субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев: Амерички штит на руском нишану
Хроника

Дмитриј Медведев: Амерички штит на руском нишану

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. новембар 2008.

Медведев поручио Вашингтону, Варшави и Прагу да због антиракетног система САД у Европи неће бити ништа од расформирања дивизије балистичких ракета код Калуге. Упркос свему, Русија неће дозволити да буде увучена у нову трку у наоружању. Москва тражи реформисање светског економског и политичког система и да глобалне финансијске институције више не раде у интересу једне земље или групе држава.

Русија ће својим средствима за радиоелектронску борбу блокирати и гушити системе противракетне одбране САД који се појаве у Европи, упозорио је Медведев, очито имајући на уму, пре свега, делове антиракетног штита САД који ће се појавити на територији Пољске (десет лансирних рампи) и Чешке (радарска станица).

У првом годишњем обраћању парламенту, он је истовремено открио да ће за поменуто неутралисање бити задужена руска војна техника дислоцирана на територији Калињинградске области, која се граничи са Пољском и Литванијом.

Додао је да ће исти задатак (парирања америчким противракетама) имати и дивизија руских стратешких снага поред града Козељска, у Калужској области. За то ће бити коришћене балистичке ракете РС-18 „Стилет“ домета десет хиљада километара. Овај потез Медведјев је објаснио речима: „Раније смо планирали да ту дивизију расформирамо до 2010. године, а да њена три ракетна пука одмах ослободимо обавезе даноноћног борбеног дежурства, али сам наредио да се од тих планова одустане. Ништа ту нећемо реформисати“.

Не прети празном пушком

Руски председник је отишао и даље. Саопштио је да ће његова земља - буде ли на то принуђена - по територији Калињинградске области „посејати“ ракетне системе „Искандер“, чији ће задатак бити да држе у шаху и неутралишу све елементе америчког система ПРО у Европи.

Медведев не прети празном пушком јер су високопрецизне ракете које успешно уништавају циљеве на растојањима до 300 километара.

Упркос свему овоме, Медведев је нагласио да Русија неће дозволити да је САД и НАТО увуку у нову трку у наоружању. Позицију своје земље означио је речима: „Русија се последњих година суочава са претњама и изазовима какви су конструисање глобалног система ПРО, окруживање војним базама, ширењем НАТО и другим сличним ‘поклонима’. То код нас ствара утисак да неко напросто искушава када ће нам попустити нерви. Да поновим: нове трке у наоружању, што се нас тиче, неће бити, али ћемо све о чему говорим узети у обзир у својој одбрамбеној политици. Безбедност грађана Русије биће и надаље обезбеђена“.

Светска финансијска криза још је далеко од свог краја и то тражи максималну пажњу и ефикасност власти. Америчка економија повукла је за собом наниже сва финансијска тржишта планете и криза је већ попримила глобални карактер - упозорио је Медведев сународнике и владу Русије, саопштивши да ће Москва у најскорије време „формирати савремени самостални финансијски систем“.

Русија ће, како је рекао, инсистирати на реформисању светског политичког и економског система, јер су грешке из претходних година и криза 2008. упозорење да све одговорне нације морају почети да делују и да радикално реформишу и политички и економски систем.

Русија поново јака

На том плану Русија ће сарађивати и са САД и са Европском унијом и са свим другим заинтересованим странама. „Русија ће“, рекао је Медведев, „учинити све што може да свет постане праведнији и безбеднији. Верујем да ће свет такав и постати, пошто је Русија поново јака и економски и политички“.

Медведев је открио да је Русија земљама које половином новембра треба да се као Г-20 окупе у САД ради парирања светској економској кризи већ упутила конкретне предлоге шта да се даље ради.

„Сматрамо да треба створити нову светску економску архитектуру која ће опслуживати интересе свих, која ће бити заштићена од коришћења у интересу само једне земље или групе земаља једног економског система. Сматрамо да глобалне финансијске институције морају имати реална овлашћења да осујећују појаву криза, да минимализују њихове последице за остатак света - без обзира на то у којој земљи био њихов епицентар. Чак и независно од тога да ли ће нека нова криза почети као енергетска, финансијска или прехрамбена“.

(Глас јавности)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер