субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић и Слободан Антонић: Србија у европском ћорсокаку
Хроника

Ђорђе Вукадиновић и Слободан Антонић: Србија у европском ћорсокаку

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 07. јун 2010.

После изјаве британског амбасадора Стивена Вордсворта јасно је да ће Србија морати да призна независност Косова ако жели да уђе у Европску унију

Најновија порука британског амбасадора у Београду Стивена Вордсворта да Косово и пријем у ЕУ за Србију више нису одвојени процеси, јасна је порука да ће наша земља морати да призна Косово ако жели у ЕУ, тврде политички аналитичари за Пресс. Према њиховим речима, то је и доказ да српски политичари „лажу и замајавају" народ причама да је пријем у Унију одвојен од статуса јужне српске покрајине.

Аналитичар Слободан Антонић каже да је Вордсворт „директно поручио да је признавање независности Косова услов за наставак европских интеграција".

- Његова изјава је пример тзв. дипломатског спиновања, када се покушава да се дипломатијом изврну чињенице. Конкретно, овде се ради о сакривању недостатка ентузијазма у ЕУ, пре свих у Немачкој и Великој Британији, за пријем Србије у Унију. А истовремено се представља да је Србија крива што се, како се то каже, „не суочава с реалношћу на Косову" због чега се од нас захтевају „додатни напори" - наводи Антонић.

Он додаје да се после Вордсвортових речи отвара и питање искрености политичара у Србији.

- Дакле, наши политичари лажу. Они замајавају народ када причају да ће с европским интеграцијама све бити у реду, као, ето, још само Младића да ухватимо. То је неодговорна политика. ЕУ више не може бити главна прича у Србији. Не можемо се и даље понашати као да је све у реду. Политичари грађанима дугују истину која гласи - ЕУ је мање-више готова ствар.

Антонић каже да Србија не сме да се одриче националних интереса зарад магловите и неизвесне европске будућности и мора озбиљно да размишља о алтернативи политике да „ЕУ нема алтернативу":

- Једна од опција би била да Србија настави по принципу „у се и у своје кљусе", да не напушта идеју евроинтеграција, али да више не чини никакве уступке.

Уредник „Нове српске политичке мисли" Ђорђе Вукадиновић каже да је Вордсворт само објавио оно што је дужи период политика Запада.

- Она гласи - Србији ће бити дозвољени минимални кораци ка ЕУ уколико она прави крупне кораке ка прихватању независности Косова. Они не траже експлицитно признање, али то никога и не занима. Траже да ми својим поступцима не ометамо независност Косова - улазак у међународне институције, да не блокирамо присуство Косова самитима и конференцијама, да не лобирамо против независности, док они истовремено врше притисак на државе које нису признале КиМ да то учине. Од нас се тражи и да ништа не предузимамо после одлуке МСП-а - објашњава Вукадиновић.

Он сматра да се власт „лицемерно понаша" и да политичари, независно да ли су власт или опозиција, морају да смогну снаге и саопште да ЕУ није реална, спасоносна и добитна опција као што је била пре деценију-две.

- Годинама причам да је то илузија. Чак и независно од косовског питања. Они ће нама одобрити ратификацију ССП-а, а онда ће испоставити нове захтеве. Не продаје се 'Телеком' зарад једне степенице више ка ЕУ. Немамо ми толико да дамо и продамо колико они нама препрека могу да наметну. То је пут без краја, није вредан труда. Једина могућа оријентација Србије је да сама направи пристојну државу - уреди институције, законодавство, економију...

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер