петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: То што нам у скупштини разговор модерирају странци је довољан индикатор кризе
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: То што нам у скупштини разговор модерирају странци је довољан индикатор кризе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. новембар 2019.

 На другом међустраначком дијалогу у Скупштини Србије уз посредовање Европског парламента највећи помак био је то што су представници власти и дела опозиције седели једни преко пута других и релативно нормално разговарали, рекао је народни посланик Ђорђе Вукадиновић, који учествује у тим разговорима. Делује чудно да се то може сматрати помаком, али с обзиром да знамо каква је атмосфера у скупштини, медијима, у друштву, онда ово није сасвим безначајно, нагласио је.

У згради Народне скупштине у Београду одржан је други међустраначки дијалог уз посредовање Европског парламента на којем је процењено шта је остварено од октобарског дијалога и апеловано на пуно спровођење преузетих обавеза, као и да се предложе додатне иницијативе за унапређење услова за одржавање парламентарних избора, у складу са препорукама из извештаја Европске комисије и Канцеларије за демократске институције и људска права ОЕБС-а.

Нисам превише очекивао, па нисам ни разочаран, али нисам ни превише очаран

"Овај састанак донео је наставак старог. Нисам превише очекивао, па нисам ни разочаран, али нисам ни превише очаран. Сабирајући и одузимајући плусеве и минусеве за одазив, закључио сам да је ипак боље бити у томе, разговарати, поготово што смо имали добронамерне модераторе, барем у овој фази. Мислим да оно што је највећи помак, мада то није помак из угла политичке и друштвене комуникације, је да су представници власти и опозиције седели једни преко пута других и релативно нормално разговарали", казао је Вукадиновић.

Каже и да је свестан како то делује, с једне стране, смешно када се истиче као помак и успех. "Али, с обзиром какво је стање у политици, у друштву, у скупштини, у медијима када се сретну представници власти и опозиције, онда ово није сасвим безначајна ствар", рекао је Вукадиновић.

Међутим, наглашава да је мишљења да су представници власти једино желели да се допадну представницима Европског парламента, па су, како је рекао, имали жељу да саслушају представнике опозиције.

"Стварни помак ћемо тек видети. Постоје неке табеле, подељене су нам биле о нивоу успеха и неупеха. Ја ту не бих био превише импресиониран, али није губљење времена макар у смислу отопљавања атмосфере, зато што ће неке формалне измене да се десе, чујем да су у скупштину стигли неки предлози измена и допуна закона који се тичу изборних услова, али да су они минимални", изјавио је гост Н1.

Вукадиновић каже и да "нема тог законодавства, чак и да постоји пуна добра воља, која може променити лошу праксу".

"Добри закони су само оквир који добри грађани и добре судије могу да преточе у реалност. А нама недостаје ово друго, а можда чак и прво", додаје.

Али, ипак, каже, лоше законодавство је мањи проблем.

Пословник у Скупштини није разлог лоше атмосфере, него његова примена, тако је и са овим законодавством. Постоје неке ствари које се могу модификовати и за које је комисија владе рекла да ће урадити или је урадила, али се то врло често своди на то да, рецимо, подсећају министре на обавезу да нема функционерске кампање, сматра Вукадиновић.

Незадовољство изборним процесом постоји, или барем скепса и сумња и код оних који нису ни за власт и опозицију, и то неповерење мора да се разбије ако нам је важно да напредујемо као друштво

"Не желим да минимализујем то, али није ни близу онога што, не сад овом делу опозиције који бојкотује разговоре, да то не излази у сусрет њиховим очекивањима, него ни јавности. Незадовољство изборним процесом постоји, или барем скепса и сумња и код оних који нису ни за власт и опозицију, и то неповерење мора да се разбије ако нам је важно да напредујемо као друштво", казао је Вукадиновић.

Повратити поверење грађана

Важне су те препоруке, али је важно да се демонстрира добра воља, пре свега представника власти, а онда и других, како би се повратио део тог поверења грађана, оценио је гост Н1.

 "У Србији годинама нисмо имали ситуацију да неки грађани не смеју да се слободно изјашњавају на изборима, шта год мислили, није било страха од изјашњавања...То се у Црној Гори дешавало, рецимо, када је дошло до великих подела и сукоба. Плашим се да и ми идемо у те поделе", изјавио је Вукадиновић.

На питање какви су утисци са састанка у петак, Вукадиновић каже: "Представници ЕУ су деловали озбиљно, али постоји сумња да и они само отаљавају дијалог, своју обавезу или дневнице. Али деловали су заинтересовано и упућено, како сам приметио у неким паузама. Тања Фајон је потпуно укључена и информисана о ситуацији, као и Кукан. С друге стране, прошли пут сам помињао, на првом сусрету, изашао је председавајуци до тоалета и у тренутку су се представници власти и опозиције посвађали, он се врати и сви мирни као бубице. Јуче тога није било, било је мање-више парламентарна атмосфера".

Власт обећава куле и градове, али кад им затражите нешто конкретно, они кажу - е па, не може, каже Вукадиновић.

Понашају се као да нису свесни да вама у скупштини разговор модерирају странци. То је довољан индикатор кризе. 

 Међутим, оно што му смета, каже, је то што власт не делује озбиљно заинтересована за конкретна решења.

"Несумњиво је да представници власти - они се само обраћају европарламентацима, и циљ им је да њих импресионирају, њих не занима опозција, ни ми који седимо за столом. Њима је циљ да европарламнетарцима пошаљу поруку да је њима стало. А понашају се као да нису свесни да вама у скупштини разговор модерирају странци. То је довољан индикатор кризе. А власт се понаша као да је то потпуно нормално", каже Вукадиновић.

Његова идеја је, каже, била да "их подсети да то није нормално".

"Странци су тога свесни, они слушају, али је то доста активно слушање, нису само они који дају реч, већ имају и већу тежину. Јуче у паузу су ишли да се сретну и са Вучићем, а доручковали су и са делом опоз који бојкотују ове разговоре. Мислим да због себе неће дозволити да то буде потпуни ћорак", нагласио је.

Коментаришући табелу у којој су наведени недостаци и напредак у појединим областима, а који је подељен учесницима дијалога, Вукадиновић каже да је највећи недостатак везан за медије.

"Највећи проблем, али не и једини, јесу медији. Они помињу јавно слушање од пре неколико дана, на коме су учествовали представници медија на Одбору за културу у Скупштини Србије, а на којем нисмо ништа могли ни да чујемо, а камоли научимо, као помак. Јуче смо најмање времена имали за питање медија. Притом га оставите за крај сесије, када сте већ уморни. По томе можемо видети како се власт односи према свему", казао је Вукадиновић.

То га, додаје, подсећа на виц.

"Онај са супружницима када муж на годишњицу брака пита жену шта хоће да јој поклони, па спомиње сунце, звезде с неба, а она му каже - па може бунда, на шта он њој одговори - драга, ти тражис увек нешто немогуће. Е тако и власт - она вам нуди куле и градове, али кад затражите нешто конкретно, нпр. укидање комерцијалних реклама у време кампање, да се замене дебатама, они кажу - е па не може, уништићете приватнике. Кад предложите камере на бирачким местима, кажу - не може из формалних разлога. Па онда РЕМ не може да се распусти и тако даље", изјавио је посланик Вукадиновић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер