Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović u Skupštini: Da li Kancelarija za KiM može da garantuje da tzv. Srpska lista neće glasati za "demarkaciju granice Kosova i Crne Gore" i formiranje "Vojske Kosova"?
Hronika

Đorđe Vukadinović u Skupštini: Da li Kancelarija za KiM može da garantuje da tzv. Srpska lista neće glasati za "demarkaciju granice Kosova i Crne Gore" i formiranje "Vojske Kosova"?

PDF Štampa El. pošta
utorak, 13. mart 2018.

BEOGRAD - Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas rad postavljanjem poslaničkih pitanja, pre svega o padu helikoptera pre tri godine, objektu na Pančićevom vrhu, ali i o novcu za spomenik Slobodanu Miloševiću.

Šta se dešava s nelegalnim objektom na Pančićevom vrhu

Šef Poslaničke grupe Socijaldemokratske stranke (SDS) Marko Đurišić zatražio je ponovo odgovor o objektu od 1.500 kvadrata koji je izgrađen na Pančićevom vrhu.

"Postavio sam pitanje u decembru, a dobio sam odgovor da je 20. novembra izvršen inspekcijski nadzor i naloženo investitoru uklanjanje objekata. Danas je mart i objekat ne da nije uklonjen, nego je počeo sa radom i investitor ostvaruje profit", ukazao je Đurišić.

Postavlja se pitanje da li smo mi pravna država, da li imamo institucije koje brinu o primeni zakona i da li Ministarstvo i inspekcija služe za sprovođenja zakona, naglasio je Đurišić.

"Očigledno ne, zato što je investitor ugledni član SNS i verovatno zbog broja osvojenih glasova u Beogradu ima pravo da zida gde hoće i kako hoće", rekao je on.

"Kako se zove takva država? Demokratska, pravna ili fašistička, to je nešto o čemu u parlamentu treba da se razgovara", kazao je Đurišić.

Đurišić je zatražio i odgovor od premijerke Ane Brnabić kada će se pronaći rešenje da se ženama koje su na trudničkom i porodiljskom odsustvu povećaju plate kao i svim ostalim zaposlenima u javnom sektoru.

Poslanik Poslaničke grupe Nova Srbija - Pokret za spas Srbije, Đorđe Vukadinović, zatražio je odgovor od nekoliko ministarstava, Kancelarije za Kosovo i Metohiju, ali i rukovodstva samog parlamenta. 

Vukadinović se najpre nadovezao na pitanje koje je postavio njegov kolega Đurišić, upućeno Ministarstvu građevine.

„Kako je moguće da nelegalni objekat na Pančićevom vrhu, za koji se i u samom obaveštenju iz ministarstva kaže da je nelegalno izgrađen i da se nalaže njegovo uklanjanje, još uvek ne samo da stoji, već i da je radio tokom ove zimske sezone? Pošto znamo da su službe vrlo efikasne u uklanjanju pojedinih udžerica i nekih skromnih zdanja koje ljudi izgrade kako bi rešili svoj stambeni problem, nije jasno kako su u tim situacijama tako ekspeditivni i samim tim čudi ovakva sporost i neefikasnost u sprovođenju zakona po pitanju jednog ovako reprezentativnog i, rekao bih, provokativnog objekta na vrhu Srbije“, kazao je on.

Da li će "Srpska lista" glasati za demarkaciju s Crnom Gorom i transformaciju takozvanih "kosovskih bezbednosnih snaga" u "Vojsku Kosova"

Drugi set pitanja Vukadinović je uputio Kancelariji za Kosovo i Metohiju i njenom predsedniku Marku Đuriću.

