петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Циљ упада у македонски парламент је да Никола Груевски и ВМРО задрже власт
Хроника

Дојче веле: Циљ упада у македонски парламент је да Никола Груевски и ВМРО задрже власт

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 29. април 2017.

 "Оно што се у четвртак догодило у Скопљу је изненађење само за неупућене. Јуриш на Собрање се дуго крчкао како би се покопала демократија", наводи се у анализи "Дојче велеа".

"Циљ упада насилника у македонски парламент је само један: бивши премијер Никола Груевски и његова клика из националистичке ВМРО по сваку цену хоће да задрже васт. Откако је изгубио парламентарну већину, Груевски и његова партија иду на блокаду Собрања како би спречили избор његовог председника, а затим и нове владе. У томе свесрдно помаже председник државе Ђорђе Иванов, верни следбеник Груевског. Када су посланици нове скупштинске већине одлучили да пробију ту барикаду и изаберу новог председника парламента, дат је сигнал да насиље може да почне", пише Борис Георгиевски,уредник редакције ДВ на македонском.

Стотину људи под директном командом ВМРО је упало у Собрање. Неки од њих са ватреним оружјем, ножевима и палицама, са фантомкама на главама. Полиција – коју Груевски потпуно контролише – не да није спречила насилнички упад већ се и поздравила са нарученим вандалима. Специјалне јединице полиције су додуше дошле у скупштину – два сата након почетка напада.

Главна мета били су посланици нове скупштинске већине, али страдао је и велики број новинара. Крајњи биланс превазилази стотину повређених. Тројица народних посланика су са тежим повредама пребачени на ургентни центар.

Крваве главе, подељена земља

Након насиља у македонском парламенту две стране оптужују једна другу – исто као што чине већ месецима. Из ЕУ и САД стижу сигнали да они признају новог председника парламента којег је изабрала нова скупштинска већина.

Злочин су испланирали и организовали ВМРО и Груевски. Ништа није ни спонтано ни случајно. За Груевског и криминалну клику око њега пад са власти вероватно значи одлазак на дугогодишњу робију. Како је претходних година откривано, политичка врхушка је преко тајних служби масовно прислушкивала десетине хиљада грађана, прекрајала изборне резултате и дубоко загазила у коруптивну мочвару. Специјално тужилаштво – формирано тек на инсистирање ЕУ и САД – терети бившег премијера за више случајева злоупотребе моћи.

Груевски и његова партија већ месецима покушавају да испровоцирају међуетнички сукоб у земљи. Циљано се спроводи кампања мржње против Албанаца и „издајника“. Каква је рачуница те клике? Они верују да контролисана нестабилност бившем премијеру даје адут у евентуалним преговорима са међународном заједницом од које ће Груевски тражити амнестију за деценију криминалне владавине. Ако то не успе, постоји и резервни сценарио који се већ отворено помиње – председник Иванов прогласиће ванредно стање и тако укинути ионако крхку демократију.

На који год сценарио да играју, крвави 27. април им се сасвим добро уклопио. Ниједно оружје из богатог арсенала Груевског и Иавнова више није изненађење. Изненађење би рецимо било да Европска унија и њене водеће државе попут Немачке коначно оштро реагују и стану на страну демократије у Македонији.

Груевски је најбољи пример за погубну бриселску политику на Балкану где, уместо либералних и демократских политичара, ЕУ годинама подржава ауторитарне лидере уз гесло стабилност па демократија. То се враћа као бумеранг, а цена је губитак и демократије и стабилности. Може бити да је за Македонију прекасно. Ако јесте, део кривице сноси и неодлучна Европска унија, стоји у анализи "Дојче велеа".

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер