своја права као коптски хришћанин, за слободу у Египту. Многи други већ су изгубили наду. Тамер се нада да ће безбедност и слободу вероисповести наћи у Америци. „И тамо има православних цркава, верског живота као и у Египту“, каже он.

За живот у слободи Тамеру је потребна само још виза и да пређе пут од неколико хиљада километара. За људе у Египту пут до слободе много је дужи. Тамер може да замисли да ће се једнога дана вратити. Али, само ако у Египту буде владала стварна слобода, ако тамо буде могао да живи без страха.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер