четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Чије беспилотне летелице прелећу Србију и да ли Александар Вучић припрема платформу за коначну и дефинитивну капитулацију по питању Косова?
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Чије беспилотне летелице прелећу Србију и да ли Александар Вучић припрема платформу за коначну и дефинитивну капитулацију по питању Косова?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. мај 2018.

Имам само два питања.

Моје прво питање иде на адресу Министарства одбране и министра Вулина и тиче се онога што је јуче овде у парламенту потврдио и господин Стефановић у одговору на моје директно питање – да је било прелета беспилотних летелица изнад територије Републике Србије у другој половни марта месеца ове године? Ипак, права, званична и мериторна адреса за ту тему и одговор на ово питање јесте Министарство одбране. Дакле, моје питање гласи - а одговор очекујем званично, од Министарства одбране и господина Александра Вулина лично - да ли је било прелета беспилотним летелицама преко територије Србије? Како, када и колико? Да ли се зна чије су биле летелице? Да ли су оне биле само у извиђачкој мисији или су можда, носиле и оружје. Да ли је постојала могућност дејства, пошто знамо да се често тим беспилотним летелицама делује против терориста и по циљевима на земљи? Да ли је било у питању само снимање терена? Да ли је тим поводом упућен неки демарш и коме? И, да ли су предузете било какве мере или реакција од стране надлежног министарства? Ја немам ништа против да се министар изјашњава и о другим питањима о којима често воли да се изјашњава, од регионалне политике до спољне политике и евроинтеграција, али ово је ипак примарна делатност  ресора одбране и зато своје питање упућујем на ту адресу.

Ја немам ништа против да се министар изјашњава и о другим питањима о којима често воли да се изјашњава, од регионалне политике до спољне политике и евроинтеграција, али ово је ипак примарна делатност  ресора одбране и зато своје питање упућујем на ту адресу 

Друго питање иде на адресу председнице Владе и Министарства спољних послова, а тиче се једне генерално, рекао бих, болне теме за коју је моје претходно питање, односно овај инцидент са беспилотним летелицама и одсуством наше реакције у вези са тим - само једна илустрација. Неколико пута сам питао Министарство спољних послова да ли је било координације са шпанском владом поводом недавно одржаног Самита у Софији. Нисам добио одговор, али очигледно да није било, јер да је било ми не бисмо наступили тако како смо наступили – док је Шпанија због Косова тај догађај фактички бојкотовала. Али, моје садашње питање за председницу Владе и министра спољних послова јесте још деликатније и тиче се тога да ли уопште има координације спољне политике ове земље са председником Републике, с обзиром на то да јавно изнети ставови и интервјуи председника Републике, које он континуирано износи у последње време, делују и звуче као да су у потпуном нескладу са оним што је званично прокламована политика Владе, као и председнице Владе и министра спољних послова, коју су они више пута, па и овде у овом парламенту, јавно износили?

Како другачије разумети изјаве како су “сви већ упропастили Косово”, како није он (председник) крив што је кнез Лазар изгубио Косовску битку, помињање 1999, 2004, 2008. године и свих других датума – што се не може схватити другачије, сем као нека врста прања руку и припреме терена за потпуну и коначну капитулацију по том питању

Занима ме, дакле, да ли је и даље то платформа државе Србије, да се не признаје независност Косова и да се не чине никакви уступци на том путу, или је платформа у међувремену промењена? Ако је промењена, онда је ово место на којем о томе треба да се разговара. Хоћу да кажем да низ изјава, без обзира на то да ли су оне можда тактички дате (једино не знам са којим циљем) са највише адресе у Републици Србији, као да сугеришу спремност, не више само на копромисе и уступке, него и практично на све оно што би представљало напуштање и дерогирање позиције државе Србије по питању Косова и Метохије. Како другачије разумети изјаве како су “сви већ упропастили Косово”, како није он (председник) крив што је кнез Лазар изгубио Косовску битку, помињање 1999, 2004, 2008. године и свих других датума – што се не може схватити другачије, сем као нека врста прања руку и припреме терена за потпуну и коначну капитулацију по том питању.

О свему се може разговарати, нема табу тема, али ово је то место на којем такви разговори треба да се воде, а не да нагађамо и читамо између редова по интервјуима председника Републике. Ми знамо какви су фактички односи снага, али формално гледано, спољну политику ове земље воде Влада и Министарство спољних послова, наравно, уз координацију са председником Републике. Понављам своје питање и завршавам тиме – да ли та координација постоји или је ту дошло до размимоилажења? Ми знамо ко коси, а ко воду носи. Ми знамо чија је последња и главна реч. Али, формално гледано, председник предлаже мандатара за председника Владе, ова Скупштина бира Владу, укључујући и министра спољних послова и премијера. У том смислу бих волео да, без обзира на то што знамо какви су фактички односи моћи, чујемо од председнице Владе и министра спољних послова како по питању Косова и Метохије стоје ствари и да ли има диспропорције између прокламоване спољне политике коју води Влада и онога што ради и изјављује председник Републике?

Хвала.

(Питања у Скупштини Србије 22.5.2018.)

(НСПМ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер