петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Бурни дани у Турској
Хроника

Дојче веле: Бурни дани у Турској

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. април 2015.

Уторак, 31. март, био је веома буран и непријатан дан у Турској. Обележила су га три значајна догађаја: велики нестанак струје, једна отмица са крвавим завршетком и једна неочекивана судска пресуда

За већину Турака, уторак је лоше почео. У 10:36 возови у метроу и трамваји су се зауставили. Лифтови су стали – 11 од 18 центара за контролу летења је престало да ради. Од Истанбула до Адане на југоистоку земље, укључили су се генератори. Ускоро је било јасно да је 49 провинција – а има их укупно 81 – остало без струје. Тако је било и у Анкари и Истанбулу, где струја није дошла ни после сат времена, па ни после два сата... Влада је саопштила да не зна шта је посреди, као и да је могућ и кибернетички напад. На интернету се се појавиле хиљаде ироничних коментара и најразличитије гласине.

А онда је стигла следећа лоша вест: најмање двојица нападача из левичарске групе Револуционарна ослободилачка партија, искористили су нестанак струје да би наоружани упали у огромну истанбулску палату правде Чаглајан. Очигледно ни безбедносни уређаји нису добијали струју из агрегата – на шестом спрату зграде они су упали у канцеларију државног тужиоца Мехмета Селима Кираза. „Кираз је“, пише лист Велт, „државни тужилац ангажован на случају убиства 15-годишњег младића Беркина Елвана. Овог тинејџера је за време протеста у парку Гези у лето 2013. погодила у главу канта са сузавцем – умро је после вишемесечне коме у марту 2014. Тадашњи премијер и садашњи председник Турске Реџеп Тајип Ердоган га ја назвао терористом. Дечакови родитељи су пренели да њихов син уопште није био учесник демонстранција, већ да је само ишао да купи хлеб. Интернетом круже фотографије на којима се он види са маском на лицу. Овако или онако – био је дете.“

У Турској је 49, од 81 провницније остало без струје

Мехмет Кираз је водио истрагу која се није мицала са мртве тачке. 18 саслушаних полицајаца је рекало да се не сећа инцидента. У међувремену је Беркин Елван постао икона протестног покрета. На многобројним демонстрацијама које су имале комеморативан карактер на улице је изашло око два милиона људи. И ту је било жртава – настрадало је двоје људи, међу њима један полицајац који се отровао сопственим сузавцем.

„И сада су два младића у револуционарним униформама сопствене израде дошли код Кираза и уперили му оружје у главу. Изнели су и захтеве. Један левичарски екстремистички видео-канал је све то директно преносио, али је у једном тренутку нестао са интернета. Нападачи су тражили јавно признање полиције да је одговорна за убиство Елвана, као и да се убицама суди пред народним трибуналом. Претили су да ће убити свог таоца ако се ти захтеви не испуне у року од три сата. Ускоро је на лице места стигао преговарач... Али, дан се ни издалека није ближио крају: после нестанка струје и упада нападача у канцеларију државног тужиоца Кираза, десио се велики преокрет на суђењу 236-орим особама оптуженим за планирање пуча против Ердогана. Био је то процес на коме су припадници армије и секуларни новинари, академици и припадници опозиције оптужени за подривање владе и заверу против државе. Сада су одједном ослобођени оптужби јер је суд установио да су докази против тих људи били лажни.“

„Не зна се ко је проузроковао, или шта је проузроковало, нестанак струје. Отмица државног тужиоца је завршена упадом полиције у зграду – оба отмичара су убијена, али ни тужилац није преживео ову акцију. Што се тиче суђења наводним пучистима, њихово ослобађање је, између осталог, и знак окретања владе секуларним и националистичким снагама у земљи.“ Последње анкете показују да је владајућа странка АКП још увек доминантна, али да је све слабија, док су секуларна ЦХП и националистичка МХП добили на популарности. Привреда стагнира, У јуну су избори. Ердогану и његовој АКП је потребна двотрећинска већина да би могао да прогура нови устав. Сада су му потребни гласови националиста, пише лист Велт.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер