петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: ЕУ се свађа око Брегзита и миграната
Хроника

Дојче веле: ЕУ се свађа око Брегзита и миграната

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. септембар 2018.

Немачка канцеларка Ангела Меркел тражи кооперативност у преговорима око Брегзита, а британска премијерка Тереза Меј од Европљана тражи уступке. Истовремено, настављају се и препирке око избеглица.

Ангела Меркел жели да се преговори око изласка Велике Британије из Европске уније одвијају у доброј атмосфери. С обзиром на то колико је расправа контроверзна, то је прилично велики захтев. Преговарачи, додуше, углавном успевају да остану у дипломатским оквирима, али наводно је између Мишела Барнијеа који преговара у име Брисела и његовог британског колеге већ било варница: британски министар за Брегзит Доминик Раб уме жестоко да насрће на европске позиције.

Меркелова пак у Салцбургу жели да прича само о позитивним стварима. „На одређеним плановима могућа је добра сарадња“, каже она у свом добром, старом, помирљивом стилу. Па онда као пример наводи тему око које нема разилажења: безбедност. Али оно о чему не прича су – економске везе. Тереза Меј жели заједничко тржиште робе, на шта ЕУ не жели да пристане.

Апел на ЕУ

Британска влада је у разговорима „разрадила нове позиције“, рекла је Тереза Меј уочи заједничке вечере на којој је упутила апел својим колегама из ЕУ. Сада и Унија мора да се покрене, рекла је британска премијерка и изразила наду да ће она лично, својим ангажманом, подстаћи колеге с континента на компромис: „Верујем да ћемо, уз добру вољу и ангажман, успети да постигнемо споразум који ће бити добар за обе стране.“ То ће међутим ићи тешко због тога што се ставови двеју страна делимично међусобно искључују.

А посебно запињу када је реч о ирској граници. Барније намерава да представи нови предлог према којима би контрола робе убудуће могла да се обавља и у лукама, далеко од границе, или техничким регистровањем. Европска унија на тај начин излази у сусрет британској страни, али Лондон ипак по том питању и даље остаје принципијелан и не жели да прихвати границу у ирском мору, чак и ако би она била тамо само теоретски.

С друге стране, захтев Терезе Меј према којем би заједничко тржиште постојало само за робу, што британска премијерка види као једино право решење (Chequers plan), прелази црвену линију Европске уније. У Салцбургу, међутим, то нико не говори отворено, јер премијери желе да њихова британска колегиница „преживи“ страначки конгрес конзервативаца који се одржава за 10 дана, односно да преживи нападе јастребова међу брегзитовцима.

Возни ред је у сваком случају известан: средином новембра у Бриселу би требало да се одржи одлучујући самит о Брегзиту. Британској влади остаје, дакле, још добрих шест недеља да одреди своје позиције.

Престаните с игрицама!

Председавајући Савета ЕУ Доналд Туск покушава да пробуди савест код шефова влада чланица ЕУ када су у питању избеглице. Он указује да их је ове године у Европу стигло мање од 100.000 – што је мање него пре избијања избегличке кризе. Због тога би, рекао је, чланице требало да се сада концентришу на решавање оних проблема који заиста постоје. Не смеју се, нагласио је, стварати два табора – се једне стране они који траже решења, а с друге они који „користе ситуацију за своје политичке игрице“. Иако није споменуо никаква конкретна имена, може се претпоставити да је мислио на Мађарску, Пољску и Италију.

А домаћин, Себастијан Курц, прво је нахвалио себе констатујући да је он још веома рано схватио да ће миграција постати важна тема у Европи. Раније се, рекао је, такав став сматрао десно-радикалним, али он – Курц – себе данас види као предводника покрета који инсистира на одбрани од било какве миграције.

Аустријски канцелар залаже се за договорено јачање јединица Фронтекс, што је договорено у јуну како би се стало на крај илегалној миграцији преко Средоземног мора. Комисија у Бриселу израдила је предлог који предвиђа финансирање Фронтекса и повећање броја његових службеника на 10.000. Курц је, међутим, указао и да у Италији, Грчкој и Шпанији постоје страхови да би то могло да им одузме део суверенитета.

И мађарски премијер Виктор Орбан поново је имао замерке на рачун Фронтекса: „То је наш посао“. Њему, тврди, не треба помоћ при заштити мађарских граница. Против његове владе се, иначе, тренутно води истражни поступак због тешких напада на мигранте на мађарској граници.

Сарадња с Африком

Курц је похвалио и сарадњу с Египтом. Такође, он и даље намерава да улаже у обуку либијске обалске страже која би требало да зауставља бродове и чамце с избеглицама што ближе либијској обали или да их спречава да уопште испловљавају.

И даље нема добровољаца међу северноафричким земљама за отварање прихватних центара ван Европе у којима би мигранти били смештени док њихови захтеви за азил не буду обрађени или док не буду враћени у своје домовине, ако се тако одлучи.

Фокус активности убудуће би требало да буде сарадња с Африком. Меркелова намерава да поднесе извештај о свом задњем путовању по западној Африци. Почетком идуће године требало би да се одржи састанак на врху између ЕУ и Арапске лиге.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер