петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Ако изостане помоћ, Грчку можда већ у октобру чека банкрот
Хроника

Дојче веле: Ако изостане помоћ, Грчку можда већ у октобру чека банкрот

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. септембар 2011.

Телефонски разговор грчког министра финансија са онима који Грчкој треба да аминују милијарде – прошао је добро. Најзадуженија земља Европе може да се нада свежем новцу, али мора да усвоји нове, болне мере штедње.

Грчка може поново да се нада. Телефонска конференција министра финансија Евангелоса Венизелоса са представницима међународне Тројке окончана је „значајним помацима“. То је објавила Европска комисија која, уз Европску централну банку и ММФ, чини тројку која треба да одобри Грчкој следећу траншу финансијске помоћи.

Није познато које је тачно аргументе износио грчки министар и како је уверио међународне кредиторе да земља може довољно да штеди. Јасно је, међутим, да грчки народ чека још жешће стезање каиша. Синдикати су већ најавили штрајкове и масовне демонстрације.

„Наши чланови не могу да поднесу још мера штедње. Доста су трпели у претходна 22 месеца. Куповна моћ нам је већ пала за 15 одсто, а то не доприноси решавању кризе него ствари чини још горим. Незапосленост ће се повећати, а рецесија ће се продубити“, каже Костас Цикрикас, новоизабрани лидер Синдиката јавних служби.

Грчки премијер Јоргос Папандреу за подне је сазвао ванредну седницу владе – очекује се да ће бити усвојене нове мере штедње. Грчки медији преносе да ће бити отпуштене десетине хиљада људи који раде у јавном сектору. Многе откази наводно чекају већ наредних седмица. Осим тога, пензије ће додатно бити поткраћене, а порези на поједину робу повећани – врло вероватно на алкохолна пића, цигарете и лож-уље.

Одлучујуће питање је да ли Папандреу може политички да прогура нове начине за уштеду новца. Последњи пакет мера у јуну је тесно изгласан у парламенту. Матина Стевис, грчка новинарка која се разуме у економске прилике, јуче је рекла за ЦНН: „Нове мере су превише болне. Поједини министри би могли да одбију да их потпишу. Чак и ако се мере донесу – то не значи да ће успешно бити спроведене.“

Познато је да ће представници Тројке већ следеће седмице стићи у Атину како би на лицу места преконтролисали грчке финансије. Следећих дана одвијаће се „технички разговори“ о детаљима. Од извештаја контролора зависиће одлука европских министара финансија о следећој транши помоћи Грчкој, која износи осам милијарди евра. Та одлука биће донета средином октобра.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер