Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Продајом Комерцијалне банке финансијски сектор Србије се практично у целини ставља у руке странаца; Александар Шешељ: Који је интерес Владе да прода Комерцијалну банку?

Штампа
четвртак, 27. фебруар 2020.

 БЕОГРАД - БЕОГРАД, 27. фебруара (Танјуг) - Посланици Скупштине Србије питали су данас председницу владе Ану Брнабић и министра финансија Синишу Малог који су били аргументи за продају Комерцијалне банке.

Посланик Српске радикалне странке Александар Шешељ каже да је и гувернер НБС Јоргованка Табаковић навела да продаја те банке није у најбољем интересу Србије и додала да држава може да управља Комерцијалном банком, међутим, Србија је, каже, "некако на брзину" продала ту банку Новој љубљанској банци (НЛБ).

Према Шешељевим речима, држава се на тај начин свесно одрекла озбиљног дела монетарног суверенитета.

"Питам премијерку и министра финансија који је био конкретан интерес Србије да прода Комерцијалну банку која послује са профитом", питао је Шешељ и позвао гувернера НБС да не дозволи да дође до продаје и да влада поново расмисли о томе.

Посланик Нове Србије - Покрет за спас Србије Ђорђе Вукадиновић је такође затражио одговоре од премијерке и министра финансија који се тичу аргумената за продају Комерцијалне банке.

"Више пута сам апеловао на министра финансија вођен аргументима струке, логике, па и политике да се не продаје Комерцијална банка и да продаја највеће домаће банке темељно задире у економски суверенитет земље", оценио је Вукадиновић.

Сагласан је са критикама да је претходна власт гурала банке у стечај и продавала их, али, како је истакао, то не сме бити алиби да се са истом праксом настави.

"Реч је о најбољој домаћој банци, једној од најпозуданијих на територији Србије која ради и у РС и у Црној Гори и има одлицне билансе. Банка се продаје се за 387 милиона евра, а прошле године им је зарада била око 70 милиона евра", рекао је Вукадиновић.

Домаћа банка се, приметио је Вукадиновић, продаје банци чији је већински власник држава Словенија и оценио да се финансијски сектор ставља у руке странаца.

Посланик ЛДП-ЛСВ-СДА Санџака Фатмир Хасани питао је зашто се не инвестира у најнеразвијенијим општинама на југу Србије као што су Прешево, Бујановац и Медвеђа, тврдећи да млади из тих општина највише одлазе у западне земље.

Хасани је навео да би Србија требало да има стратегију да се у целој земљи подједнако инвестира.

Посланик на листи Српске напредне странке Маријан Ристичевић питао је Министарство за државну управу и локалну самоуправу шта ће предузети ако се на територији општине Стари град на чијем је челу Марко Бастаћ не формира Општинска изборна комисија за локалне изборе.

Ристичевић је навео да постоје индиције да Бастаћ и "криминална екипа која тамо влада" неће формирати ОИК са циљем да делегитимизује предстојеће изборе.

Ристичевић је имао питање и за Министарство културе. Желео је да зна шта ће предузети поводом ширења лажних вести БИРОДИ-ја, организације која је објавила да ТВ Н1 има најбоље избалансиран програм. Организација је, каже, позната по томе што у њој седе чланови експертског тима Драгана Ђиласа.

"По мени је то ширење лажних вести. Не знам зашто је држава допустила да стране ТВ регистроване фиктивно у Луксембургу могу активно да учествују у изборној кампањи", питао је Ристичевић и констатовао да је БИРОДИ антидржавна организација.

Каже да је раније упозоравао "да ће Н1 и Нова С у кампањи покушати да утичу на изборни процес".

Посланица Српске напредне странке Сандра Божић питала је ректорку Универзитета у Београду, Министарство просвете, Министарство правде о образовању посланика Демократске странке Балше Божовића.

Божић је рекла да се Божовић представља као дипломирани правник који је студије завршио на Правном факултету у Београду,, међутим, како тврди, његово име се не може наћи на списку тог факултета.

"Заиста сам била темељна и прегледала сам апсолутне све смерове од основних до докторских студија и нисам успела да нађем ниједног Балшу Божовића који је завршио Правни факултет", рекла је Божић.

Посланици о амандманина на Предлог закона о пореклу имовине

Посланици Скупштине Србије наставили су данас претресом амандмана на Предлог закона о утврђивању порекла имовине и посебном порезу.

Предлог закона о пореклу имовине и посебном порезу предвиђа порез од чак 75 одсто, ако се утврди да порески обавезник није пријавио да је у року од три године узастопно увећао имовину за најмање 150.000 евра.

Провераваће се целокупна имовина појединца, нарочито некретнине, удели у правном лицу, моторна возила, штедња и готов новац.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]