четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев: Треба да отворимо пут за будућност
Хроника

Дмитриј Медведев: Треба да отворимо пут за будућност

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. децембар 2010.

Русија у НАТО види партнера, и не сматра блок за претњу. Ово је Дмитриј Медведев изјавио уочи своје посете Пољској одговарајући на питања пољских новинара.

Председник је уверен у то да Русија и НАТО могу имати нормалне партнерске и добросуседске односе. Такође је подсетио на то да се у одбрамбеној доктрини Русије не говори о томе да НАТО представља главну претњу. Ипак, постоји и други аспекат. Он се састоји у томе што неконтролисано ширење НАТО може створити услове за дестабилизацију међународне ситуације.

Уједно, Дмитриј Медведев сматра да се у односима између Русије и НАТО већ назиру важне промене. Сад стране треба да дођу до споразума у вези с ПРО, који ће постати заједничка иницијатива Русије и НАТО и штитиће свет од евентуалних претњи. Председник је још једном изразио мисао о томе да треба избећи нови замајац у трци за наоружањем.

Медведев је изразио своје мишљење и у вези с једним од најсложенијих питања у односима између Русије и Пољске – „катињском случају“:

„За овај злочин одговарају Стаљин и његове присташе. И ја имам одговарајућа документа, која су била добијена из такозване „посебне фасцикле“. Ова документа данас постоје и на интернету, она су доступна свима и са свим резолуцијама. Покушаји да се ови документи доведу у сумњу, да се говори о томе да их је неко фалсификовао су посто неозбиљни.“

Треба подсетити на то да је уочи посете Медведева Пољској руска Државна дума својом изјавом осудила катињски злочин. Све ово помаже зближавању позиција Москве и Варшаве. Међутим, и Пољска треба да иде у овом смеру, истакао је председник:

„Ово се не ради само ради Пољака, то се ради и због руских грађана. То је двосмерни пут. Да бисмо своје односе пренели на нови ниво, до промена мора дођи у друштвеној свести Пољске. Треба да се појави нови поглед на нову Русију. Само тако се могу смањити некадашње противречности и постићи озбиљне стратешке промене у односима између две земље“, закључио је председник.

Нова фаза у односима запажа се и у односима између Русије и Европске Уније. Једну од кључних ствари представља реализација пројекта „Северни ток“. Међутим, неки још увек покушавају да гасоводе „Северни ток“ и „Јужни ток“ прикажу као покушај Москве да „навуче“ Европу на енергетски шприц из Русије. То је отворена и неоправдана манипулација. Јер, интерес Русије се састоји у томе да продаје свој глас што је могуће већем броју потрошача, а интерес Европе – да добије овај гас и да га користи.

Прилично значајно место у разговору имало је питање о ситуацији у Русији. Наравно, било је постављено питање о председничким изборима 2012. године. Дмитриј Медведев је још једном потврдио да ако у земљи буде нормална ситуација, а он буде имао подршку становништва, не искључује да ће учествовати на изборима:

„Такве ствари се раде у тренутку кад је их је потребно урадити. Имам друге колеге, које такође могу учествовати у овом политичком процесу. Сматрам да је увек главно сачувати наследност власти и наследност курса. Али, природно, не искључујем себе из таквог посла.“

А засад једним од својих главних задатака председник сматра изградњу правне државе. По речима Дмитрија Медведева, земља се тренутно налази тек у почетној фази, за коју је карактеристичан „правни нихилизам“. Међутим, демократија се не ствара за 10 година. И не ради се само о економским или политичким реалијама данашњег дана, већ и о историји, о недостатку демократске традиције. Уједно, не треба заборавити на то да је демократија на најтеснији начин повезана са стањем економије. А то значи да процеси развоја политичког и економског система у Русији треба да буду синхронизовани, истакао је председник. И додао је: власт у земљи се „управо тим и бави“.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер