петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђукић-Дејановић: Да не буде само 126 посланика за резолуцију о Сребреници
Хроника

Ђукић-Дејановић: Да не буде само 126 посланика за резолуцију о Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. јануар 2010.

Неизвесно је да ли ће се резолуција о Сребреници наћи у парламенту пре првог марта, а опречне су и информације о томе ко пише резолуцију.

Спекулације да на њој увелико ради експертски тим Министарства спољних послова, из те институције демантују.

Демократска странка поручује да ће писање почети након консултација које председница парламента Славица Ђукић-Дејановић најављује за идућу недељу, док неке опозиционе партије верују да ће их позвати тек када текст већ буде готов.

Ђукић-Дејановић је оценила да није циљ усвојити резолуцију тесном већином, верује да свака посланичка група већ има свој текст резолуције, а за идућу недељу најављује састанак њихових шефова.

Ђукић-Дејановић рекла је да је "извесно да се тим питањем баве посланици различитих посланичких група".

"Врло је вероватно да ће доћи до покушаја да се усагласе ти текстови јер нама у крајњем предстоји гласање о тексту резолуције и наравно да је јако важно да то не буде само 126 посланика", рекла је Ђукић-Дејановић.

Из Демократске странке су поручили да су мистификације о декларацији непотребне. Иако то опозиција оспорава, тврде да су до сада вођени политички разговори о принципима и начелима резолуција, и о томе шта би у њима требало да пише.

Функционер ДС-а Јелена Триван рекла је да је за резолуцију потребан шири консензус.

"У том смислу желимо да имамо за партнере и посланике опозиције, па ништа не желимо да радимо у тајности, него у договору са њима. Због тога је и предвиђено да у наредној недељи седнемо сви за сто и кренемо у израду текста", поручила је Јелена Триван.

Из ЛДП-а поручују да им се не допада атмосфера која влада због резолуције.

"Ово је једна бувља пијаца, једно политиканство, ми сматрамо да треба што пре да се вратимо суштини, а то је да осудимо геноцид у Сребреници како због жртава, јер жртве траже правду, тако и због будућих генерација, наших будућих генерација којима би требало да ми савременици Сребренице скинемо тај терет злочина", рекао је Зоран Остојић из ЛДП-а.

Председник Српске напредне странке Томислав Николић не верује да ће опозиција учествовати у писању иницијалног текста, већ да ће бити позвана тек када коначна верзија резолуције буде готова. Ипак, не жели да говори о термину који би био прихватљив за напредњаке.

"Волео бих да видим комплетан текст од прве до последње речи, да бих могао да се изјасним", рекао је лидер напредњака.

"Није ваљда да се та декларација доноси због једне речи, није ваљда та реч битна за целу декларацију", запитао је први човек СНС-а.

ДСС и радикали, међутим, унапред искључују сваку могућност да подрже посебну резолуцију о Сребреници, без обзира на термин, који би у њој био употребљен. ДСС је јуче у званичну процедуру вратио свој предлог резолуције, који је сличан оном из 2005. године.

"Сви знају став јавности око предлога за Резолуцију о Сребреници, да је то беспотребно бесмислено и наметнуто, и знају став да уколико је потребно усвојити Резолуцију она мора бити јединствена за све злочине који су се одиграли на простору бивше Југославије", рекао је функционер ДСС-а Слободан Самарџић.

Самарџић је додао да "због тога нису ни звали никог из ДСС-а.

Немања Шаровић је рекао да Српска радикална странка осуђује све злочине, али да сада не треба доносити "никакву резолуцију јер се она доноси под притиском међународне заједнице".

Иако се још не зна термин којим ће бити названи догађаји у Сребреници из јула 1995. године, зна се да ће он бити граничник око којег ће се ломити подршка резолуцији.

Док председница парламента сматра да је адекватан термин злочин, ЛДП поручује да је неопходно искористити формулацију Међународног суда правде у спору Бих против СРЈ.

У пресуди МСП-а пише да је на подручју Сребренице почињен геноцид и да је Србија одговорна што он није спречен, али да га није директно извршила, преко својих органа нити људи под њеном контролом.

Иако је у више наврата најављивано да ће резолуција бити тема првог скупштинског заседања у фебруару, у парламенту кажу да је вероватније да ће се на дневном реду наћи до 1 марта, јер је за то неопходно да иницијативу покрене или 84 посланика или Влада.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер