петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Добродошли у нови Хладни рат
Хроника

Дојче веле: Добродошли у нови Хладни рат

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. октобар 2014.

Да је којим случајем ваздушни простор нарушен пре кризе у Украјини, нико се не би узбудио, коментарише немачке штампа извиђачке акције руских авиона изнад Балтика и закључује: то јесте поигравање, али не и претња.

Tu-95 Bomber Russland mit norwegischen F-16

„Москва неће престати да изазива Европу и НАТО. Међутим, Кремљ то не чини да би Запад изнервирао. Кршење правила – од уласка у ваздушни простор изнад Балтика, до провокација у Украјини – руској влади омогућава да утврди колико далеко може да иде. Запад не би требало да буде уплашен, напротив, морао би да покаже своју чвршћу страну и дефинише границе које се не смеју прећи. То, поред осталог, значи јачање сопствене одбране и инвестирање више новца у војску“, сугерише немачки дневник Велт.

„Недавни инцидент заправо је била провокација. НАТО је одлучио Москви да одговори активирањем авиона-пресретача. Акција и реакција – добродошли назад у Хладни рат“, упозорава Келнер штат-анцајгер. „Ипак, данас је много тога другачије. Током Хладног рата владао је страх од употребе нуклеарног наоружања. Москва је деловала разумљиво, поштовала је границе других држава. Али контуре новог Хладног рата полако се назиру. Путин је за Запада непредвидљив. Најпре је то био случај са анектирањем Крима, а онда су уследили и сукоби на истоку Украјине. НАТО до сада није успео да пронађе одговор на те акције.“

„Маневри су средство комуникације“, наводи се у коментару листа Ноје оснабрикер цајтунг. „Због тога активности руског ваздухопловства, никога на Западу не би требало превише да узбуде. И НАТО је проширио простор које надлећу авиони са извиђачком мисијом, пре свега на Балтику. Сада на то подручје и руски авиони желе да 'баце око'. То је нека врста поигравања и подсмехивања, али не и претња. Порука је више политичког, а мање војног карактера. Москва жели да буде озбиљно схваћена. Мото гласи: не желите овде наше авионе? Онда би о томе требало да преговарамо. Јер Пољска жели трупе на истоку, а НАТО говори о новим војним базама и разматра јачање позиција дуж руске границе.“

Немачка канцеларка изјавила је, приликом сусрета са словеначким колегом Миром Цераром да „није забринута“ због руских маневара

„Добро је то што Запад не дозвољава да буде испровоциран, чак ни нарушавањем ваздушног простора. Одговор на Путинове потезе гласи: будни смо и одлучни“, убеђен је аутор коментара у листу Франкфуртер алгемајне цајтунг. Изјаву немачке канцеларке Ангеле Меркел како није забринута, неки виде као неискрену. Али управо је то оно што би сада могло руског председника да испровоцира. И та мирноћа шефице немачке владе могла би се тумачити као порука. Тиме је оне Путиново шепурење прогласила незрелим.“

„Једноставно речено, реч је о маневрима великом обима, али ипак о легалним активностима. Јер да су руски авиони тако нешто учинили пре кризе у Украјини, иритације не би било“, примећује Нордвест цајтунг из Олденбурга и додаје: „Али околности су другачије. На Западу влада велико неповерење, након што је Русија хладнокрвно присвојила Крим. НАТО је узнемирен, али се држи сопствене логике. Све зависи од перспективе посматрања проблема. За Русију је ширење НАТО неприхватљиво и представља претњу, и због тога се конфликт додатно заоштрава. Стари механизми Северно-атлантског војног савеза остављају мало простора за модерни кризни менаџмент. То се јасно види на примеру санкција уведених због кризе у Украјини: на притисак се одговара притиском. То је Хладном рату дуго функционисало, али се због тога нико није осећао ни добро, ни безбедно.“

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер