четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: РЕМ се досад није мешао у свој посао; Они који су оставку поднели "на звонце", вероватно су на „звонце“ и гласали
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: РЕМ се досад није мешао у свој посао; Они који су оставку поднели "на звонце", вероватно су на „звонце“ и гласали

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. фебруар 2020.

„Избором два преостала члана Регулаторног тела за електронске медије владајућа већина реализовала је и последњу тачку са листе за побољшање изборних услова“, рекао је у Скупштини Србије, заменик шефа посланичке групе СНС Владимир Орлић.

 „Урадили смо све што је било договорено, дефинисали смо шта је злоупотреба изборне кампање, изменили смо четири изборна закона, изабрали Надзорни одбор, смањили цензус са пет на три одсто и од девет чланова РЕМ-а изабрали пет нових. Изборни услови су бољи него икада раније и зашто је проблем да се то призна. Они који то неће да признају, чине то само из себичних разлога, јер немају рачуницу“, рекао је он током расправе о избору два нова члана РЕМ-а.

Орлић је напоменуо да очигледно то не одговара Љотићевцу Бошку Обрадовићу који хоће власт без избора и који сања грађански рат као срећно решење. Опозиција је констатовала да изборни услови још нису добри, да је власт само мало попустила због привида демократичности .

За два упражњена места у РЕМ-у предложена су четири кандидата. Два кандидата предложио је надлежни Одбор Аутономне покрајине Војводине – др социологије Слободан Цвејић, редовни професор Филозофског факултета у Београду и ТВ и филмски сниматељ Славиша Грујић. Удружење издавача електронских медија и удружења новинара у Србији предложиле су Биљана Ратковић Његован професор новинарства на Факултету техничких наука у Новом Саду као и Вишња Арандјеловић, дугогдишња новинарка Политике.

О самим кандидатима током седнице готово да није било речи, већ су и власт и опозиција говорили о стању у медијима, Н1, али и „нашим и вашим медијима“, заступљености опозиције и власти у тв програмима. Нису заобиђени ни штампани медији, па је тако председник Одбора за културу и информисање Мирко Крлић констатовао да је Милан Ћулибрк од угледног недељника НИН направио памфлет.

Ђорђе Вукадиновић, самостални посланик коментаришући тврдњу напредњака да су испунили све изборне услове и да то сада сви треба да знају, навео је да је тачно да је власт само мало попустила због привида демократичности, али да и даље остаје питање слободе медија.

Он је рекао и да је тачно да се бирају нови чланови РЕМ-а , да су то самосталне и независне личности ,али да то још не значи да је пракса у раду РЕМ-а промењена .

„Када ступе на дужност видећедмо ефекат њиховог рада“, рекао је Вукадиновић напомињући да су радом РЕМ били незадовољни и власт и опозиција, а да је то тело ствари препустило „медијској стихији“.

Он је истакао и да није добро што се РЕМ није мешао у свој посао и што је Савет РЕМ био под контролом власти, као и да су оставке два члана биле раније најављена.

„Два члана РЕМ оставке су поднели „на звонце“ и вероватно је да су „на звонце“ и гласали. За Савет РЕМ потребне су јаке личности, које ће се мешати у свој посао како би регулатор био заиста независан. Ето ја предлажем да парламент позове најбољу политичку новинарку Љубицу Гојгић да буде члан Савета РЕМ-а , па нека она одлучи“, навео је Вукадиновић и додао да су сви кандидати компетентни, а да ће он подржати предлог новинарских удружења Вишњу Аранђеловић.

Владимир Ђурић, посланик Странке модерне Србије једини је дао јавну подршку предложеним кандидатима и то ТВ сниматељу Славиши Грујићу. Он је говорио и о оглашавању и предизборној кампањи и предложио РЕМ-у да утиче да се свим странкама у изборној камапањи пропише право на бесплатно оглашавање.

Наташа Михајловић Вацић, посланица Социјалдемократске партије Србије оценила је да је рад регулатора проблем још од настанка РРА 2002. године, због неспремности сваке власти да се одрекне контроле над медијима, да се медијска сцена уреди у интересу јавност, а недостатак законске регулативе омогућио је злоупотребу медијског простора и емитовање неадекватних садржаја.

„На члановима РЕМ-а је да независно и у складу са интересом јавности најбоље раде поверени посао, и да сви чланови савета, а не само једна жена иза које се сви крију, морају да комуницирају више са грађанима и да чују замерке на свој рад“, рекла је посланицаСДПС, а Ђорђе Комленски , посланик Покрета социјалиста замерио је РЕМ-у на нереаговању у случају рада „квази прекограничне телевизије Н1.

Оценио је да је РЕМ радио на штету грађана и националних телевизија које су регистроване у Србији и додао да се боји да два нова члана неће побољшати рад РЕМ-а и да је потребно да се мења законска регулативе , пре свега део који се тиче њихове смењивости .

„Ми као представници политичких странака треба да помогнемо раду независних тела да ојачају свој рад, а не да их гурамо у политички ринг. Наш посао је да подржимо РЕМ да ради по закону, а не да тумачимо законе онако како неком појединачно одговара“, рекао је социјалиста Ђорђе Милићевић и подсетио да РЕМ не одлучује ко ће бити победник избора и нема обавезу да прати изборе у Србији.

Слободан Цвејић и Вишња Аранђеловић нови чланови Савета РЕМ

Посланици Скупштине Србије од четири предложена, изабрали су два нова члана Савета Регулаторног тела за електронске медије – кандидата надлежног одбора АПВ Слободана Цвејића, редовног професора Филозофског факултета у Београду и Вишњу Аранђеловић, новинарку Политике, на предлог Удружења новинара Србије.

За Слободана Цвејића и Вишњу Аранђеловић у појединачном изјашњавању гласало је по 129 послника.

Цвејић је од 1992. редовни професор на одељењу за социологију Филозофског факултета Универзитета у Београду, од 2007. године је редовни професор на Унеско катедри за менаџмент у култури при Универзитету уметности и директор истраживања у истраживачкој организацији СеЦонС.

Он је на представљању Одбору раније рекао да је радио бројна истраживања о медијима, развоју демократије и институција, да учествује у међународним пројектима, а радио је и у неким владиним телима као што су одбори за образовање и за сарадњу са Унеском.

Аранђеловић је дипломирала новинарство на Факултету политичких наука 2011. године. Од 2008. ради у дневном листу "Политика" у рубрици "друштво", у којем је у сталном радном односу од 2013. године.

Специјализована је за област медија, а од 2017. је чланица управе Удружења новинара Србије и чланица је Комисије за жалбе Савета за штампу.

Одбор за културу и информисање покренуо је поступак избора нових чланова за Савет РЕМ-а након оставки Горана Пековића и Ђорђа Возаревића.

До оставки Петковића и Возаревића, чиме је створена могућност за избор два нова члана за Састав РЕМ-а, дошло је након међустраначког дијалога о изборним условима са посредницима из Европског парламента. Председница Скупштине Маја Гојковић рекла је да ће РЕМ до краја 2019. имати пет нових чланова - три која су недостајала, али и два која ће бити замењена. Једини начин да два члана буду замењена био је да постојећи чланови Савета РЕМ-а поднесу оставке, јер никоме мандат није истицао.

Крајем 2019. године Скупштина Србије је изгласала три члана Савета Регулаторног тела за електронске медије, а у састав РЕМ-а том приликом су ушли Јудита Поповић, на предлог надлежног скупштинског одбора, Зоран Симјановић, на предлог Удружења филмских, сценских и драмских уметника и Удружења композитора и Александар Витковић, на предлог Националних савета националних мањина.

(Данас, РТС, Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер