Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Vlast tendenciozno pokušava da odgovornost za zagađenje prebaci na individualne potrošače i starije automobile; Zašto srpska javnost nije obaveštena o pregovorima sa Prištinom o otvaranju direktne avionske linije?
Hronika

Đorđe Vukadinović: Vlast tendenciozno pokušava da odgovornost za zagađenje prebaci na individualne potrošače i starije automobile; Zašto srpska javnost nije obaveštena o pregovorima sa Prištinom o otvaranju direktne avionske linije?

PDF Štampa El. pošta
utorak, 21. januar 2020.

 Poslanici Skupštine Srbije danas su nastavili sednicu, a na početku drugog dana rasprave postavljali su poslanička pitanja koja su se najviše odnosila na zagađenje vazduha i uvođenja direktne aviolinije Beograd - Priština.

Poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nada Lazić istakla je da izveštaj o stanju životne sredine pokazuje da je u Srbiji zagađenje vazduha jedan od ključnih problema, da u Srbiji ima mnogo vozila sa euro 3 motorom i da je prosečna starost vozila iznad 18 godina.

Ona je pitala minsitra trgovine, turizma i telekomunikacija Rasima Ljajića koliko vozila sa euro 3 motorima je uvezeno do sada i planiraju li se kvote za polovna vozila, jer preti opasnost da će Srbija postati deponija za polovna vozila.

Lazić je istakla da gradska vlast u Beogradu hvali planom nabavke zglobnih autobusa sa dizel vozilima u eri kada se ona u Evropi izbacuju i ocenila da je "ili reč o neznanju ili o tome da ne postoji briga".

O problemu zagađenja govorio je i poslanik poslaničke grupe "Nova Srbija – Pokret za spas Srbije" Đorđe Vukadinović i rekao da su nadležni "dosta tendenciozno" pokušali da odgovornost prebace na individualne potrošače - individualna ložišta i automobile sa starim motorima, dok su najveći izvori zagađenja veliki potrošači, pre svega termoelektrane i u tom kontekstu od Ministarstva zaštite životne sredine tražio konkretne podatke.

Vukadinović se osvrnuo i na vest o ponovnom uspostavljanju avionske linije Beograd - Priština i pitao Ministarstvo spoljnih poslova i Ministarstvo saobraćaja zašto javnost u Srbiji o tome nije bila obaveštena, a tim povodom se oglasio i predsednik SAD Donald Tramp i da li ugovor o toj liniji zadire u ustavni poredak Srbije.

Poslanik Srpske radikalne stranke (SRS) Aleksandar Šešelj izneo je protivljenje radikala inicijativi "mali šengen", odnosno ekonomskoj uniji sa Severnom Makedonijom i Albanijom, jer to prema njegovoj oceni odgovara samo Albaniji i da će se pojaviti dan kada će u toj uniji da sedi i "Republika Kosovo".

On je pitao kako je vlast procenila da je u interesu Srbije uvođenje aviolinije Beograd - Priština i dodao da je vlast rekla da neće nastaviti dijalog sa Prištinom dok se ne ukinu takse, ali da ispunjava sve što Evropska unija traži, pa i uvođenje te aviolinije.

Poslanik Stranke moderne Srbiji (SMS) Vladimir Đurić zatražio je od Vlade Srbije da im u pisanom obliku dostavi novčane efekte davanja za aviokompaniju Er Srbija.

Đurić je pitao zašto Vlada nastavlja da subvencioniše Er Srbiju i ocenio da Srbiji ne treba nacionalna aviokompanija i da je posle šest-sedam godina evidentno da Er Srbija ne može da iskaže profit i da ne može da posluje bez pomoći države.

Predsednik Narodne seljačke stranke Marijan Rističević zatražio je od Ministarstva pravde da pita predsednika Apelacionog suda da li je sudija Miodrag Majić tražio odobrenje za učešće u političkim emisijama, a Visoki savet sudstva pitao kada će razreširi Majića, pošto je prekršio zakon i prava deteta kada je oslobodio muškarca (26) zbog obljube devojčice od 13 godina i zbog poništavanja višegodišnjih kazni "gnjilanskoj grupi".

On se osvrnuo i na komentar Vukadinovića o avioliniji Beograd - Priština i pitao kada će se uvesti linija Novi Sad - Beograd, kako bi Vukadinović lakše putovao.

Poslanica Socijalističke partije Srbije (SPS) Slavica Bukvić pitala je da li se planira donošenje zakona o rešavanju stambenog pitanja mladih bračnih parova pod povoljnim uslovima, kako je to učinjeno u slučaju snaga bezbednosti.

Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandar Marković rekao je da je sutra godišnjica zločina nad Srbima u Hrvatskoj - "masakar u Maslenici" u kojem je poginulo više od 300 ljudi, a da je sa onima koji su poginuli dok su bežali ukupan broj žrtava bio 513.

On je naveo da odgovornost za te zločine snose hrvatski generali među kojima su Ante Gotovina i Mladen Markač, ali i Agim Čeku, kao i da za te zločine niko nije odgovarao, te pitao Ministarstvo spoljnih poslova da li je učinjeno sve da neko odgovara za te zločine.

(Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner