петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић о могућем бојкоту Макрона: Немам ништа против, али лицемерно је да се Скупштина истура у први план, док су председник, премијер и министарство спољних послова пристали на сва понижења
Хроника

Ђорђе Вукадиновић о могућем бојкоту Макрона: Немам ништа против, али лицемерно је да се Скупштина истура у први план, док су председник, премијер и министарство спољних послова пристали на сва понижења

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. новембар 2018.

Још није познато да ли ће по протоколу француски председник Емануел Макрон током боравка Београду посетити и Скупштину Србије, али поједини посланици већ најављују бојкот.

Први је то учинио напредњак Владимир Ђукановић. Већина опозиционих посланика Скупштине Србије сматра да је бесмислено причати о бојкоту нечега што није ни најављено као догађај у парламенту, а да је још лицемерније пребацивати врућ кромпир Скупштини, која се иначе не пита ни за оно што је из делокруга њене надлежности.

“Уколико се Макрон не извини за безобразлук који је његова држава приредила, апсолутно ме не занима како ће и да ли ће да буде дочекан у Београду. Лично ако буде желео да се обрати посланицима, нећу присуствовати тој седници“, написао је Владимир Ђукановић на Твитеру поводом распореда седења на церемонији обележавања стогодишњице од краја Првог светског рата у Паризу. Полемика о томе се не стишава, будући да је председник Александар Вучић био скрајнут, док је председник Косова Хашим Тачи имао истакнуто место.

Војислав Шешељ, лидер радикала, пак најављује “незаборавни дочек” француском председнику.

„Што се тиче СРС, француски председник Макрон је непожељан у згради скупштине Србије и ако случајно режиму падне на памет да му организује обраћање народним посланицима, ми ћемо то обраћање учинити немогућим. Нећемо бити онолико фини као онда када је била Федерика Могерини, јер је у питању била једна дама, па нисмо могли да применимо неке мало оштрије, већ само вербалне методе. Ако се у парламенту појави Макрон, може очекивати покварена јаја и друге ђаконије. А нема шансе да нас превентивно удаље из парламента, јер за то неће бити никаквог правног основа“, каже Шешељ за Данас. Он подсећа на 2001. годину када су радикали спречили да се Жак Ширак обрати тадашњим посланицима Савезне скупштине. Због тога је, како каже, Шираку омогућено да се пробраној публици обрати у Сали хероја на Филолошком факултету. Радикали су, подсетимо, током обраћања високе представнице ЕУ Федерике Могерини, у марту 2017. Скупштини Србије, све време скандирали “Србија, Русија, не треба нам Унија”.

Поједини опозициони политичари убеђени су да тврдња Ђукановића о бојкоту Макрона не представљају пробни балон напредњака, да је то његов лични став и лична промоција попут оне када је тврдио да ће поднети оставку уколико Зорана Михајловић, потпредседница Владе, не буде смењена .

Зоран Живковић, посланик и лидер Нове странке, сматра да је напредњак Ђукановић минорни политичар чије изјаве немају тежину. „То је човек без икаквог утицаја, па чак ни на ставове Српске напредне странке“, каже Живковић. Он додаје да без обзира на све, француског председника, уколико и дође у парламент, треба дочекати са свим почастима које му припадају.

 

Шеф посланичке групе Демократске странке Горан Ћирић оцењује да изјаве посланика Ђукановића, који је и новинар Коперникуса, не заслужују било какав коментар.

„Шта да бојкотујемо када посета Макрона парламенту није ни најављена“, каже посланик Ђорђе Вукадиновић и додаје да ни он сам не бежи од бојкота.

Не улазећи у то да ли је Ђукановићева најава бојкота Макронове посете спонтани гест или “бачена коска”, Вукадиновић каже за Данас да је бесмислено, лицемерно и провидно, да се Скупштина Србије, која је иначе на маргинама свих дешавања, избацује у први план, а да су притом српска влада, председник и министар спољних послова пристали на сва понижења. Он закључује да је требало да наше надлежне институције упуте оштар демарш Паризу, али да оне то нису учиниле.

Нема јасног става

Ђукановићев став не деле ни сами напредњаци, како су нам незванично рекли. Они наводе да је тај његов твит о бојкоту био један исхитрена и емотивна реакција, о коме нико у СНС нема јасан став.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер