субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Николић платформом о КиМ покушава да се врати у центар политичког живота
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Николић платформом о КиМ покушава да се врати у центар политичког живота

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. мај 2015.

Шта је иза нове платформе о Косову председника Србије

Платформу о Косову председник Србије Томислав Николић писао је за унутрашње потребе и њоме покушава да се врати у епицентар политичког живота, оцењују аналитичари.

Са овим документом Влада и премијер Александар Вучић нашли су се у небраном грожђу, с обзиром на то да ће се уколико га прихвате Србија замерити Западу, а уколико га одбаце, испашће да је Влада против Косова у Србији. Притом, занимљиво је да јуче није било могуће пронаћи министра у Влади који је већ имао прилике да прочита платформу коју је Николић упутио Влади.

Међутим, према информацијама које су ипак процуриле, план Томислава Николића за Косово предвиђа да та територија формалноправно има статус аутономне покрајине у оквиру Србије који подсећа на решења из Устава СФРЈ из 1974. године.

Уколико би Влада и Скупштина Србије затражиле од ЕУ и УН да се, као што замишља Николић, што хитније покрену преговори о „коначном статусу” КиМ, и то на оваквим основама, то би жестоко угрозило примену Бриселског споразума и све што је досад у дијалогу с Приштином под окриљем ЕУ постигнуто. Тиме би и европски пут Србије био блокиран. Са друге стране, и уколико владајућа СНС просто одбаци Николићева решења, политички противници у Србији би их лако могли оптужити за издају, односно да се одричу Косова због ЕУ.

- Реч је о вештом потезу којим Николић покушава да се врати у епицентар политичког живота из којег је, што туђом што својом заслугом потиснут последње две године - каже политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић.

Он оцењује да председник са једне стране даје врућ кромпир Влади и Вучићу, док са друге себи прави патриотски алиби и вероватно припрема терен за истицање кандидатуре за други председнички мандат.

- Њему при том поједнако одговара и договор са Вучићем због чега би онда ублажава платформу, а не искључујем ни могућност конфликта. Све у свему, реч је о доста вештом политичком маневру - каже Вукадиновић.

Стручњак за косовско питање Душан Јањић каже да Николић овим предлогом показује јасну жељу да контролише Владу.

- Међутим, појавиле су се и информације да се председник консултовао са Српском листом, што значи да је нешто морало да се дешава и преко Владе. Ако је то тачно, бићемо у озбиљном проблему са светом. Ако се све ово Влади можда привремено учини корисним и ако то прође у Скупштини, Србија ће бити блокирана наредних 10 година, проблем Косова неће решити, а окренуће све против себе - каже Јањић.

Како “Блиц” сазнаје, Немачка је већ изразила озбиљно незадовољство због платформе о КиМ и због решења која је предложио председник Николић. Немачки званичници су, наиме, премијеру Вучићу, који је боравио у Берлину, скренули пажњу да мора да реши тај проблем.

Николић је имао своју платформу за Косово и 2012, али она никада није угледала светло дана због неслагања Владе са његовим предлозима.

Широка аутономија са многим овлашћењима по угледу на Устав из 1974, али не и независност Косова. То би подразумевало одређена овлашћења, али не и право на вођење спољне политике и политике одбране.

Север Косова третирати у складу са Уставом Србије, што би значило да се северно од Ибра примењује правни систем Србије. Посебно треба да буде уважена посебност Срба на целом Косову.

Заједница српских општина имала би третман који су Албанци имали за време постојања СФРЈ, што би подразумевало исти степен аутономије.

Николић предлаже аутономно судство за Косово, а по Уставу из 1994. Албанци су имали право судске самоуправе и могућност формирања уставног суда.

Лана Гедошевић, Бојана Јеловац

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер