Хроника

Дмитриј Песков: Русија за сада не намерава да потпуно обустави испоруке гаса Европи, али би то могло да се промени ако ЕУ настави са наметањем санкција Москви

Штампа
понедељак, 25. јул 2022.

Русија није заинтересована за потпуни прекид испоруке гаса европским земљама, али би то могло да се промени ако ЕУ настави са наметањем санкција Москви, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

Русија је одговоран снабдевач гасом и без обзира на то шта говоре у Европској комисији, у европским престоницама и у САД, Русија је била, јесте и наставиће да буде земља која у великој мери гарантује енергетску безбедност Европе

Коментаришући изјаву председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен да би Европа, после смањења испорука гаса из Русије, требало да се припреми за потпуну обуставу дотока тог енергента, Песков је новинарима рекао да "Русија није заинтересована за то", преноси руска агенција ТАСС.

"Русија је одговоран снабдевач гасом и без обзира на то шта говоре у Европској комисији, у европским престоницама и у САД, Русија је била, јесте и наставиће да буде земља која у великој мери гарантује енергетску безбедност Европе", казао је Песков, портпарол председника Владимира Путина.

Песков је, међутим, додао, да ће "ситуација бити другачија ако Европа настави путем потпуно непромишљеног наметања ограничења и санкција које су је погодиле".

Кад је реч о испорукама путем гасовода Северни ток, Песков је рекао да ће оне бити „у технолошки могућим границама“ пошто буде инсталирана турбина враћена са ремонта.

"Наравно, турбина ће бити инсталирана. Знамо да и даље има проблема са другим јединицама, којих је и компанија Сименс свесна. Али, наравно, турбина ће бити постављена пошто се обаве све формалности. И испоруке ће бити настављене у оној мери колико је то технолошки могуће", казао је Песков, упитан да ли ће после уградње турбине Гаспром повећати испоруке гаса Европи.

Гасовод Северни ток од средине јуна ради са 40 одсто максималног капацитета због закаснелог враћања Сименсових гасних турбина после ремонта, које је последица канадских санкција Русији.

Канада је 9. јула, после бројних захтева Немачке, одлучила да врати ремонтовану Сименсову турбину. Европска комисија је оценила да Канада враћањем турбине гасовода Северни ток не крши санкције ЕУ Русији јер се оне не односе на опрему за транзит гаса.

Песков је данас инсистирао и да је суботњи руски напад на луку Одеса био усмерен на војне циљеве и да неће утицати на испоруку жита.

"Реч је искључиво о војној инфраструктури (Украјине). Ово никако није повезано са инфраструктуром која се тиче испуњавања споразума и извоза житарица. То не може и не би требало да утиче ни на који начин на почетак процеса испоруке житарица", рекао је Песков.

Украјинске власти су у суботу објавиле да су руске снаге гађале у Одеси силосе са житом. Украјински председник Володимир Зеленски је рекао да је тим ударима уништена могућност дијалога или договора са Москвом.

Дан раније, 22. јула, Русија и Украјина су у Истанбулу потписале засебне споразуме са Турском и Уједињеним нацијама о извозу милиона тона украјинских житарица преко Црног мора.

(Бета, Н1)

 

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]