S obzirom na to da je takozvana 'Srpska lista' u takozvanom 'kosovskom parlamentu' predstavljena kao projekat sa punom podrškom Vlade Srbije, ja onda pitam Kancelariju i gospodina Đurića da li onda oni preuzimaju odgovornost i da li mogu da garantuju da ta takozvana 'Srpska lista' neće glasati za demarkaciju granice 'Kosova' sa Crnom Gorom, kao što bi bilo logično jer bi to bilo protivno Ustavu i zakonima države Srbije. Isto tako, zanima me da li Kancelarija za KiM i gospodin Đurić, s obzirom na to da su oni promoteri takozvane 'Srpske liste', mogu da garantuju da 'Srpska lista' ni pod kojim uslovima neće glasati za transformaciju takozvanih 'kosovskih bezbednosnih snaga' u 'Vojsku Kosova', što bi, u suprotnom, takođe bilo presedan i skandal“ rekao je Vukadinović i dodao:

„Znate, jedno je pričati i držati ovako lepe govore i davati izjave, kao što to gospodin Đurić često radi, a drugo je u praksi raditi na implementaciji faktičke nezavisnosti takozvane 'Republike Kosovo'“, primetio je on.

Da li je Srbija i dalje protiv stolice za "Kosovo" u UN

Treće pitanje koje je Vukadinović postavio, vezano za prethodno, i upućeno je Ministarstvu spoljnih poslova.

„Molim za potvrdu onog stava kojim je, već u odgovoru na jedno prethodno poslaničko pitanje saopšten, a to je da je za državu Srbiju, odnosno Vladu Republike Srbije, čiju spoljnu politiku vodi Ministarstvo spoljnih poslova, apsolutno neprihvatljivo, pod bilo kakvim uslovima da se 'Kosovu' može dodeliti, odnosno za njih prihvatiti stolica u Ujedinjenim nacijama. To je bio stav koji je meni potvrđen u odgovoru Ministarstva spoljnih poslova, a sad samo pitam da li taj stav i dalje stoji. Dakle, da li i dalje stoji ta apsolutna neprihvatljivost, pod bilo kakvim uslovima, bez ikakvog 'ako', 'ukoliko', 'međutim' i slično“, pitao je on i dodao:

„Ne treba imati nikakve iluzije, jer čak i obični građani shvakako znaju da bi prihvatanje stolice za 'Kosovo' u UN bilo praktično mirenje sa nezavisnošću Kosova i Metohije. Ako tako bude, uzaludno nam je hvaljenje Surinamom, Burundijem i Ruandom i raznim zemljama širom sveta koje su navodno povukle ili spremne da povuku priznanje 'Kosova', ako bismo mi sami takvim jednim aktom kao što je stolica u UN de fakto priznanje izvršili“.

O atmosferi u skupštini i odnosu vlasti prema opoziciji

Poslednje pitanje koje je Vukadinović postavio upućeno je rukovodstvu Narodne skupštine.

„U pitanju je jedna vrsta apela. S obzirom na atmosferu koja se stvorila krajem prošlog zasedanja, a tako je počelo i ovo sadašnje, ja prosto apelujem i pitam da li će i šta će rukovodstvo Skupštine preduzeti da se ova loša atmosfera u Narodnoj skupštini na neki način ublaži. Ova polarizacija je pogubna, kao i ovi svesni ili nesvesni pokušaji izgurivanja opozicije iz Narodne skupštine. To nikako nije dobro ni za bezbednost, ni za biznis, niti za čuveno privlačenje tih famoznih stranih investitora. Dakle, opozicija van parlamenta je neka vrsta vanrednog stanja i to je nešto što niko ne treba da priželjkuje, mada se to ponekad možda čini kao komotnije i zgodnije, primetio je Vukadinović.

"Smatram da bi to trebalo da bude zajednička odgovornost, da se organizuje kolegijum šefova poslaničkih grupa na kom bi se videlo šta se na tom planu može u činiti, s obzirom na to da mi ponovo vidimo da se večnim podnošenjem amandmana na prve članove prvih zakona praktično onemogućava opozicija i ne ostavlja se mogućnost da se raspravlja o njihovim amandmanima. Vidimo da se, koliko juče, poslanici opozcije i čitava opozicija nazivaju ološima, bandom, marginalcima i tako dalje. Dakle, apelujem na to da je u zajednilom interesu da se pokuša naći kompromis da bi ova Skupština koliko-toliko mogla da funkcioniše i kao institucija bila sačuvana“, poručio je on.

Poslanica Demokratske stranke Gordana Čomić podsetila je da se danas navršavaju tri godine od helikopterske nesreće u kojoj je poginulo sedam osoba, šestorica odraslih osoba i jedna beba. 

Čomić je zatražila od premijerke Ane Brnabić, ministra odbrane Aleksandra Vulina i načelnika Generalštaba Ljubiše Dikovića odgovore na pitanja ko je obavestio tadašnjeg ministra odbrane Bratislava Gašića o tom slučaju i ko je menjao plan leta prilikom povratka za Beograd.

"Istraga je sprovedena i završena disciplinskim kaznama za Predraga Bandića i Ranka Živaka, a pokazala je da ministar nije poštovao subordinaciju, davane su usmene naredbe, kršena je procedura, jedna jedinica MUP je odbila zadatak i niz drugih okolnosti, ali bez utvrđivanja odgovornih za taj tragičan događaj", predočila je Čomić.

"Ne postavljam pitanje beščašća medija koji su objavili da je helikopter sretno sleteo i da "ti i ti" čekaju na aerodromu, ali je pitanje koje postavljam drugi put - od koga je ministar Gašic dobio informaciju na osnovu koje je doneo usmenu naredbu", rekla je Čomić i istakla da mu je to neko morao javiti.

O spomeniku Slobodanu Miloševiću

Poslanik Pokreta socijalista Đorđe Komlenski upitao je Vladu Srbije da li će izdvojiti novac za spomenik Slobodanu Miloševiću, kao što je to učinila za podizanje spomenika Zoranu Đinđiću.

"Radi se o istorijskoj ličnosti, bivšem predsedniku Srbije i Jugoslavije, čoveku koji je ubijen u Haškom tribunalu i koji je do kraja branio čast i dostojanstvo Srbije", rekao je Komlenski.

Pitanja o rodnoj ravnopravnosti i rešavanju problema bele kuge

Poslanica pokreta Dosta je bilo Tatjana Macura upitala je ministra rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja Zoranu Đorđeviću zašto je novi Nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti poslao u Švedsku.

Šef Poslaničkog kluba Dveri Boško Obradović postavio je pitanje premijerki Ani Brnabić i ministarki bez portfelja Slavici Đukić Dejanović šta je zaključeno na sednici Saveta za populacionu politiku i koje su mere za rešavanje najvažnijeg državnog pitanja bele kuge.

Poslanici su potom nastavili rad raspravom o amandmanima na Predlog zakona o strancima, a sednici prisustvuje ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

Stefanović: Rasprava o amandmanima vladajuče većine nije besmislena; Šarović: svi znaju da rasprava nema uticaj na zakon, konačan oblik zakona menja zvonce - ako zvoni menja se, ako ne zvoni ne menja se

 Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović odbacio je danas u Skupštini Srbije stav opozicije da je rasprava o amandmanima poslanika vladajuče većine besmislena, rekavši da ta rasprava može da dovede do promene predloga zakona, na šta mu je poslanik Srpske radikalne stranke Nemanja Šarović odgovorio da "svi znaju da rasprava nema uticaj na zakon".

Stefanović je tokom razmatranja Predloga zakona o strancima u pojedinostima rekao da Vlada Srbije podnosi predloge zakona, a SkupštIna na kraju utvrdjuje njihov konačan oblik, i da se zakon može menjati kroz raspravu.

"Što se tiče toga koliko rasprava ima uticaja, nema nimalo. To svi dobro znamo. I mnoge stvari su već zakucane", rekao je Šarović Stefanoviću.

On je kazao da nije kvalitena diksusija ono što može da dovede do promene, jer je u Skupštini kvalitetna diskusija potpuno po strani, dok konačan oblik zakona menja "zvonce", na koje poslanici reaguju kada se glasa o amandmanima.

"Ako zvoni menja se, ako ne zvoni ne menja se", dodao je Šarović.

Poslanik Demokratske stranke Dejan Nikolić podsetio je da je Vlada Srbije odbila amandmane vladajuće većine uz obrazloženje da nisu relevantni.


 Opomena poslaniku zbog "Nebojša iz Beograda"

Poslaniku Socijademokratske stranke Marku Đurišiću danas je tokom rasprave o amandmanima na Predlog zakona o strancima izrečena opomena.

Đurišić je izneo niz kritika zbog amandmana koje su podneli poslanici vladajuće većine, a ministra policije Nebojšu Stefanovića nazvao je "Nebojšom iz Beograda", aludirajući na direktno telefonsko uključenje Stefanovića pre više od deset godina u emisiju "Utisak nedelje" kada je u toj emisiji gostovao Aleksandar Vučić, tada funkcioner Srpske radikalne stranke.

Opomena mu je izrečena zbog, kako je predsedavajući sednicom naveo, ugrožavanja dostojanstva Narodne skupštine. Predsedavajući Veroljub Arsić je Đurišiću rekao da je na sednici parlamenta, te da mora da govori o dnevnom redu. 

Đurišić mu je odgovorio da to što se dešava u parlamentu sigurno nije sednica i zatražio od predsedavajućeg da ima iste aršine za sve i da reaguje uvek i kažnjava ne samo poslanike opozicije nego i vladajuće većine kada ne govore o dnevnom redu i vređaju. 

"Nadam da se da ćete reagovati kao sada na moje izlaganje i kada oni ne govore o tome ili ćete da nastaviti sa praksom kažnjavanja samo poslanike opozicije. Možete da me kažnjavate, ali me time nećete ućutkati", rekao je Đurišić. 

Poslanici opozicije negoduju i dalje zbog toga što je vladajuća većina podnela gotovo istovetne amandmane kojima se traži omogućavanje lakšeg dobijanja lične dokumentcije stranim investitorima radi ekonomskog razvija ili smanjenja siromašatva, ili moderenizacije Srbije itd.

Živković: Niko normalan nije tražio državljanstvo Srbije već godinama

Poslanik Nove stranke Zoran Živković rekao je da "niko normalan" nije tražio srpsko državljanstvo već godinama, te da je veći broj onih koji traže ispis iz državljanstva Srbije radi dobijanja državljanstva u drugoj državi. 

On je rekao da neki od vladajućih poslanika obrazlažući amandamne povremeno i pogreše i pozovu ostale kolege da glasaju za njihov amandam iako znaju da će ih povući pre glasanja.  Živković je kazao i da drugi poslanici koriste priliku da govoreći o amandmanima promovišu uspehe akteuelne vlasti. 

On je ocenio i da među svim tim poslancima ima "vrlo talentovanih koji su propustili da budu članovi amaterskih glumačkih trupa", ali istakao i da svako ima pravo da na svoj način tumači svoje obaveze kao poslanika. 

Arsić: Opoziciju politička hajka na Vučića izbacuje iz političkog života

S druge strane, potpredsednik parlamenta Veroljub Arsić kaže da opoziciju niko ne sprečava da govori u Skupštini Srbije već opozicija hoće da vladajuću većinu spreči da učestvuje u debati.

"Ne bave se svojim programom i radom, bave se nama i hoće da nas ućutkaju", rekao je Arsić koji je i poslanik SNS. 

On je istakao da poslanici SNS imaju pravo da podnose amandmane iako opozicija zbog toga negoduje.

"Poslanici DOS-a nikako da nauče da izbore gube baš zbog načina na koji se ponašaju u parlamentu. Nikako da nauče da su na prvom mestu izgubili izbore 2012. godine, pa zatim 2014, pa 2016, zatim predsedničke 2017. godine i sada 2018. beogradske izbore", rekao je Arsić. 

Ocenio je da opoziciju politička hajka na predsednika Srbije Aleksandra Vučića izbacuje iz političkog života i predložio da se možda smanji cenzus da bi opozicija mogla da uđe u Skupštinu Srbije.

(Agencije - NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner