петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Дански левичари укидају граничне контроле?
Хроника

Дојче веле: Дански левичари укидају граничне контроле?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. септембар 2011.

Савез странака левице освојио је највише гласова на изборима у Данској, а мандат за формирање владе добила је председница странке Социјалдемократа Хеле Торнинг-Шмит. О томе данас детаљно извештава немачка штампа.

Први пут у историји ове земље, једна жена долази на чело владе. О резултатима избора у Данској лист Рајнише пост који излази у Диселдорфу пише: „Након десет година, Данска добија нову владу. Бар на папиру, помериће се у лево. Али, победа коалиције четири странке под вођством социјалдемократкиње Хеле Торинг Шмит, неће довести до преокрета у земљи. За то су резултати избора били сувише тесни. Претходну владу премијера Ларса Расмусена бирачи су додуше сменили, али десни либерали су и даље најјача странка у земљи. Десни популисти, који су до сада подржавали Расмусенову мањинску владу и на тај начин битно утицали на његову политику изгубили су, али су по јачини, задржали треће место. Политички преокрет другачије изгледа. Нова председница владе, по свему судећи, врло брзо ће поново укинути граничне контроле које су увели десни популисти. Међутим, она је најавила да, када је реч о миграционој политици, питању данских војних интервенција у иностранству, као и о ставу према исламу, не намерава да мења курс. Она врло добро зна да Данце много више интересује како да се спаси држава благостања, коју је готово немогуће финансирати. На то питање, нема једноставних одговора.”

Лист Франкфуртер Рундшау пише: “Досељеници ће морати да испуњавају строжије критеријуме, али више неће бити симболичне политике која им намеће непотребна оптерећења, која их третира као разлог за сва зла овог света… нестаће перманентна контрола на данским границама. Биће могућа другачија Данска - отворенија, хуманија. Данска, какву је Европа некада познавала и волела.”

Франкфуртер Алгемајне Цајтунг пише: “Ретко су успех и бламажа били тако близу. Социјалдемократе се, додуше, тријумфално враћају на власт, али резултатом који је још гори од изборне катастрофе 2007. Изборну победу им је донео мали коалициони партнер, социјално-либерална странка “Радикале Венстре”. Па ипак, и то је у трочланој коалицији било довољно само за мањинску владу. То што је у минулих десет година била десно популистичка данска Народна партија за владу Ларса Расмунсена, ускоро ће за нову председницу владе Хеле Торинг Шмит бити бивши комунисти (црвено-зелена јединствена листа) наиме, велика сметња. Тешко се може очекивати стабилна влада…“

Зиддојче Цајтунг који излази у Минхену пише: „Бирачи који из страха гласају онако како гласају, поуздани су фактор у данској политици. Посебно су верни, пошто Народна партија готово да није изгубила гласове. Па ипак, мало их је - освојили су само 12 до 13 одсто гласова. Тој гласној  мањини је, међутим, у минулих десет година пошло за руком да сваку расправу о буџету претвори у дискусију о законима о странцима. Битне ствари при томе нису урађене: лоша дисциплина када је реч о буџету, порези су остали на рекордном нивоу, број људи које плаћа држава је после либерално конзервативне владавине већи, него у било којој демократији овога света. Онај ко дозволи да  важне расправе о реформи заврше у ништавилу, не сме да се изненади када  бирачи више не могу и неће да следе.“

Ројтлигер Генераланцајгер пише: "Подстицај за промене у Шенгенском уговору дошао је управо из Данске. Да би изашла у сусрет десним популистима који су подржавали Расмусенову владу, Данска је поново увела граничне контроле, чиме је ограничила слободу путовања и прекршила правила унутар Европске уније. Овај изоловани поступак изазвао је незадовољство и иритације. Зато су сад Расмусенову владу, између осталог, казнили бирачи.“

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер