Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Са цензусом од три одсто теже ће бити правити неку широку опозициону коалицију, јер ће свако мислити да може сам да пређе праг - али се на тај начин ипак донекле смањује број „бачених“ гласова

Штампа
недеља, 19. јануар 2020.

Ђорђе Вукадиновић из Нове српске политичке мисли и политиколог Филип Балуновић сложили су се у Дану уживо да би смањење цензуса "смањило број бачених гласова", али Вукадиновић каже да "мотив није исправан", а Балуновић додаје да од тога има битнијих тема. "Код нас је загађена атмосфера већ неколико година, загађују је међуљудски односи, насловне стране, политички процеси, друштвени процеси... Јако бих волео да у овој земљи почне да се разговара о стварима мимо оног актера који нам диктира агенду све време", каже Балуновић.

Говорећи о могућем датуму парламентарних избора, Вукадиновић је рекао да мисли да је најлогичнији датум 26. април.

"С обзиром на уставне границе, читава прича је о пар недеља унутар априла, када избори могу да буду ако су редовни. Када нема политичког живота, онда се прави тема лажна и вештачка од нечега што је формално", каже Вукадиновић.

Додаје да не очекује да избори буду на Ускрс.

"Када је реч о нашој власти, ништа није искључено, али мислим да би било мало прерадикално", рекао је Вукадиновић.

Према речима Балуновића, што се тиче датума и евентуалног померања избора, он "није сигуран да је то претерано релевантно питање".

"Не видим зашто би власт померала изборе и правила уступке, јер из перспективе власти нема препрека и шумова што се тиче изборног процеса. Део опозиције који је најавио бојкот, исто сматра то питање ирелевантним", каже он.

Балуновић је, како каже, против усмеравања пажње на изборе, јер мисли да у политичком животу постоји низ проблема.

Говорећи о најављеном снижавању цензуса, Балуновић каже да, "када разговарате са неким ко није из ове земље, никоме није јасно зашто је једна партија којој подршка расте или стагнира, али је ужасно велика, зашто би таква партија дозвољавала већем броју актера да уђе у парламент".

"Одговор је да то не изгледа баш добро извана кад се гледа. Они који су против СНС, њима је све јасно, они који су за, њима је исто све јасно, али им одговара. Мени је то за оне извана који би требало да кажу 'ок, овде има неке демократије'", сматра Балуновић.

Вукадиновић сматра да су два мотива за то.

"Не оно чега се бојкоташки део опозиције плаши - да се неко поколеба. Мислим да је главни мотив да се пошаље порука о доброј вољи, јер је читав дијалог, све је томе било намењено, да се остави утисак на међународне посматраче, да се пошаље порука споља... Та слика није баш пријатна, опасност да имате једнопартијски парламент", каже он.

Додаје да би предложеним смањењем цензуса, "неке странке које су блиске власти, односно 'конструктивна опозиција', могле да пређу цензус".

"Сем напредњака и СПС, нико нема цензус од пет одсто, могло би се десити да заврше само СНС и СПС преко црте. Цензус од три одсто је намењен с једне стране странцима. Мени је мало неумесно кад неке колеге из опозиције критикују ту меру, али мотив није исправан", каже Вукадиновић.

Додаје да би то "заправо смањило број бачених гласова".

"То је генерално продемократска мера, власт је предлаже да би своје опозиционе симпатије пребацила преко цензуса и имала плурални парламент. Са цензусом од три одсто имају шансе да имају више група у парламенту", каже он.

Балуновић се сложио са овим ставом.

"Исправна су мера са становишта веће репрезентности, већег броја гласача", рекао је.

Истиче да не мисли да је то опасно, већ да је опасно загађење.

"Код нас је загађена атмосфера већ неколико година, загађују је међуљудски односи, насловне стране, политички процеси, друштвени процеси... Јако бих волео да у овој земљи почне да се разговара о стварима мимо оног актера који нам диктира агенду све време", каже он.

Према његовом мишљењу, од цензуса је много битнија дијалошка форма у којој људи који гледају могу да закључе "шта он мисли, а шта Ђорђе мисли".

"Много је важнија тема питање тога шта чини различите политичке актере аутентичним, а шта неаутентичним", каже Балуновић.

Вукадиновић објашњава да "са цензусом од три одсто, па ни са цензусом од један одсто, Српска десница не улази у парламент".

"У већини земаља цензус је два одсто, три одсто, специфични су системи где имате 10 одсто. Мислим да би цензус од пет одсто натерао странке опозиционе аутентичне, да се удружују да сарађују, да праве заједничке мостове, али свеједно морамо да вежбамо да разговарамо. Са цензусом од три одсто теже ће бити правити неку широку опозициону коалицију, јер ће свако мислити да може сам да пређе праг", каже Вукадиновић.

Вукадиновић се сложио са Балуновићем да "није нормално да бојкот буде централна политичка тема".

Вукадиновић: Прича о томе да ће неко некоме да уступи сто хиљада гласова је крајње нереална

Ђорђе Вукадиновић из Нове српске политичке сматра да у овом тренутку осим коалиција око СНС и СПС и уз најављени бојкот СЗС нико други нема шансе да пређе цензус од пет одсто, без обзира што прорежимски истраживачи стално изнад цензуса од пет одсто држе СРС, Шапића и ПСГ.

„Ову меру смањења цензуса видим као потврду чињенице да нико заправо од појединачних странака, укључујући и СЗС, сем СНС и СПС нема цензус. Смањење цензуса је мањи мамац за оне који бојкотују изборе, да на њих изађу, већ је циљ да они који су одлучили да изађу на изборе сигурније пребаце преко црте. Претпостављени ефекат бојкота је да ће Шапић и радикали прећи три одсто. Ако би бојкот био успешан, они могу и преко постојећег цензуса и зато им преостаје да навијају да бојкот буде што успешнији. Они би могли да навијају да бојкот буде што успешнији. Смањење даје одређене шансе и некој евентуалној грађанској листи, попут Чединог ЛДП, Чанковог ЛСВ или СМС (Странци модерне Србије)“, закључује Вукадиновић, додајући да је прича да ће неко некоме да уступи 100.000 гласова крајње нереална.

(Н1, Данас, НСПМ)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]