уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Рогозин: Русија би могла да примени реципрочне нуклеарне мере као одговор на агресивни став САД
Хроника

Дмитриј Рогозин: Русија би могла да примени реципрочне нуклеарне мере као одговор на агресивни став САД

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 31. октобар 2015.

Руске власти треба да поново покрену хладноратовску праксу обучавања цивила како да реагују у случају већег нуклеарног напада, изјавио је данас заменик премијера Дмитриј Рогозин задужен за сектор безбедности.

Говорећи након састанка руског државног савета безбедности, којим је председавао Владимир Путин, Рогозин је изјавио да Сједињене Америчке Државе нарушавају нуклеарни баланс развијањем новог система оружја, пренео је Ројтерс.

Русија нема други избор, него да реагује на агресивни став САД, рекао је Рогозин.

- Мере у борби против агресора могле би да укључе оне које се тичу руске стратешке нуклеарне способности, што су реципроцитетне мере, тако да, не дао Бог, никоме не падне никаква луда идеја на памет - рекао је Рогозин.

- Треба предузети друге мере "тако да народ, ако буде над њим спроведена таква врста агресије, може да избегне колосалне губитке... Цивилну одбрану треба поново покренути - додао је он.

Током Хладног рата, совјетске власти су изградиле систем склоништа у случају нуклеарног напада и деца су у школама обучавана како да користе заштитне маске.

Постојали су и постери на којима је људима указивано како да се понашају у школама и на радним местима.

Велики број грађана био је скептичан да би било шта од тога могло да их спасе у случају напада, али је обука, која је називана цивилна одбрана, била обавезна.

Та пракса је напуштена у време када је Совјетски Савез водио Михаил Горбачов, који је са америчким лидерима преговарао о програму смањења нуклеарног оружја који је смањио тензије које су постојале између две земље.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер