четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Удруживање ЗЗС, ГДФ и "Не давимо Београд" је можда пут за политичко преживљавање, али свакако није начин којим би се озбиљно уздрмао СНС
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Удруживање ЗЗС, ГДФ и "Не давимо Београд" је можда пут за политичко преживљавање, али свакако није начин којим би се озбиљно уздрмао СНС

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. новембар 2020.

 Одлука о сарадњи између странке Заједно за Србију, Небојше Зеленовића, Иницијативе Не давимо Београд и Грађанског демократског форума је политички рационална и оправдана у датом контексту и она ће вероватно резултирати заједничким изласком на ванредне парламентарне и београдске изборе 2022. године.

„Шансе такве идеолошке коалиције, међутим, нису превелике и на београдским изборима оне би се кретале око цензуса, и то оног смањеног“, оцењују саговорници Данаса недавно договорену сарадњу ЗЗС, Не давимо Београд и Грађанског демократског форума, наводећи да је циљ ове будуће коалиције да придобије некадашње гласаче Демократске странке.

Бојану Клачару, програмском директору Центра за слободне изборе и демократију, све ово личи на стварање нове политичке групације, односно нове коалиције, која би била кохерентна у својим ставовима, а чији програм деле све њене чланице.

Он каже да профил такве коалиције таргетира грађански и проевропски оријентисане бираче, између левице и левог центра.

„Овај политички блок ће бити кохерентан, близак левом центру, без великих програмских разлика и с малим или никаквим баластом прошлости. О шансама је рано да говоримо, извесно је да ће се они обраћати бившим гласачима велике ДС, проевропским и грађанским оријентисаним бирачима. Да би рачунали с већим успехом, требаће им јача национална агенда (препознатљиви су на локалном нивоу) и национално препознатљива лица или нека нова лица која ће се профилисати“, истиче Клачар за Данас.

Он каже да је извесно да ће та сарадња Зеленовића, НДБ и ГДФ бити оснажена новим политичким странкама, превасходно са локала, али и партијама са националнг нивоа, попут СДС Бориса Тадића или ПСГ на чијем је челу Павле Грбовић.

„Ако се погледа профил тих партија, деле макар три од четири принципа. Питање је да ли ће доћи до тога, имајући у виду да у опозицији проблеми настају у другом кораку – операционализацији и односима лидера, који су неретко нарушени“, наводи Клачар.

За Ђорђа Вукадиновића , главног и одговорног уредника Нове српске политичке мисли, логично је да се опозиција удружује, да тражи нови вид сарадње, али процењује да се то ко ће са ким изаћи на изборе, неће знати до пред саме изборе 2022. године.

Иако сматра да је сарадња ове врсте идеолошки сличних политичких организација логичан след, он наводи и да је ово ипак својеврсна амнестија Небојше Зеленовића, који је изашао на претходне изборе, па макар и локалне, а зна се при том да је Не давимо Београд чврсто заговарао бојкот тих избора.

Ако је то пуко политичко преживљавање, онда је разумљиво, али ако је то прича од које би требало да заљуља СНС, онда од тога нема ништа. За то се мора тражити пут што ширег обједињавања

„У наредном периоду биће још више таквих преседана, јер бојкоташки део опозиције није довољно чвст у ставу да нема сарадње са онима који су на изборе изашли. У сваком слућају шансе овакве и сличне идеолошке коалиције нису превелике. То је коалиција која има више шансе за београдске изборе, али се и ту шансе крећу на граници око цензуса и то смањеног, а то није пут за озбиљно укрупњавање опозиције. Те чисто идеолошке комбинације иако звуче привлачно нису нарочито атрактивне за бираче, нису примерене ситуацији у којој се Србија налази. Примерене су за неку политичку сцену у демократском поретку за који се Србија тек мора изборити. Ако је то пуко политичко преживљавање, онда је разумљиво, али ако је то прича од које би требало да заљуља СНС, онда од тога нема ништа. За то се мора тражити пут што ширег обједињавања“, напомиње Вукадиновић.

Да подсетимо пре месец дана Небојша Зеленовић јавно је изнео своје три тачке за уједињење грађанске опозиције, а које се односе на потпуно окретање Србије Западу, укључивање у решавање косовског проблема и нове људе у политици.

Веће опозиционе странке са националног нивоа у првим реакцијама нису се, бар не у целости, сложиле се принципима које је изнео Зеленовић.

Подршка без задршке није стигла ни из редова демократа, са којима је месецима уназад најављивано уједињење.

Ипак, бивши градоначелник Шапца прво је договорио сарадњу са ГДФ, да би потом озваничио сарадњу са Иницијативом Не давимо Београд, док се у наредном периоду може очекивати да ће се овом савезу прикључити и још неке политичке организације.

„Реч је о широкој платформи, о новим људима у политици, окретање Западу и укључивање у решавање питања Косова. Кренућемо у борбу за фер изборе. Такође, у фокусу ће бити свакодневни живот грађана. Не давимо Београд ту има своја решења, а ја искуство“, објаснио је недавно Зеленовић, додајући да ово није кампања за изборе, већ је у фокусу борба за фер и поштене изборе.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер