четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Емануел Макрон и Ангела Меркел политички тандем снова
Хроника

Дојче веле: Емануел Макрон и Ангела Меркел политички тандем снова

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. јул 2017.

Харизматични француски председник Емануел Макрон и искусна немачка канцеларка Ангела Меркел сјајан су тим који би могао да поведе Европу у нова успешна времена.

То наводи политички коментатор Дојче велеа Бернд Ригерт.

Он пише да је већина старих проевропљана у Бриселу радосна: "Емануел Макрон је срећан случај!"

Ригерт сматра да су "у централи ЕУ врло задовољни због новог замаха који би нови француски председник могао да донесе депресивној Европи".

"Постоји право одушевљење Макроном, јер напокон опет један европски шеф државе хоће да се страствено бори за Европску унију, која је пречесто морала да послужи као жртвени јарац за унутрашњеполитичке тешкоће", пише политички коментатор Дојче веле.

Он додаје да је "изгледа и канцеларка Ангела Меркел спремна да се у малим дозама препусти том новом одушевљењу за пројекат ЕУ. Немачко-француски министарски савет у Паризу је био нека врста пуцња који је означио нови почетак за ЕУ, нову еру под именом Меркрон (Меркел+Макрон)", оцењује Ригерт.

Наводи да су "две стране поступиле рафинирано и најпре договориле сарадњу у областима у којима нема никаквих спорова: више европске одбране, више борбе против тероризма, више спољнополитичког ангажовања у зони Сахела и Малију и више подстицаја за инвестирање у Немачкој и Француској".

"Мадам Меркел и хер Макрон политички имају много тога заједничког: став о заштити климе о глобалној трговини, и избегличкој политици. Идеалан пар за нови почетак: искусна махерка и необуздани новајлија. Када би хтели, њих двоје би могли да покрену много тога као обновљено срце Европске уније. Али, да ли они то стварно желе?", пита се коментатор Дојче веле.

Ригерт пише да "док Макрон, са сигурним инстинктом да брзо мора да покаже резултате, помало врши притисак, Меркелова још оклева" и додаје да "она најпре хоће да победи на изборима у септембру, па ће онда бити спремна и да размишља о реновирању ЕУ и реформским предлозима умешног Француза".

"На Немачко-француском министарском савету је све што би могло да се плаћа новцем немачких пореских обвезника гурнуто у позадину: о заједничком буџету 19 земаља са заједничком валутом, о европском министру финансија и ублажавању одредби Пакта стабилности требало би да се разговара тек на јесен", наводи он.

Према Ригерту "председник Макрон је већ направио један корак у сусрет Немцима одрекавши се захтева за увођење еврообвезница, дакле заједничких државних обвезница и заједничког задуживања у еврозони".

"Чим Емануел Маркон покрене своју реформу тржишта рада у Француској и нађе начин да смањи превисок дефицит државног буџета, и Ангела Меркел ће морати да покаже резултате. Хоће ли један Француз постати нови шеф круга министара финансија еврогрупе или Европске централне банке? То би био јасан сигнал из Берлина. Велика нада ЕУ не би смела да изгладни на дугој немачкој полузи штедње. То би било фатално", оцењује коментатор Дојче веле.

Ригерт сматра да "канцеларка Меркел сада има посла већ са својим четвртим француским председником" и да ће "она знати како да искористи немачко-француске снаге обликовања ЕУ".

"Додуше, остаће и опрезна, јер би даље ублажавање одредби о граници државног дефицита у оквиру Пакта стабилности еврозоне могло да отвори Пандорину кутију. Могући будући премијер Италије Матео Ренци пус из свих оружја на Пакт стабилности, који је по њему инструмент за мучење којим Немци држе Италијане у покорности", наводи Ригерт.

Он додаје да би "и друге земље могле да следе Ренцијев курс задуживања, док Меркелова код куће инсистира на буџету у којем нема новог дуга".

Емануел Макрон, како то показује његова прва радне седница са Меркеловом, стварно је озбиљно одушевљен Европском унијом. Привредни развој еврозоне је позитиван. Немачка државна каса је пуна да све пуца. Тај тренутак ваља искористити. Немачка и Француска морају да буду на челу, јер то иначе нико други ни не може", тврди коментатор Дојче веле.

Ригерт наводи да "Немачка као 'хегемон против своје воље' опет има француског партнера који жели да са њом равноправно предводи остале".

"Оптужба да је вечита канцеларка Меркел крива за све што у финансијског или избегличкој кризи у Европи не иде како треба, тако би ускоро могла да се изјалови", закључује он.

(Танјуг, Дојче веле) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер