четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Рогозин: Русија и Србија би могле да изграде специјалну економску зону
Хроника

Дмитриј Рогозин: Русија и Србија би могле да изграде специјалну економску зону

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 01. јун 2017.

Русија и Србија би могле да изграде специјалну економску зону, изјавио је потпредседник Владе Русије Дмитриј Рогозин.

Према речима Рогозина, у специјалној зони ће се налазити руске високо-технолошке компаније.

О перспективи за њено стварање две стране ће разговарати на јесен на седници Руско-српске међувладине комисије. Договор о томе, према његовим речима, постигнут је са вршиоцем дужности премијера Србије Ивицом Дачићем.

„Рачунамо да ћемо успети предметно да разговарамо о овом питању, као што је стварање специјалне, заједничке економске зоне, где би могла да се налазе руска високо-технолошка предузећа“, рекао је Рогозин.

Дачић је рекао да би седница те комисије могла да буде одржана у октобру.

Ивица Дачић: Србија неће мењати своју политику и однос према Русији

Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је у Санкт Петербургу да Србија са новом Владом неће мењати своју политику и однос према Русији.

Он је истакао да у политици Србије остају две константе, а то су однос према Москви и однос према политици војне неутралности. 

"Србија нема намеру да иде у НАТО", поручио је Дачић. 

Говорећи на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу (СПИЕФ), на панелу "Србија - Русија перспективе економске сарадње", Дачић је истакао да Србија жели да развија добре односе са Русијом не само на политичком, већ и економском плану. 

Он је најавио да ће током боравка у Санкт Петербургу имати бројне разговоре које је започео са генералним директором "Гаспрома", а састаће се и са шефом руске дипломатије Сергејем Лавровом, генералним секретаром УН Антониом Гутересом, шефом мађарске дипломатије Петером Сијартом, као и монголским премијером.

Србија заинтересована за јачање привредне сарадње с Русијом

Ивица Дачић је на отварању скупа у Санкт Петербургу изјавио и да Србија придаје изузетну важност привредној сарадњи са свим најзначајнијим светским актерима и да је веома заинтересована за што снажније присуство страних фирми и страног капитала на српском тржишту.

Обраћајући се учесницима Форума на којем Србија има статус земље госта Дачић се заложио за јачање привредне сарадње са Русијом у свим областима.

Он је нагласио да је Србија опредељена за развој најбољих могућих политичких и економских односа са свим држава које то желе, на основама равноправности и међусобног уважавања.

Дачић је оценио да од привредног раста, стабилности и успеха великих и богатих светских економија, какве су Русија, САД, Кина, Немачка, Индија зависи и политичка и економска стабилност у многим регионима света.

Он је рекао да се овогодишњи Форум одржава у тренутку када најзначајније светске економије показују тенденције привредног раста и опоравка, након глобалне светске кризе и да би постизањем конкретних договора, на највишем нивоу, требало да се подстакне даљи наставак тог процеса јер ће то допринети да и мање државе остваре боље резултате у својим националним економијама.

Дачић је као важан моменат истакао то што је Србија једна од ретких земља која има потписане споразуме о слободној трговини како са Руском Федерацијом, Белорусијом и Казахстаном, тако и са ЕУ, Турском, државама ЕФТА и ЦЕФТА.

"Није тајна да Руска Федерација представља стратешког политичког, економског и једног од водећих спољнотрговинских партнера Србије, као и да Руска Федерација спада у ред водећих страних инвеститора у привреду Србије", додао је.

Дачић је рекао да је упркос томе што је робна размена у протекле две године забележила незнатан пад због "догађаја на међународној сцени", Србија уверена да постоји "огроман неискоришћени потенцијал за динамичнију трговинску сарадњу".

"Србија је заинтересована за наставак позитивног тренда, желећи да са Руском Федерацијом интензивира сарадњу у области енергетике, да повећамо обим робне размене и проширимо структуру роба које су у њој заступљене, да завршимо старе и започнемо нове инфраструктурне пројекте. Поред банкарског сектора, енергетике и железнице, желимо да позовемо руске инвеститоре, али и друге иностране партнере, да смелије инвестирају у све области где постоји обострани интерес", рекао је.

(Спутњик, Срна) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер