петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Свако флертовање са "разграничењем" и "разменом територије" доводи до повећаних аспирација на делове Србије – као у случају најновијих захтева Рагми Мустафе
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Свако флертовање са "разграничењем" и "разменом територије" доводи до повећаних аспирација на делове Србије – као у случају најновијих захтева Рагми Мустафе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. новембар 2019.

Посланици Скупштине Србије питали су данас надлежне институције о афери са продајом оружја, дешавањима на југу Србије, српском држављанству америчког милијардера и положају жена.

Посланик Српске радикалне странке Александар Шешељ рекао је да већ месец дана у јавности имамо неразјашњену аферу око продаје оружја из фабрике „Крушик“ приватној фирми по повлашћеним ценама, а из Владе се нико тиме не бави.

Премијерка Ана Брнабић и влада треба да иницира истрагу о томе, без обзира о којој фирми је реч.

Шешељ је питао и шта ће надлежни предузети поводом састанака и најављеног удруживања кандидата за премијера Косова Аљбина Куртија и лидера СДА Санџака Сулејмана Угљанина.

„Каква је реакција Владе на раније изјаве Угљанина да су Срби за све криви, да су починили геноцид, да су крвници, с обзиром да то слушамо од 2014. године од кад он више није министар?“, питао је Шешељ.

Самостални посланик Ђорђе Вукадиновић тражио је објашњење који је мотив Владе Србије да дозволи да амерички бизнисмен и милијардер Роналд Вејн Баркл добије српско држављанство.

„Ја имам питање за министарство спољних и министарство унутрашњих послова, а тиче се одлуке Владе Србије да се додели, односно у књигу држављана да се упише амерички грађанин, бизнисмен и милијардер Роналд Вејн Баркл. Човек који несумњиво има много новца, али не баш и сасвим јасно који мотив да постане држављанин Републике Србије.

Наравно, начелно, ја немам ништа против тога, али имамо доста лоша искуства последњих година са тим „држављанима“, односно тим особама које смо уписивали и којима смо додељивали држављанства Републике Србије. Ја не верујем да га је само љубав према Новаку Ђоковићу и не знам, српском кајмаку и пљескавици навела на такав чин. Господин Баркл је неко ко очигледно потенцијално има проблема и са америчким тужилаштвом.

"Нисам сигуран да нам та врста аквизиције, у смислу још једног грађанина, односно држављанина Републике Србије да ће нам донети нешто добро. Кажем, поготову што је он уплетен и његово име у неке мутне афере које у овом тренутку потресају америчку јавност и правосуђе. Још увек није окривљен, није оптужен, јесте да се он хвалио и не само он, тесним пријатељством са бившим председником Клинтоном, па и садашњим председником Трампом, али кажем, има довољно разлога за макар сумњу, или барем запитаност нашу над овим, кажем, 'новопеченим' држављанином Републике Србије", рекао је Вукадиновић.

Вукадиновић је додао да се влада мора запитати над овим новопеченим држављанином, поготово кад се сетимо неких претходних звучних имена која су добила српско држављанство.

Он је поменуо пример Палестинца Мухамеда Дахлана који је уплетен у трговину оружјем и за којим је Турска расписала потерницу.

"Поготову, када се сетимо неких, такође звучних имена који су претходних година постали држављани попут бившег румунског премијера Виктора Понте – који се заправо склонио од румунског правосуђа тако што је постао држављанин Србије, или још звучније име и још скандалознији случај, а то је Палестинац Мухамед Дахлан, који је уплетен у све и свашта – од трговине оружјем до, чак неки сумњају, ликвидације Јасера Арафата.

У сваком случају, човек за којим је Турска ових дана расписала потерницу и награду за информацију о њему, а који се шетао не само по овом простору између Србије и Црне горе, него је наводно боравио и на дедињу и сликао се са челним људима и Републике Србије и Републике Црне Горе.

У том смислу треба бити врло опрезан приликом доделе таквих решења и скрећем пажњу и молим за обавештење и одговор о чему се радило у овом конкретном случају са господином Барклом", рекао је Вукадиновић.

Шта ће надлежни предузети поводом изјаве једног од лидера прешевских Албанаца Рагми Мустафе да ће захтевати изјашњење Албанаца из Прешева, Бујановца и Медвеђе о уједињењу са Косовом

Вукадиновић је питао и шта ће надлежни предузети поводом изјаве једног од лидера прешевских Албанаца Рагми Мустафе да ће захтевати изјашњење Албанаца из Прешева, Бујановца и Медвеђе о уједињењу са Косовом.

- Моје друго питање иде на адресу Министарства унутрашњих послова, премијера Владе и председника Републике Србије и тиче се јучерашње изјаве Рагми Мустафе, челника једне албанске демократске странке у Прешеву, који је најавио да ће „захтевати да се актуелизује питање изјашњавања Албанаца у општинама Прешево, Бујановац и Медвеђа“ и да ће „тражити реализацију резултата референдума из марта 1992. године о уједињењу са Косовом“.

Господин Мустафа је рекао да „захтева да права Косовских Срба која тражи Србија...“, пазите „права која Република Србија тражи за Србе на Косову и Метохији, са међународним гаранцијама треба да добију Албанци у том крају“ - рекао је Вукадиновић.

Вукадиновић је рекао да се ово могло очекивати, и да је он упозоравао да ће „свако флертовање са разграничењем и разменом територије довести до повећаних аспирација и захтева у овом правцу“.

- Дакле, ово је опасна ствар. Узгред буди речено, могла се и очекивати. Неки од нас су и упозоравали на такве ствари, да свако флертовање са идејом „разграничења“, „поделе“, „размене територије“ – ће заправо довести до повећаних аспирација и захтева у овом правцу. Мене занима шта ће конкретно предузети МУП и Влада Републике Србије и председник Републике Србије поводом ових најава и ових захтева? - упитао је Вукадиновић. 

Да ли ће осудити, шта ће конкретно предузети, или можда чак и овакви захтеви некоме у Београду одговарају, ко би желео и на тај начин да припреми терен и јавност и грађане Србије за ову, наглашавам, проблематичну идеју о „размени територија“ – наше за наше, односно дела територија Републике Србије у општинама Прешево, Медвеђа и Бујановац – за део територије Републике Србије, односно општине на северу Косова и Метохије

„Шта ће Влада конкретно предузети? Да ли ће ово осудити, или овакви захтеви одговaрају некоме у Београду ко би желео да припреми јавност запроблематичну идеју размене територија“, питао је Вукадиновић.

- Дакле, ово је заправо присаједињење општина и дела територије југа Србије са Косовом. Или можда, нећу ни да помислим, да им то можда и одговара. Дакле, да ли ће осудити, шта ће конкретно предузети, или можда чак и овакви захтеви некоме у Београду одговарају, ко би желео и на тај начин да припреми терен и јавност и грађане Србије за ову, наглашавам, проблематичну идеју о „размени територија“ – наше за наше, односно дела територија Републике Србије у општинама Прешево, Медвеђа и Бујановац – за део територије Републике Србије, односно општине на северу Косова и Метохије - констатовао на крају свог излагања Ђорђе Вукадиновић.  

Посланик СНС Марко Атлагић питао је има ли кривичне одговорности Маринике Тепић и других из савеза за Србију као и Телевизије Н1 који, како је истакао „свакодневно пласирају лажене вести око продаје оружја и колико то утиче на одбрамбену економску моћ наше земље?“

Атлагић је рекао да „измишљотине са дна каце о председнику Вучић у, о Небојши Стефановићу, они пласирају у сарадњи са иностраним центрима моћи, са циљем да дестабилизују Србију и њеног председника“.

Атлагић је поручио да се зато по Србији све чешће појављују натписи „Што је више клевета и лажи, Вучић нам је милији и дражи“.

Посланик Социјадемократске партије Србије Моамер Бачевац, питао је Министарство правде зашто се девет месеци не покреће поступак о несрећи када је млади студент из Новог Пазара Един Бакан страдао на пешачком прелазу у Цара Душана у марту у Земуну .

Ако већ 237 дана трају предистражне радње о случају чији снимак је објављен на свим порталима, колико ће трајати само суђење, питао је Бачевац .

Посланик Уједињене сељачке странке Милија Милетић тражио је од Владе да „заштити наменску индустрију од напада Драгана Ђиласа, Маринике Тепић и бугарске новинарке.“

Милетић је питао и да ли постоји план да се у неразвијеним подручјима као што су Сврљиг, Бела Паланка или Гаџин Хан, обезбеди већа помоћ за жене и децу како би се стимулисао њихов останак у местима која изумиру.

Посланица СПС-а Стефана Миладиновић говорила је о положају жена, родно заснованом насиљу и стању људских права у земљи, и питала премијерку Ану Брнабић када ће Влада упутити Скупштини измене Закона о забрани дискриминације.

Посланик Странке модерне Србије Владимир Ђурић уз саучешће Албанији због страдалих у земљотресу, питао је Министра иностраних послова и Привредну комору Србије да ли су у контакту са нашим грађанима и делегацијом привредника који бораве у Тирани.

Војвођанског премијера Игора Мировића и министра културе Владана Вукосављевића питао је кад ће бити усељна зграда Радио телевизије Војводина, јер из те куће кажу да нема новца за куповину опреме.

Посланици су у наставку седнице наставили разматрање амандмана на Предлог буџета за 2020. Годину.

Видети још:

Одлуком Владе Србије, амерички бизнисмен и милијардер Роналд Вејн Баркл добио држављанство Србије

Рагми Мустафа: Замолићу све у албанској политици да подрже иницијативу и међународно право Албанаца у Прешевској долини за припајање Косову

(Бета, НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер