уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Денуклеаризација – шта је то?
Хроника

Дојче веле: Денуклеаризација – шта је то?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. јун 2018.

Такозвана "денуклеаризација" Корејског полуострва је појам из дипломатског речника који две стране – Северна Кореја и САД, не тумаче на исти начин. Могуће су разне варијанте – и то и на једној и на другој страни, наводи "Дојче веле".

У заједничкој изјави председника САД Доналда Трампа и севернокорејског вође Ким Џонг Уна, под тачком три пише: "Северна Кореја се обавезује да поради на потпуној денуклеаризацији Корејског полуострва."

Корејско полуострво обухвата Северну и Јужну Кореју, при чему у Јужној Кореји још од 1991. нема атомског оружја – тада је повучено атомско оружје САД које је тамо било стационирано.

Из тога би могло да се закључи да недостаје "још само" нуклеарно разоружање Северне Кореје како би била постигнута "комплетна денуклеаризација".

Али у концепту те "денуклеаризације" се крије више од тога. Године 1992, две Кореје су склопиле два споразума – о помирењу и о ослобађању од атомског оружја, тј. "денуклеаризацији".

Тада је Северна Кореја тражила да се у споразум угради и клаузула о повлачењу војске САД из Јужне Кореје, као и захтев "да САД и друге земље с нуклеарним оружјем у окружењу Корејског полуострва не представљају нуклеарну претњу за нашу земљу".

Но, тих одредаба у завршној верзији споразума није било, баш као што ту нису поменути ни војници САД.

"Представе САД и Северне Кореје веома се разликују"

То што је Северна Кореја прихватила формулације Јужне Кореје има везе и са чињеницом да је атомски програм Пјонгјанга био још у повоју.

То је данас сасвим другачије, јер Северна Кореја има статус нуклеарне силе. И то – и поред договора из 1992, када су се обе стране обавезале да никада неће имати никакве везе са производњом или прерадом атомског оружја.

Зато не чуди што су стручњаци скептични када чују за спремност Кима да говори о "денуклеаризацији".

Тако бивши службеник Министарства спољних послова САД Еванс Ревер каже: "Северна Кореја под денуклеаризацијом подразумева уклањање 'претње' коју за Север представља савез Јужна Кореја – САД, као и амерички нуклеарни штит за заштиту Јужне Кореје и Јапана. Они су нам ставили до знања да би, у случају да САД почну да уклањају тај штити, могли да започну са 'денуклеаризацијом'" и додаје да се севернокорејска и америчка интерпретације "денуклеаризације" битно разликују.

Шта је са штитом?

Многи тврде да је због техничког напретка Северне Кореје сада потребно спровести прецизне контроле и ограничење даљег развоја нуклеарног оружја и носача тог оружја у тој земљи. Јапан и Јужна Кореја би свакако хтели да буду сигурни да њихов савезник САД поступају трезвено и педантно.

Додуше, нуклеарни штит САД је ствар која је сама по себи доста проблематична. Јер није јасно под којим условима би он требало да "проради" – на пример, да ли би се активирао и у случају напада конвенционалним, биолошким или хемијским оружјем?

Ипак, без обзира на та питања, тај штит остаје важан део регионалне безбедносне архитектуре у региону. Према томе, у читавом склопу договора око Северне Кореје он има своју тежину. Оно што је нејасно јесте питање у којој мери ће он бити обухваћен процесом денуклеаризације.

Председник САД Доналд Трамп је већ рекао да су летови бомбардера са Гуама да би учествовали у војним маневрима у Јужној Кореји "прескупи" и "провокативни", те да у ситуацији попуштања напетости "више нису примерени".

(Дојче веле – РТС)

Видети још: 

Сингапур: Одржан састанак Доналда Трампа и Ким Џонг Уна; Једном од тачака потписане декларације Северна Кореја се обавезује да ће радити на "потпуној денуклеаризацији Корејског полуострва"

Реакције из света на „Сингапурски споразум“ између Кима и Трампа - Мун Џае-Ин: Историјски догађај који је окончао Хладни рат; Иран: Трампу не треба веровати, он повлачи своје потписе

Доналд Трамп након састанка са КиМ Џонг Уном: Нема границе онога што Северна Кореја може учинити ако се одрекне свог нуклеарног наоружања

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер