субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев и Владимир Путин различито о интервенцији страних сила у Либији
Хроника

Дмитриј Медведев и Владимир Путин различито о интервенцији страних сила у Либији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. март 2011.

Русија неће учествовати ни у каквим операцијама затварања ваздушног простора Либије, неће упућивати контингенте у случају копнене операције, али је спремна да употреби своје мировњачке потенцијале и посредничке напоре, изјавио је руски председник Дмитриј Медведев.

„Ми своје односе са Либијом нисмо прекидали, зато наше посредничке услуге могу бити потребне“, рекао је Меведев. „Сви треба да учествујемо у томе како би путем преговора покушали да прекинемо тај конфликт“, рекао је руски председник, наглашавајући да су управо на то усмерене резолуције Савета безбедности  УН о Либији и да управо стога Русија није уложила вето на Резолуцију 1973 СБ УН.

„Наравно, нећемо учествовати у затварању ваздушног простора, нећемо упућивати контингент уколико буде копнене операције, али ћемо употребити своје миротворачке потенцијале и посредничке напоре“, рекао је Медведев.

Констатујући да тренутно не постоји коалиција која би могла спроводити усаглашену политику, председник Русије је додао да активности нису усаглашене и да му се чини да не постоји јединствен план усмерен на јачање мира у Либији. „Друго питање је с ким тамо разговарати“, рекао је Медведев, додајући да за многе западне земље либијски лидер Муамер ел Гадафи није погодан.

Према речима руског председника, Москва је свесно гласала за Резолуцију 1973 Савета безбедности УН, пренео је Итар-Тас. „Не сматрам ту резолуцију погрешном, она у целини одражава наше схватање онога што се догађа“, рекао је Медведев новинарима, коментаришући уздржаност Русије при гласању о резолуцији, додајући да је погрешно сада говорити да Русија није знала шта ради. „Ми смо на то ишли свесно, такве су биле моје инструкције Министарству иностраних послова", додао је руски председник.

„Русија је максимално пажљиво пратила ситуацију и беспоговорно осудила поступање руководства Либије према сопственом народу. Руководећи се тим схватањем, ми смо подржали резолуције 1970 и 1973 СБ УН управо ради заштите цивилног становништва и спречавања ескалације конфликта“, рекао је Меведев.

Према његовим речима, развој догађаја показује да су почеле борбене активности у којима страдају и цивилни објекти и мирно становништво. "То се не сме допустити“, упозорио је Медведев, напомињући да примена силе треба да буде пропорционална дешавању на терену.

„Надам се да ће усаглашавањем деловања међународне заједнице у Либији бити успостављен мир и донете мере за спречавање ширења конфликта на друге земље“, казао је шеф руске државе.

Раније данас руски премијер Владимир Путин оштро је критиковао резолуцију о Либији, истичући да је мањкава и штетна, да га подсећа на „средњевековне позиве на крсташки поход". „Она дозвољава све и подсећа на средњовековни позив на крсташки поход.  Фактички дозвољава упад у суверену земљу“, рекао је председник руске владе. Према његовим речима, то што режим либијског лидера Муамера ел Гадафија није демократски не значи да је могуће спољно мешање.

Путин је казао да је забринут због лакоће с којом се доносе одлуке о употреби силе на међународној сцени и додао да је то снажна тенденција и константа у политици САД. "У време Била Клинтона бомбардовани су Југославиј и Београд, (Џорџ) Буш је послао трупе у Авганистан, а онда су на основу тобожњих разлога послате трупе у Ирак.... Данас је ред на Либију", рекао је Путин. Он је на једном скупу у Сибиру о програму наоружања рекао да војна акција међународних снага у Либији доказује да је Русија исправно поступила у настојању да појача своју одбрану, пренеле су руске новинске агенције.

"Све се то ради под изговором одбране цивилног становништва. Где је ту логика, где је ту савест, ту нема ни једног ни другог", рекао је Путин.

Руски председник Медведев оценио је затим као неприхватљив термин "крсташки", који је употребио премијер Владимир Путин описујући војну интервенцију у Либији.  То је први пут да се Медведев и Путин отворено не слажу, годину дана пре председничких избора у Русији. "Неприхватљиво је да се користе термини који су продрмали цивилизације, изрази као 'крсташки' и слично. То је неприхватљиво...", рекао је Медведев, а преносе руске агенције. "Треба бити веома обазрив када се дају изјаве о Либији. Сматрам да резолуција (УН) представља и нашу интерпретацију догађаја у Либији, али не у потпуности. Због тога нисмо искористили право на вето", додао је руски председник.

(Бета-АП/АФП/Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер