петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Борис Џонсон ултимативно тражи од ЕУ договор о трговинском споразуму у року пет недеља, прети и отказивањем споразума о Северној Ирској
Хроника

Дојче веле: Борис Џонсон ултимативно тражи од ЕУ договор о трговинском споразуму у року пет недеља, прети и отказивањем споразума о Северној Ирској

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. септембар 2020.

 Борис Џонсон ултимативно тражи од ЕУ договор о трговинском споразуму у року пет седмица и инсистира на својим условима. Прети и отказивањем споразума о Северној Ирској. То би за ЕУ био крај свих разговора.

Тон британске владе у преговорима с ЕУ о трговинском споразуму је све оштрији. Током викенда је британски преговарач Дејвид Фрост изјавио да се не боји окончања разговора без постизања споразума с ЕУ.

Но - то је било само загрејавање. У међувремену је премијер Борис Џонсон изјавио да споразум мора бити постигнут до средине октобра, у супротном ће Британију припремити за будућност без споразума. То би се још могло схватити као део преговарачке тактике, када не би било и најаве да ће Лондон делове споразума о Северној Ирској ставити ван снаге. То за ЕУ представља ултимативну црвену линију коју није спремна да пређе.

Ипак добар резултат?

И Но-Деал би за Велику Британију био "добар резултат", тврди Џонсон на крају. Ако до 1. јануара не буде споразума, Велика Британија ће трговати с ЕУ као што то чини с Аустралијом, каже британски премијер. Фактички то значи трговање по правилима Светске трговинске организације, укључујући одредбе о царинама. То би, на пример, поскупело британске аутомобиле увезене у ЕУ за 10 посто, а млечне производе за 35 посто.

„Наша влада се за то припрема на границама и у лукама. Ми ћемо поново успоставити пуну контролу над нашим законима", каже Џонсон.

То је једна од главних спорних тачака: ЕУ жели да Велика Британија прихвати правила о државној помоћи приватним фирмама, што Лондон одбија. Политички циљ је остварити обећање из времена кампање о Брегзиту о „повратку контроле". Но сваки трговински споразум значи нека ограничења и прихватање правила игре. Када британска страна инсистира на свом суверенитету, то исто чини и ЕУ и истрајава на условима за слободан приступ заједничком европском тржишту.

Још важније од могућих царина су такозване не-тарифне препреке у трговини. Ради се о одредбама о пореклу робе, о сигурности производа, хигијенским стандардима и слично. ЕУ би од 1. јануара дакле могла да уведе контроле на границама према Великој Британији. Још већи проблем за Лондон би представљала ограничења у сфери услуга, које чине 80 посто британске привреде.

Уцена споразумом о Северној Ирској?

Преговори би требало да буду настављени у уторак (8.9.) у Лондону.

Али најава да ће у британском парламенту у среду бити представљен нацрт закона о унутрашњем тржишту, којим би се под знак питања ставио договор о граничном режиму између Северне Ирске и остатка Велике Британије, у ЕУ се доживљава као својеврсна објава рата. Брисел је увек наглашавао да је трговински споразум могућ само уколико се Лондон буде придржавао тог договора.

Председник Европског парламента Манфред Вебер каже: „Уместо да Северну Ирску узима за таоца, Борис Џонсон би требало да одржи своје обећање. Да ли му још увек можемо веровати на реч?"

Протокол о Северној Ирској је део Уговора о изласку Велике Британије из ЕУ који је након мукотрпиних преговора потписан прошле јесени и који је прихватио и британски парламент. Њиме је прихваћено да се на граници Северне Ирске према остатку Велике Британије уведу неке врсте контрола како би Ирска у целини, дакле Република Ирска и Северна Ирска, остала јединствени економски простор. Циљ је био да се одржи мировни споразум којим је окончан оружани сукоб католичких републиканаца и протестантских униониста у Северној Ирској.

Ирски министар спољних послова Сајмон Ковенеј је већ упозорио да кршење тог договора „не би био мудар потез". Дипломате у Бриселу говоре о „стратегији наношења штете самом себи" јер би се доношењем тог закона о унутрашњем тржишту фактички окончали преговори о трговинском споразуму.

Мада се чека текст тог новог законског предлога, процењује се да Борис Џонсон овим извлачи своју последњу карту: уколико ми не дате споразум попут оног који ЕУ има с Канадом, ја ћу прекршити споразум о изласку из ЕУ.

Претње и отворена питања

Рок од 15. октобра, који је сада поставио Џонсон, није нов и не изазива узбуђење у Бриселу. Европски преговарач Барније је већ и сам говорио да времена има само до краја октобра. Но за сада се не чини да за то постоји политичка основа.

ЕУ сматра да је Великој Британији већ изашла у сусрет и понудила решења како би се остварила „фер тржишна утакмица", али да британска страна на то није одговорила одговарајућим корацима. Даље од тога ЕУ не може ићи, кажу у Бриселу.

Лондон се пак нада политичкој интервенцији, пре свега из Берлина. Но то би се могло показати као испразна нада. Мишел Барније има пуно поверење држава ЕУ, већину европских главних градова муче други проблеми и осећа се извесна замореност Брегзитом. Могуће је да ЕУ на крају на претње из Лондона одговори - слегањем рамена.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер