среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев: Русија дала кључни допринос процесу уједињења Немачке
Хроника

Дмитриј Медведев: Русија дала кључни допринос процесу уједињења Немачке

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. октобар 2010.

Уједињена Немачка слави 20. годишњицу

Наша је земља дала кључни допринос процесу уједињења Немачке, који има историјски значај не само за немачки народ, већ и за читаву Европу. Те се речи садрже у честитки руског лидера Дмитрија Медведева председнику и канцелару Немачке Кристијану Вулфу и Ангели Меркел поводом националног празника - Дана немачког јединства.

Продсетимо да 1990. године, 45 година после завршетка Другог светског рата и послератне поделе Немачке, ДДР и СРН су поново постале јединствена држава. Са правног гледишта је тај процес био учвршћен Уговором о коначном регулисању у односу на Немачку. Потписало га је 6 држава: ДДР, СРН, као и Совјетски Савез, САД, Велика Британија и Француска. Између осталог, у том документу се говори да су земље-потписнице убеђене у неопходност коначног савлађивања антагонизма и развоја сарадње у Европи уз уважавање интереса свих.

У својој посланици је руски лидер истакао да је пре две деценије био ударен темељ данашњег партнерства две земље, које се интензивно учвршћује. Данас се стратешке везе Русије и Немачке развијају у свим правцима - политичком, економском, хуманитарном, научном. Једна од тема за сарадњу је учвршћење глобалне и регионалне безбедности. Важно је да управо те две државе, које имају огроман значај на евроазијском простору, налазе заједнички језик у многим међународним питањима. Недавне међудржавне консултације у Јекатеринбургу на највишем нивоу су потврдиле да Русија и Немачка намеравају и даље да наставе дијалог по кључним проблемима спољне политике, безбедности и економског развоја. Рецимо, министри иностраних послова су у време јулског сусрета у Јекатеринбургу размотрили односе РФ и НАТО-а, проблеме разоружања и ПРО, ирански нуклеарни програм, ситуацију у Авганистану. Истакнуте су биле иницијативе Дмитрија Медведева, повезане с Уговором о европској безбедности и стварању Комитета Русија-ЕУ.

Уједињење Немачке, које је остварено уз директно учешће Совјетског Савеза не може да се прецени, - подвукла је за Глас Русије експерт катедре компаративне политикологије МГИМО Јелена Пономарјова.

Од момента уједињења две Немачке, подељене од стране епохе хладног рата и биполарне конфронтације, почела је нова страна историје, која обухвата не само уједињену Европу, већ и читав евроазијски простор. Улога ЕУ, у којој прву виолину свира Немачка, пружа утицај и на светске процесе, између осталих и на Евроазију. Знатну улогу ту има и Русија.

Експерт истиче да је у то време дошло до распада совјетског простора, сложени процеси су се одвијали унутар Русије, што се може назвати трансформацијом преко раздвајања. У том смислу искуство Немачке је актуелно за Русију јер, према мишљењу Јелене Пономарјове, снага је у јединству, а не у раздвајању.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер