петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: 40 година од Фокландског рата - сећање Британаца је и данас живо
Хроника

Дојче веле: 40 година од Фокландског рата - сећање Британаца је и данас живо

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. јун 2022.

 Фокландски рат је окончан пре више од 40 година, али за многе ветеране у Великој Британији, као и за цивиле на тим острвима он још увек живи.

„Сећања на рат су свеприсутна, с њима се суочавамо сваког дана и немогуће их је избећи“, каже Крис Локе из удружења ветерана Краљевска британска легија. „Још ће много времена проћи пре него што тај рат нестане из глава војника и цивила који су боравили тамо током борби“, закључује тај ветеран Фокландског рата који је окончан средином јуна 1982, након нешто више од два месеца.

Рат је почео 2. априла 1982. када је Аргентина, тада под вођством војне хунте, напала острва која се на шпанском зову Малвинска и које Аргентина, као наследница шпанске колонијалне силе, присваја већ вековима.

Унутрашњи мир

Након аргентинске окупације, Велика Британија је с другог краја света послала флоту која је, након што је превалила пут од 13.000 километара, острва вратила под британску заставу. Локе сматра да је обележавање 40. годишњице тог историјског догађаја код локалног становништва само пробудило негативна сећања.

„Многи цивили овде након рата пате од посттрауматског стресног поремећаја (ПТСП). Рат је за многе био прекретница у животу“, каже Локе који је служио као морнар на једном војном танкеру. Он је један од ретких Британаца који су након рата остали на острву. „Велика већина војника никада се није вратила и не зна како живот овде функционише у мирнодопским условима“, каже он. Локе сматра да би поновни долазак на Фокланде многим ветеранима донео унутрашњи мир.

Рат је са собом донео и многе позитивне промене: изграђен је рецимо и аеродром који је омогућио боље везе с копном. Око острва је успостављена и ексклузивна трговачка зона у пречнику од 200 миља, што је омогућило и веће приходе од рибарства.

Судбина и острво

Локе је након рата радио у луци у Стенлију, највећем граду на Фокландима. „Боравак на острву ме учинио бољом особом. Можда је судбина хтела да останем овде“, закључује ветеран.

Британска министарка спољних послова Елизабет Трас је пре неколико дана повукла паралелу између тадашњег напада војне хунте на Фокланде и актуелне руске агресије на Украјину. Она је нагласила да Велика Британија „неће оклевати ни тренутка“ у случају нове инвазије.

Рат који је окончан пре 40 година стајао је живота 255 британских војника, три цивила на острву и 649 аргентинских војника. Упркос смени власти у Аргентини након изгубљеног рата, та јужноамеричка земља никада није одбацила своје претензије над острвима.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер