петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев: Нико не сме тврдити да је косовско питање решено
Хроника

Дмитриј Медведев: Нико не сме тврдити да је косовско питање решено

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. октобар 2009.

Председник Русије Дмитриј Медведев изјавио је да је његова посета Србији веома важна и да рачуна на даљи напредак међудржавне сарадње и јачање братских веза између српског и руског народа.

"Морамо озбиљно порадити како бисмо обостраним напорима не само ојачали темеље наше сарадње, него и подстакли боље отварање њеног богатог потенцијала у перспективи", рекао је Медведев у интервјуу за "Вечерње новости".

Говорећи о решавању питања Косова, руски председник је истакао да "нико не сме тврдити да је косовско питање решено, а да Србија није рекла задњу реч".

"Русија учествује у решавању косовског питања према формули која је одавно усаглашена са српским колегама: Београд излази са иницијативама, а ми га доследно подржавамо. С обзиром на компликованост проблема такав приступ се доказује као ефикасан", рекао је Медведев.

"Упркос настојањима заштитника косовске независности, неће им поћи за руком да је прикажу као неповратан процес, да затворе то питање. Сматрамо да треба корак по корак доказивати да алтернатива правној самовољи ипак постоји", истакао је руски председник.

Меведев је рекао да је, "у току последње деценије, а која је постала критична у историји решавања проблема Косова, учињено пуно трагичних грешака", од којих су "неке биле свесно допуштене као део плана за увођење у међународну праксу једностраних решења".

Руски председник је најавио да, током посете Србији, очекује да буде детаљно упознат са плановима за реализацију великих заједничких пројеката, у области енергетике, саобраћаја, културно-хуманитарне и научно-техничке сарадње.

"То је прва посета руског председника Србији након што се вратила на међународну арену у својству самосталне, суверене државе. Међутим, не градимо наше односе из почетка. Већ имамо изузетно богато искуство сарадње које се темељи на вековним традицијама и међусобним симпатијама наших народа. Повезују нас слични циљеви и узајамни прагматични интереси", рекао је Медведев.

Подсећајући да у посету Србији стиже на 65. годишњицу ослобођења Београда од фашистичких окупатора, руски председник је истакао да је то догађај од великог значаја "испуњен заједничким историјским сећањем и заједничким поносом због храбрости наших очева и дедова који су победили фашизам".

Говорећи о глобалној геополитичкој ситуацији и међународним односима, Медведев је рекао да "настаје потпуно нова геополитичка ситуација коју одређују долазећа мултиполарност, јачање нових центара економског раста и политичког утицаја", да је све израженија незаобилазност Уједињених нација и приметно јачање улоге формата попут Г20.

"Несумњиво је добро за међународну безбедност и сарадњу да су наши амерички партнери дошли до закључка о неприхватљивости доминације једне земље, о чему сведочи и говор председника Обаме у Генералној скупштини УН", рекао је руски председник.

Медведев оцењује да "прилагођавање новој реалности неће бити брзо", али да је важно да је америчка администрација усмерена према мултилатералној дипломатији и потребу да се ослања на потенцијал УН.

"Постало је очигледно да стратегија једностраног деловања дестабилизује међународне прилике, изазива напетост и утрку наоружања, компликује међудржавне контрадикције те доводи до тензија у међуцивилизацијским односима", рекао је Медведев.

Улога УН у решавању кризних ситуација, проблема и сукоба уопште се није смањила, а последњих година скупило се доста доказа да се проблеми не могу решавати деловањем мимо Повеље УН и Савета безбедности, већ обрнуто, истакао је председник Медведев.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер