уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Дуг пут Србије до Брисела
Хроника

Дојче веле: Дуг пут Србије до Брисела

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. септембар 2011.

И Београд и Брисел сложни су у оцени да је Србија напредовала на путу евро-интеграција. Међутим, Влада Србије и Европска комисија нису сложни око испуњености услова за добијање датума за почетак преговора.

Видљиво је да је Србија ове године направила велики напредак како у сарадњи са Хашким трибуналом тако и у неким од најосетљивијих реформских процеса као што су реформа правосуђа, борба против корупције и усвајање европских стандарда у областима изборног закона, финансирања политичких партија и рада националног Парламента. После састанка са комесаром за проширење ЕУ, потпредседник Владе Србије, Божидар Ђелић, каже да је кандидатски статус за Србију „на дохват руке“.

„Све у свему Република Србија има снажну кандидатуру и очекујемо да 12. октобра Европска комисија препоручи да се тај статус додели нашој земљи. Али, у недељама које долазе уложићемо и додатни напор да то мишљење буде такво да у њему буде поменут и почетак преговора Србије за улазак у ЕУ“, каже Ђелић.

Утицај ситуације на Косову  на евро-интеграције Србије

Комесар Филе је том приликом одао признање напорима Владе у Београду и важним резултатима који су последњих месеци постигнути на евро-интеграционом путу Србије. Посебно се осврнувши на хапшења Младића и Хаџића, као и усвајања важних законских аката, Филе је изнео и очекивања Брисела у погледу наставка реизбора судија, отварања јавне дебате о закону о реституцији, даљој борби против корупције у Србији, али и нормализацији односа са Косовом. Иако је у Бриселу још једном поновљено да признање Косова није формалан услов за евро-интеграционе процесе Србије, јасно је да ће односи са Косовом умногоме утицати на њен европски пут:

„Не би требало да се правимо лажно наивни - ситуација на терену, решавање питања прелаза 1 и 31 и тренутне блокаде - све је то од великог значаја за позитивну атмосферу око наше земље и почетак преговора за улазак у ЕУ“, изјавио је Ђелић у Бриселу.

Ештон и Тадић се састају у Њујорку

Истовремено су из канцеларије високе представнице за спољну политику и безбедност ЕУ, Кетрин Ештон, потврдили да су добили писмо српске Владе поводом решавања ситуације на северу Косова, али и додали да је шефица европске дипломатије већ јасно изнела позиције ЕУ.

„Еулекс и Кфор су почели имплементацију новог царинског договора на прелазима и тај договор за циљ има успостављање нормалних трговинских односа и укидање међусобног ембарга. То је неопходно за пуну примену царинског система на Косову“, изјавила је портпаролка високе представнице, Маја Коцијанчић.

У Бриселу је најављено и да ће се шефица европске дипломатије, Кетрин Ештон, током недеље у Њујорку, на маргинама Генералне скупштине УН, састати са председником Србије, Борисом Тадићем.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер