четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Добитница Нобелове награде за мир 2003. Ширин Ебади: Свет се погрешним методама бори против „Исламске државе“
Хроника

Добитница Нобелове награде за мир 2003. Ширин Ебади: Свет се погрешним методама бори против „Исламске државе“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. октобар 2014.

Највећи проблем Блиског истока је фундаментализам, јер већина земаља тог региона не познаје демократију и социјалну правду, рекла је вечерас добитница Нобелове награде за мир 2003. године Ширин Ебади на предавању у Београду, и истакла да се свет погрешним методама бори против "Исламске државе" (ИС).

Ебади, која је на Грађевинском факултету одржала предавање на тему "Кршење људских права на Блиском истоку", рекла је да ИС није само терористичка, већ и идеолошка организација, која се не може победити пиштољима и бомбама, већ само правом идеологијом, односно исправним тумачењем ислама.

"Да ли се Исламска држава може победити? Мој одговор је да, али не бомбардовањем и ратом, што чини коалиција 40 држава на челу са САД", рекла је Ебади, додајући да су Американци и 2001. године водили рат у Авганистану, али да нису победили талибане.

Ислам је религија мира и пријатељства и такву реч и глас би требало да шире млади муслимани свуда у свету, а не да буду заведени погрешном интерпретацијом фундаменталистичких група, рекла је Ебади.

Добитница Нобелове награде навела је и да мир не значи недостатак рата јер, како каже, није важно да ли је неко убијен пиштољем или пијући загађену воду, да ли је у затвору као странац или новинар због свог текста, да ли је бескућник јер је избеглица или зато што није запослен…

"Мир за мене значи да се људско достојанство поштује свуда, од стране свих", рекла је Ебади и подвукла да је мир достижан само у демократском друштву у којем постоји социјална правда.

У супротном, навела је, ствара се погодно тло за ширење фундаментализма.

Ипак, Ебади наглашава да се не сме заборавити да су неки диктатори дошли на власт демократским средствима, наводећи пример Хитлера и бившег ирачког премијера Маликија, те да демократија не може да постоји без разумевања и уважавања људских права и мишљења грађана.

"Не постоји ниједан изузетак за непоштовање људских права, а демократија у којој се не чује мишљење грађана нема легитимитет", истакла је она.

Говорећи о људским правима у Ирану, Ебади наводи да су после исламске револуције 1979. године исламске власти у име религије значајно угрозиле права жена, па тако мушкарац може имати четири жене, супруга мора да тражи дозволу од мужа уколико жели да путује у иностранство, а "женски живот вреди пола мушког живота".

Тако је и она после Исламске револуције била приморана да напусти место судије, јер женама није дозвољено да буду на тој функцији.

"Све то је урађено у име религије, али то је погрешно тумачење ислама", нагласила је Ебади, додајући исте ствари можемо видети и у случају Исламске државе, јер и они убијају и злостављају у име ислама. То нема никакве везе са религијом и урушава истинско значење ислама, подвукла је Ебади.

Она, међутим, наводи и да није прихватљиво да се речима "рат против тероризма" оправдава укидање људских права што, према њеним речима, чине САД и Кина - први јер у име борбе против терориста прате мејлове и постове на друштвеним мрежама, а други јер у име социјализма смањују права грађана.

"Све ове је само изговор за смањивање људских права у име нечег другог, а то је неприхватљиво", истакла је Ебади.

Она је, такође, поручила да се дела одређених терористичких група и појединаца не смеју изједначити са делима и мишљењем свих муслимана, јер се на тај начин ствара "исламофобија" свуда у свету, чему, према њеним речима, доприносе и поједини западни медији.

"Да бисмо постигли одрживи мир, морамо да разумемо једни друге, да разговарамо једни с другима", навела је Ебади.

Ширин Ебади је ирански адвокат, бивши судија и активисткиња за људска права. Нобелову награду за мир добила је 2003. године за значајне напоре у борби за демократију и људска права, посебно права жена, деце и избеглица.

Ебади се 2004. године нашла на листи магазине Форбс, као једна од 100 најмоћнијих жена света.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер