субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: СНС и СПС највећи добитници, а ДС, СРС и ЛДП губитници
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: СНС и СПС највећи добитници, а ДС, СРС и ЛДП губитници

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. јун 2009.

Ко је највећи добитник, а ко највећи губитник на изборима у Земуну, Вождовцу и Косјерићу?

- Апсолутног победника нема. Али, највећи добитници су свакако СНС и СПС, а највећи губитници су ЛДП и СРС.

Зашто?

- СНС је релативно највећи добитник зато што су овим изборним резултатом потврдили да су барем за сада баштеници највећег дела некадашњег јединственог бирачког тела СРС, што је било важно да докажу и то нарочито у Земуну. Они су се овим резултатом представили широј јавности и показали да су у овом тренутку најозбиљнија и једина претња владајућој коалицији. Исто тако, они су на овај начин додатно легитимизовали посланички клуб у републичкој скупштини.

А зашто СПС?

- За СНС се знало да ће добро проћи, само се није знало колико, али СПС је изненађење, осим за њих саме, због тога што многи истраживачи јавног мњења уопште нису ни рачунали да ће они прећи цензус. СПС је једина странка која је на овим изборима поправила резултат са прошлих избора, и то не само у смислу процента већ и у добијеним гласовима. Од сада па надаље, мислим да се питање цензуса, бар када је реч о СПС, више неће постављати.

Кога видите као највећег губитника избора?

- За СРС је мање више јасно, с обзиром на то да су они у том директном великом земунском дербију са напредњацима претрпели убедљив пораз. У Косјерићу нису прешли цензус. Иако са резултатима у Земуну они још имају чему да се надају, пораз који су претрпели од напредњака је довољан разлог за дубоку бригу, пометњу, а можда и велико спремање код преосталих радикала. Разлога за незадовољство имају и у ЛДП.

Зашто они?

- Кад је реч о ЛДП-у, они су упркос надањима да ће нешто профитирати од незадовољних гласача ДС-а, на Вождовцу, који им као средина одговара, једва прошли цензус. А у Земуну су забележили још слабији резултат него прошлог маја, и ту, као и у Косјерићу, нису прошли цензус.

Имају ли народњаци разлога да буду задовољни изборима?

- Што се тиче коалиција око ДСС, показало се да су прогнозе у вези њих биле претерано песимистичке, али, и да немају снаге за неки успон какав би се очекивао рецимо од опозиције у земљи која има овакве проблеме.

Да ли су ови избори реалан показатељ стања у земљи?

- Иако су парламентарни и локални избори две различите приче ипак мислим, када се узму резултати у целини, да је ово добар показатељ стања и расположења бирачког тела. Притом, прва одредница јесте апатија, разочарање у политику и политичаре. Јер, избори су показали да већина грађана не учествује више у тој политичкој журци коју странке организују и да све мање има интереса за изборе, без обзира што се тешко живи. Тако да су апстиненти највећи победници избора, странка незадовољних.

Према резултатима гласања, какво је расположење грађана Србије?

- На основу добијених гласова, може се закључити да су ови резултати поуздан показатељ стања у Србији. Дакле, прво незадовољство грађана, а онда и значајан пад коалиције "За европску Србију", као и озбиљан успон напредњака и СПС-а, стабилизација народњака и апсолутна криза у редовима радикала и ЛДП-а. Мислим да би и на републичким изборима био сличан однос снага.

Ко је највеће изненађење избора?

- Поред СПС то је Расим Љајић. Нико није рачунао на њега, а он је са својих 3,5 процената на Вождовцу постигао одличну ствар. Његових неколико одборника, вероватно ће их имати троје, су већи успех него десетине одборника ових великих и фаворизованих странака.

Када сте рекли да опада подршка ЗЕС-у значи ли то да грађани желе промене?

- Свакој странци која је на власти, у оваквим околностима, сигурно ће опадати подршка. Србији требају промене, али СНС још увек није та странка која може да сруши ову власт. Они су доказали своју снагу наспрам радикала и своју позицију у парламенту, али они још увек нису та снага која може да сруши владајућу коалицију. Грађани јесу незадовољни, али још увек немају јасну идеју ко би те промене могао да донесе.

Да ли ови избори могу да се гледају као најмасовније истраживање јавног мњења?

- Могу. Око 300.000 људи је било на бирачким списковима, није их толико изашло, али је било уписано, и то јесте масован тест јавног мњења. Ти резултати, у великој мери, могу се сматрати репрезентативним за читаву Србију.

Шта мислите, ко ће с ким у коалицију после локалних избора?

- На Вождовцу ће, претпостављам, бити слична коалиција као у градској власти. Што се тиче Земуна, велико је питање да ли ће у овом тренутку бити власти и ко ће је чинити. У Земуну су најреалније опције или нови избори или нека велика коалиција ДС-а и СНС-а.

(Правда)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер