субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Харадинај трећи пут у Хагу – да ли су сведоци сада заштићени?
Хроника

Дојче веле: Харадинај трећи пут у Хагу – да ли су сведоци сада заштићени?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. јул 2019.

Оптужбе за ратне злочине и мафијашке активности дуго прате Рамуша Харадинаја, пише немачка штампа. У Хагу је двапут ослобођен након што су сведоци неразјашњено гинули. Сада је поднео оставку и по трећи пут иде у Хаг.

Бивши борци УЧК у призрену 2000. године

„Рамуш Харадинај је уметник политичког преживљавања“, пише берлински Тагесшпигел. „Без обзира да ли су у питању ратни злочини или мафијашке активности – некадашњем команданту УЧК никада ништа није доказано. За сада.“

Већина немачких медија пренела је да је косовски премијер изненађујуће поднео оставку након што је добио позив Специјалног суда за злочине УЧК у својству осумњиченог. Харадинај би требало да буде испитан у Хагу следеће седмице.

„Харадинај већ има турбулентни историјат односа са Хашким трибуналом“, пише даље Тагесшпигел. Тај суд га је двапут – 2005. и 2011. године – оптужио због ратних злочина. „У оба случаја је ослобођен. Упадљиво је при томе било што су бројни сведоци гинули на делимично неразјашњене начине.“

Ноје цирхер цајтунг подсећа да се бивша главна тужитељска Трибунала Карла дел Понте и у својој биографији жалила на „масивно застрашивање сведока које је онемогућило ваљано извођење доказа“.

„Отворено је питање да ли ће нови суд боље изаћи на крај са овим проблемом. Двадесет година након догађаја свака оптужница почива скоро искључиво на исказима сведока. Скепсу буди то што млада институција има већ трећег главног тужиоца, али још ниједну оптужницу“, закључује угледни швајцарски лист.

Портал хамбуршког недељника Цајт подсећа да су бивши команданти УЧК Рустем Мустафа Реми и Сами Луштаку у јануару већ морали да се појаве у Хагу. „Косовски медији извештавају да би већ током године могле да буду подигнуте прве оптужнице. Има спекулација да би Харадинај као и председник Хашим Тачи и председник парламента Кадри Весељи могли бити оптужени.“

Рамуш Харадинај добровољно одлази у Хаг

Швајцарски јавни сервис СРФ се у наслову свог прилога пита: „Ратни злочинац или жртвени јарац?“ Цитирана је политиколошкиња Аулона Мемети која каже да је нечувено да се Харадинај трећи пут изводи пред суд. „То значи: ко не одговара међународној заједници бива уклоњен.“

СРФ наводи да је „у новембру Харадинај стекао нове противнике у међународној заједници када је његова Влада увела царине од 100 одсто на робу из Србије и БиХ. Али упитно је да ли је то збиља играло улогу у поновном позивању у Хаг.“

Подсећа се да су основа Специјалног суда извештаји Швајцарца Дика Мартија за Савет Европе. Уз то „немачка Савезна обавештајна служба је 2005. дошла до закључка да се Харадинајев породични клан на послератном Косову бавио 'читавим спектром криминалних, политичких и војних активности'. Ипак је затим напредовао све до места шефа Владе“, закључује швајцарски јавни сервис.

Аустријски лист Пресе назива оставку Харадинаја „потезом који ће снажно протрести унутрашњу политику Косова“.

Председник Косова Хашим Тачи има 45 дана да именује новог мандатара или да распише нове изборе.

приредио Немања Рујевић

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер