Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Докле ће држава ћутати на провокације челних људи Хрватске?; Тражим званичну информацију МУП-а да ли постоји операција "Омча", или је реч о узнемиравању јавности?

Штампа
среда, 24. јул 2019.

Руски центар у Нишу, телевизија Н1, операција „Омча“ и Драган Ђилас, теме су које су највише данас интересовале народне посланике у Скупштини Србије.

Посланик клуба Нова Србија – Покрет за спас Србије Ђорђе Вукадиновић затражио је објашњење од Министарства спољних послова када ће Србија реаговати на понашање челних људи Хрватске, који игнориши или јавно ниподаштавају одлуку суда о враћању ћирилице у Вуковар.

"Имам два питања: прво иде на адресу Министарства спољних, а друго на адресу Министарства унутрашњих послова.

Шта намерава Министарство спољних послова да предузме поводом систематских изјава челних људи Републике Хрватске, а поводом одлуке Уставног суда Хрватске о правима српске националне мањине у Вуковару, и реакције хрватских званичника?

Ово прво се тиче питања које са жаљењем морам поновити. To јест, не понављам питање, друга је тема, али је структура питања иста. Да ли је и шта је, односно шта намерава Министарство спољних послова да предузме поводом систематских изјава челних људи Републике Хрватске, а поводом одлуке Уставног суда Хрватске о правима српске националне мањине у Вуковару, и реакције хрватских званичника –  дакле, не неког авантуристе, не неке маргиналне опозиционе странке, не неког новинара или колумнисте, него првих људи суседне државе, почев од градоначелника Вуковара, господина Пенаве, затим председнице Колинде Грабар-Китаровић и председника Владе Пленковића.

И Пенава, и госпођа Китаровић и Пленковић, само на различите начине, заправо казују исту ствар. Госпођа Китаровић се директно противи одлуци Уставног суда о враћању ћирилице у Вуковар. Господин Пленковић „изражава задовољство зато што та одлука ипак није обавезујућа“ на ултимативни начин. Док градоначелник Вуковара Пенава даје неку своју интерпретацију догађаја из деведесетих година, са проблематичним закључком за било коју правну државу, а поготово чланицу ЕУ – како „не треба претеривати са правима мањина“ и да би то испуњавање одлуке Уставног суда „погоршало међунационалне односе“.

Мислим да је наше Министарство спољних послова дужно да на то реагује. Да се званично постави дипломатско питање у вези са поменутим реакцијама челних људи Републике Хрватске, на начин на који би то учинила свака озбиљна земља

Дакле, мислим да је наше Министарство спољних послова дужно да на то реагује. Без неке велике кампање и – као што је до сада обично бивало – крупних речи појединих министара, које ништа не значе, али само доливају уље на ватру. Дакле, да се званично постави дипломатско питање у вези са поменутим реакцијама челних људи Републике Хрватске, на начин на који би то учинила свака озбиљна земља, када су у питању припадници њиховог народа било где у свету. Мислим да тако треба да реагује и Србија. Дакле, без доливања уља на ватру, али одлучно и дипломатски одговорно.

Моје друго питање иде на адресу Министарства унутрашњих послова и БИА, и тиче се текстова, више верзија, који су се у последње време појавили у српским медијима, о неком, наводном Плану „Омча за Србију“, односно, наводном, „тајном плану водећих НАТО држава“, где се каже да се против Србије води специјални рат, да је Запад покренуо, цитирам: „операцију 'Омча`, у којој је разрађен план за слом Србије“.

МУП и надлежна служба да пруже званичну информацију да ли постоји план, звани „Омча“? Чему читава ова сеанса са господином Макроном, ако има било каквих индиција да такав план постоји? Или је, пак, у питању само узнемиравање јавности

Јасно се говори да „Омча“ постоји, да је недавно покренута, да су „омчу“ почеле да затежу „владе и обавештајне службе водећих држава НАТО, уз ослонац на владе и обавештајне службе држава у окружењу“, да стране обавештајне службе неће одустати и да се могу очекивати чак и атентати и политичка убиства, при чему се као „згодни кандидати“ за мете, помињу управо лидери неких опозиционих странака и критичари Владе, да би онда, наравно, српска Влада била оптужена за то. И, коначно, да ће западне силе, пре свега САД и Велика Британија, „наставити подривање и дављење Србије методама специјалног рата“.

Ја не позивам на одговорност те новине или новинара. Ја, као народни посланик, само очекујем да ми МУП и надлежна служба пруже званичну информацију да ли има индиција да постоји такав план, звани „Омча“? И зашто се, у том случају, толико „топимо“ пред нашим страним пријатељима? Чему читава ова сеанса са господином Макроном, ако има било каквих индиција да такав план постоји? Или је, пак, у питању само узнемиравање јавности – што, онда, такође треба јасно и гласно рећи. Или је опасност реална и онда, сви скупа, треба да се мобилишемо у санирању те опасности.

Хвала.", закључио је своје излагање Ђорђе Вукадиновић.

Користећи право да уторком на почетку седнице постављају питања надлежним органима, посланик Српске радикалне странке (СРС) Александар Шешељ питао је премијерку Ану Брнабић шта је препрека да Руско-српски хуманитарни центар у Нишу добије дипломатски статус.

„Пошто НАТО који нас је бомбардовао има дипломатски статус и Канцеларију у оквиру Министарства одбране, зашто и поред бројних најава, то још није добио Руски центар који је спашавао наше грађане у поплавама“, питао је Шешељ.

Посланик Покрета социјалиста (ПС) Бојан Торбица тражио је од надлежних да провере да ли телевизије Н1, Нова С и Спорт клуб емитују домаћи или страни емитери, да ли се њихово седиште налази у Луксембургу и да ли је Регулатрно тело за електронске медије проверило да ли постоје све дозволе за емитовање.

Александар Стевановић из Странке модерне Србије (СМС) упитао је Министарство трговине, туризма и телекомуникације да испита одлуку Новог Пазара да забрани продају алкохола од 20 часова до јутра.

Стевановић сматра да се таквим одлукама ограничавају слободе, да трговци трпе велике губитке, док су угоститељи на добитку.

Стевановић је питао и како то да је једино „Ер Србија“ испунила услове тендера за субвенционисане авио линије из Ниша.

Посланик Српске напредне странке (СНС) Марко Парезановић обратио се РЕМ-у, УНС-у и НУНС-у због, како је оценио, незапамћеног гушења слободе медија коју чини Драган Ђилас. Парезановић тврди да је Ђилас од суда тражио да забрани помиње његовог имена у негативном контексту.

Парезановић је, како каже и сам један од оних које је Ђилас тужио за увреду и сматра да се таквим тужбама гуши слобода говора.

(НСПМ, Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]