петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев: Било каква копнена операција у Сирији имаће за последицу "потпун, дуг рат" за који нико није заинтересован
Хроника

Дмитриј Медведев: Било каква копнена операција у Сирији имаће за последицу "потпун, дуг рат" за који нико није заинтересован

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. фебруар 2016.

Москва -- Било каква копнена операција у Сирији имаће за последицу "потпун, дуг рат", изјавио је у интервјуу за ТВ канал "Евроњуз" руски премијер Дмитриј Медведев.

Коментаришући изјаву америчког државног секретара Џона Керија, да би уколико мировни план за Сирију доживи неуспех, још страних војника ушло у конфликт, Медведев је рекао да су то речи које "немају сврху".

"Он то није требало да каже из једноставног разлога: уколико је све што жели продужетак рата, он може да изведе копнене операције и било шта друго. Али не покушавајте никог да уплашите", истакао је Медведев.

"Дозволите да поновим да нико није заинтересован за нови рат, а копнене операције су потпун, дуг рат", казао је Медведев.

Велике силе договориле су се у петак у Минхену о примирју у кофликту у Сирији, у коме је најмање од 2011. године 250.000 људи изгубило живот, навео је Ројтерс.

Руски премијер је изјавио да Русија инсистира на заједничком ставу о томе када треба да ступи на снагу примирје у Сирији, јер ће се у противном сукоб само погоршати.

"Одлука о обустави борбених операција зависи од тога да ли су све стране спремне да положе оружје и колико брзо", рекао је Медведев.

Најопасније је када једна група престане да се бори, а друга почне да на томе базира свој војни успех, јер то само води ескалацији сукоба, оценио је Медведев.

"Из тог разлога требало би да се донесе заједничка одлука када да се обустави војна акција. То би требало да буде циљ", рекао је Медведев.

Он је навео да ће Русија деловати у складу са постојећим споразумима са сиријским председником Башаром ал Асадом са једне стране, а са друге у складу са споразумимма које тренутно покушава да постигне са осталим земљама, укључујући САД, пренео је ТАС С.

Медведев је подсетио да је 4. фебруара Русија изашла са иницијативом за опште примирје у Сирији.

"Било је извесног оклевања код америчких колега. Они су морали да превазиђу неслагања између Стејт департмента и Министарства одбране, а затим су апеловали на Барака Обаму и изгледа су постигли договор", рекао је Медведев.

Међународна група за подршку Сирији, коју чини око 20 земаља, састала се у Минхену 11. фебруара и договорила да у року од недељу дана обезбеди примирје у Сирји и достави помоћ становништву.

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров и амерички државни секретар Џон Кери састали су се такође у Минхену 13. фебруара како би размотрили конкретне кораке за примену претходно постигнутих споразума.

Обустава ватре неће се односити на ваздушне ударе против Исламске државе и тероритичке групе Џабат ал Нусра и сродних група које је Савет безбедности УН прогласио за терористичке.

Русија неће никога тужити због оптужби за убиство Александра Литвињенка

Русија неће никога тужити због оптужби за убиство Александра Литвињенка, изјавио је руски премијер Дмитриј Медведев.

"Што се тиче било каквог правног деловања, то је просто апсурдно. Руска Федерација никада неће тужити неку државу због неких бесмислених измишљотина или смешних филмова", рекао је Медведев.

Осврнувши се на резултате истраге у случају Литвињенко, руски премијер је казао да нико не може да узме за озбиљно "извештај пензионисаног судије, у коме, само сам погледао из заинтересованости, практично сваки параграф и сваки део почиње речју 'вероватно'".

"Шта ту има да се коментарише? То је незваничан извештај пензионисане особе која износи свој лични суд", истакао је Медведев.

"Ми, такође, можемо да напишемо много таквих извештаја или упитамо наше бивше судије или академике да припреме неке папире. Они немају апсолутно никакву важност и стога неће бити реакције на ово", навео је Медведев, пренео је ТАС С.

Руски премијер сматра да је за жаљење да су "премијер и министар спољних послова Велике Британије коментарисали извештај препун речи као што је 'вероватно'".

"То подсећа на лов на вештице. Напослетку, нека то буде на савести оних који су коментарисали", поручио је Медведев.

Према његовим речима, Русија је "вековима имала необичну врсту односа са Британијом".

"Они су тешки из различитих разлога. Због временског ограничења, нећу их анализирати, иако можете о томе читати у уџбеницима историје. Нажалост, то је и данас случај", додао је Медведев.

Резултати истраге о смрти Литвињенка, који је преминуо у Лондону 2006. пошто је попио чај отрован радиоактивним полонијумом, које је у јануару обелоданио пензионисани британски судија Роберт Овен, наишли су на оштру реакцију Русије и заоштрили већ ионако напете односе Москве и Лондона.

(Танјуг)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер