четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић у Скупштини: Да ли Канцеларија за КиМ може да гарантује да тзв. Српска листа неће гласати за "демаркацију границе Косова и Црне Горе" и формирање "Војске Косова"?
Хроника

Ђорђе Вукадиновић у Скупштини: Да ли Канцеларија за КиМ може да гарантује да тзв. Српска листа неће гласати за "демаркацију границе Косова и Црне Горе" и формирање "Војске Косова"?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. март 2018.

БЕОГРАД - Посланици Скупштине Србије наставили су данас рад постављањем посланичких питања, пре свега о паду хеликоптера пре три године, објекту на Панчићевом врху, али и о новцу за споменик Слободану Милошевићу.

Шта се дешава с нелегалним објектом на Панчићевом врху

Шеф Посланичке групе Социјалдемократске странке (СДС) Марко Ђуришић затражио је поново одговор о објекту од 1.500 квадрата који је изграђен на Панчићевом врху.

"Поставио сам питање у децембру, а добио сам одговор да је 20. новембра извршен инспекцијски надзор и наложено инвеститору уклањање објеката. Данас је март и објекат не да није уклоњен, него је почео са радом и инвеститор остварује профит", указао је Ђуришић.

Поставља се питање да ли смо ми правна држава, да ли имамо институције које брину о примени закона и да ли Министарство и инспекција служе за спровођења закона, нагласио је Ђуришић.

"Очигледно не, зато што је инвеститор угледни члан СНС и вероватно због броја освојених гласова у Београду има право да зида где хоће и како хоће", рекао је он.

"Како се зове таква држава? Демократска, правна или фашистичка, то је нешто о чему у парламенту треба да се разговара", казао је Ђуришић.

Ђуришић је затражио и одговор од премијерке Ане Брнабић када ће се пронаћи решење да се женама које су на трудничком и породиљском одсуству повећају плате као и свим осталим запосленима у јавном сектору.

Посланик Посланичке групе Нова Србија - Покрет за спас Србије, Ђорђе Вукадиновић, затражио је одговор од неколико министарстава, Канцеларије за Косово и Метохију, али и руководства самог парламента. 

Вукадиновић се најпре надовезао на питање које је поставио његов колега Ђуришић, упућено Министарству грађевине.

„Како је могуће да нелегални објекат на Панчићевом врху, за који се и у самом обавештењу из министарства каже да је нелегално изграђен и да се налаже његово уклањање, још увек не само да стоји, већ и да је радио током ове зимске сезоне? Пошто знамо да су службе врло ефикасне у уклањању појединих уџерица и неких скромних здања које људи изграде како би решили свој стамбени проблем, није јасно како су у тим ситуацијама тако експедитивни и самим тим чуди оваква спорост и неефикасност у спровођењу закона по питању једног овако репрезентативног и, рекао бих, провокативног објекта на врху Србије“, казао је он.

Да ли ће "Српска листа" гласати за демаркацију с Црном Гором и трансформацију такозваних "косовских безбедносних снага" у "Војску Косова"

Други сет питања Вукадиновић је упутио Канцеларији за Косово и Метохију и њеном председнику Марку Ђурићу.

С обзиром на то да је такозвана 'Српска листа' у такозваном 'косовском парламенту' представљена као пројекат са пуном подршком Владе Србије, ја онда питам Канцеларију и господина Ђурића да ли онда они преузимају одговорност и да ли могу да гарантују да та такозвана 'Српска листа' неће гласати за демаркацију границе 'Косова' са Црном Гором, као што би било логично јер би то било противно Уставу и законима државе Србије. Исто тако, занима ме да ли Канцеларија за КиМ и господин Ђурић, с обзиром на то да су они промотери такозване 'Српске листе', могу да гарантују да 'Српска листа' ни под којим условима неће гласати за трансформацију такозваних 'косовских безбедносних снага' у 'Војску Косова', што би, у супротном, такође било преседан и скандал“ рекао је Вукадиновић и додао:

„Знате, једно је причати и држати овако лепе говоре и давати изјаве, као што то господин Ђурић често ради, а друго је у пракси радити на имплементацији фактичке независности такозване 'Републике Косово'“, приметио је он.

Да ли је Србија и даље против столице за "Косово" у УН

Треће питање које је Вукадиновић поставио, везано за претходно, и упућено је Министарству спољних послова.

„Молим за потврду оног става којим је, већ у одговору на једно претходно посланичко питање саопштен, а то је да је за државу Србију, односно Владу Републике Србије, чију спољну политику води Министарство спољних послова, апсолутно неприхватљиво, под било каквим условима да се 'Косову' може доделити, односно за њих прихватити столица у Уједињеним нацијама. То је био став који је мени потврђен у одговору Министарства спољних послова, а сад само питам да ли тај став и даље стоји. Дакле, да ли и даље стоји та апсолутна неприхватљивост, под било каквим условима, без икаквог 'ако', 'уколико', 'међутим' и слично“, питао је он и додао:

„Не треба имати никакве илузије, јер чак и обични грађани схвакако знају да би прихватање столице за 'Косово' у УН било практично мирење са независношћу Косова и Метохије. Ако тако буде, узалудно нам је хваљење Суринамом, Бурундијем и Руандом и разним земљама широм света које су наводно повукле или спремне да повуку признање 'Косова', ако бисмо ми сами таквим једним актом као што је столица у УН де факто признање извршили“.

О атмосфери у скупштини и односу власти према опозицији

Последње питање које је Вукадиновић поставио упућено је руководству Народне скупштине.

„У питању је једна врста апела. С обзиром на атмосферу која се створила крајем прошлог заседања, а тако је почело и ово садашње, ја просто апелујем и питам да ли ће и шта ће руководство Скупштине предузети да се ова лоша атмосфера у Народној скупштини на неки начин ублажи. Ова поларизација је погубна, као и ови свесни или несвесни покушаји изгуривања опозиције из Народне скупштине. То никако није добро ни за безбедност, ни за бизнис, нити за чувено привлачење тих фамозних страних инвеститора. Дакле, опозиција ван парламента је нека врста ванредног стања и то је нешто што нико не треба да прижељкује, мада се то понекад можда чини као комотније и згодније, приметио је Вукадиновић.

"Сматрам да би то требало да буде заједничка одговорност, да се организује колегијум шефова посланичких група на ком би се видело шта се на том плану може у чинити, с обзиром на то да ми поново видимо да се вечним подношењем амандмана на прве чланове првих закона практично онемогућава опозиција и не оставља се могућност да се расправља о њиховим амандманима. Видимо да се, колико јуче, посланици опозције и читава опозиција називају олошима, бандом, маргиналцима и тако даље. Дакле, апелујем на то да је у заједнилом интересу да се покуша наћи компромис да би ова Скупштина колико-толико могла да функционише и као институција била сачувана“, поручио је он.

Посланица Демократске странке Гордана Чомић подсетила је да се данас навршавају три године од хеликоптерске несреће у којој је погинуло седам особа, шесторица одраслих особа и једна беба. 

Чомић је затражила од премијерке Ане Брнабић, министра одбране Александра Вулина и начелника Генералштаба Љубише Диковића одговоре на питања ко је обавестио тадашњег министра одбране Братислава Гашића о том случају и ко је мењао план лета приликом повратка за Београд.

"Истрага је спроведена и завршена дисциплинским казнама за Предрага Бандића и Ранка Живака, а показала је да министар није поштовао субординацију, даване су усмене наредбе, кршена је процедура, једна јединица МУП је одбила задатак и низ других околности, али без утврђивања одговорних за тај трагичан догађај", предочила је Чомић.

"Не постављам питање бешчашћа медија који су објавили да је хеликоптер сретно слетео и да "ти и ти" чекају на аеродрому, али је питање које постављам други пут - од кога је министар Гашиц добио информацију на основу које је донео усмену наредбу", рекла је Чомић и истакла да му је то неко морао јавити.

О споменику Слободану Милошевићу

Посланик Покрета социјалиста Ђорђе Комленски упитао је Владу Србије да ли ће издвојити новац за споменик Слободану Милошевићу, као што је то учинила за подизање споменика Зорану Ђинђићу.

"Ради се о историјској личности, бившем председнику Србије и Југославије, човеку који је убијен у Хашком трибуналу и који је до краја бранио част и достојанство Србије", рекао је Комленски.

Питања о родној равноправности и решавању проблема беле куге

Посланица покрета Доста је било Татјана Мацура упитала је министра рада, запошљавања, борачких и социјалних питања Зорану Ђорђевићу зашто је нови Нацрт закона о родној равноправности послао у Шведску.

Шеф Посланичког клуба Двери Бошко Обрадовић поставио је питање премијерки Ани Брнабић и министарки без портфеља Славици Ђукић Дејановић шта је закључено на седници Савета за популациону политику и које су мере за решавање најважнијег државног питања беле куге.

Посланици су потом наставили рад расправом о амандманима на Предлог закона о странцима, а седници присуствује министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.

Стефановић: Расправа о амандманима владајуче већине није бесмислена; Шаровић: сви знају да расправа нема утицај на закон, коначан облик закона мења звонце - ако звони мења се, ако не звони не мења се

 Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић одбацио је данас у Скупштини Србије став опозиције да је расправа о амандманима посланика владајуче већине бесмислена, рекавши да та расправа може да доведе до промене предлога закона, на шта му је посланик Српске радикалне странке Немања Шаровић одговорио да "сви знају да расправа нема утицај на закон".

Стефановић је током разматрања Предлога закона о странцима у појединостима рекао да Влада Србије подноси предлоге закона, а СкупштИна на крају утврдјује њихов коначан облик, и да се закон може мењати кроз расправу.

"Што се тиче тога колико расправа има утицаја, нема нимало. То сви добро знамо. И многе ствари су већ закуцане", рекао је Шаровић Стефановићу.

Он је казао да није квалитена диксусија оно што може да доведе до промене, јер је у Скупштини квалитетна дискусија потпуно по страни, док коначан облик закона мења "звонце", на које посланици реагују када се гласа о амандманима.

"Ако звони мења се, ако не звони не мења се", додао је Шаровић.

Посланик Демократске странке Дејан Николић подсетио је да је Влада Србије одбила амандмане владајуће већине уз образложење да нису релевантни.


 Опомена посланику због "Небојша из Београда"

Посланику Социјадемократске странке Марку Ђуришићу данас је током расправе о амандманима на Предлог закона о странцима изречена опомена.

Ђуришић је изнео низ критика због амандмана које су поднели посланици владајуће већине, а министра полиције Небојшу Стефановића назвао је "Небојшом из Београда", алудирајући на директно телефонско укључење Стефановића пре више од десет година у емисију "Утисак недеље" када је у тој емисији гостовао Александар Вучић, тада функционер Српске радикалне странке.

Опомена му је изречена због, како је председавајући седницом навео, угрожавања достојанства Народне скупштине. Председавајући Верољуб Арсић је Ђуришићу рекао да је на седници парламента, те да мора да говори о дневном реду. 

Ђуришић му је одговорио да то што се дешава у парламенту сигурно није седница и затражио од председавајућег да има исте аршине за све и да реагује увек и кажњава не само посланике опозиције него и владајуће већине када не говоре о дневном реду и вређају. 

"Надам да се да ћете реаговати као сада на моје излагање и када они не говоре о томе или ћете да наставити са праксом кажњавања само посланике опозиције. Можете да ме кажњавате, али ме тиме нећете ућуткати", рекао је Ђуришић. 

Посланици опозиције негодују и даље због тога што је владајућа већина поднела готово истоветне амандмане којима се тражи омогућавање лакшег добијања личне документције страним инвеститорима ради економског развија или смањења сиромашатва, или модеренизације Србије итд.

Живковић: Нико нормалан није тражио држављанство Србије већ годинама

Посланик Нове странке Зоран Живковић рекао је да "нико нормалан" није тражио српско држављанство већ годинама, те да је већи број оних који траже испис из држављанства Србије ради добијања држављанства у другој држави. 

Он је рекао да неки од владајућих посланика образлажући амандамне повремено и погреше и позову остале колеге да гласају за њихов амандам иако знају да ће их повући пре гласања.  Живковић је казао и да други посланици користе прилику да говорећи о амандманима промовишу успехе актеуелне власти. 

Он је оценио и да међу свим тим посланцима има "врло талентованих који су пропустили да буду чланови аматерских глумачких трупа", али истакао и да свако има право да на свој начин тумачи своје обавезе као посланика. 

Арсић: Опозицију политичка хајка на Вучића избацује из политичког живота

С друге стране, потпредседник парламента Верољуб Арсић каже да опозицију нико не спречава да говори у Скупштини Србије већ опозиција хоће да владајућу већину спречи да учествује у дебати.

"Не баве се својим програмом и радом, баве се нама и хоће да нас ућуткају", рекао је Арсић који је и посланик СНС. 

Он је истакао да посланици СНС имају право да подносе амандмане иако опозиција због тога негодује.

"Посланици ДОС-а никако да науче да изборе губе баш због начина на који се понашају у парламенту. Никако да науче да су на првом месту изгубили изборе 2012. године, па затим 2014, па 2016, затим председничке 2017. године и сада 2018. београдске изборе", рекао је Арсић. 

Оценио је да опозицију политичка хајка на председника Србије Александра Вучића избацује из политичког живота и предложио да се можда смањи цензус да би опозиција могла да уђе у Скупштину Србије.

(Агенције - НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер