Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Brisel i Zapad hoće deo teritorije Srbije i ako to dobiju, neće ih biti briga za korupciju
Hronika

Đorđe Vukadinović: Brisel i Zapad hoće deo teritorije Srbije i ako to dobiju, neće ih biti briga za korupciju

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. decembar 2011.

Politički analitičar i urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović smatra da se stalnim isticanjem borbe protiv korupcije, fokus javnosti zapravo tendenciozno skreće sa pitanja Kosova kao ključnog uslova Srbiji za dobijanje statusa kandidata za Evropsku uniju.

- Tačno je da je korupcija u Srbiji ogromna, ali ima je i u razvijenim zapadnim državama. Naravno, to nije opravdanje i protiv nje se treba boriti, ali pričom o korupciji koja se plasira građanima, njihova pažnja se sa ključnog pitanja, a to je Kosovo kao politički uslov za kandidaturu, skreće na drugu stranu – kaže za "Vesti" Vukadinović.

Iz Brisela nam stalno poručuju da je korupcija važan uslov za napredak Srbije u evrointegracijama. Da li su iskreni u tom zahtevu?

- Koliko se na delu vidi, oni traže deo teritorije Srbije i ako to dobiju, spremni su da žmure na korupciju. Sa druge strane, vlast i mediji u Beogradu pokušavaju da sakriju to da su spremni da se odreknu mrvica dostojanstva i brige od državi, plasirajući tezu kako Kosovo koči napredak zemlje ka EU.

UN su istraživale i zaključile da Srbi najviše podmićuju lekare i policajce, i to u proseku sa 178 evra?

- Problem svakako jeste što građani plaćaju mito lekarima i policajcima 50 ili 100 i nešto više evra. To je zaista loše i ružno, ali je mnogo manji problem od sistemske korupcije. Suština je da postoji ozbiljna korupcija u vrhu vlasti, ali isto tako i u raznim međunarodnim telima i organizacijama na nivou EU i UN koje se, navodno, bore protiv korupcije. Zato je, što kaže narod, jedan par rukava, boriti se s tim zlom, a drugi što se pričom o korupciji ovoj zemlji prikrivaju najkrupnija politička pitanja.

Ko zamagljuje suštinska pitanja?

- To rade i vlast i opozicija, pa i razne međunarodne organizacije. Vlast priča o naporima Srbije da bude deo EU i borbi protiv korupcije. Nosioci te borbe treba da budu policija i tužilaštvo, a ne da se suprotstavljanje toj pošasti svede samo na političku kampanju. Na svoj način to rade i partije.

Na koje stranke mislite?

- Osim vladajućih, vidimo da i najjača opoziciona snaga Srpska napredna stranka forsira u javnosti temu korupcije, pri čemu njeni funkcioneri uglavnom izbegavaju da se izjasne o bilo čemu drugom, a naročito o vrućim i aktuelnim političkim pitanjima. Mogu da kažem da i opoziciona Liberalno demokratska partija više voli da priča o tome, nego na primer o pritiscima i ucenama kojima je Srbija izložena sa zapada.

Koliko Zakon o finansiranju stranaka može da smanji korupciju u samim partijama?

- Meni se čini kao da je taj zakon napravljen da stranke gura u korupciju. Kako objasniti da one u predizbornim kampanjama troše deset i dvadeset puta više novca nego što mogu da zarade na legalan način i što im prođe kroz račune.

Odakle političkim partijama mnogo više novca van legalnih tokova?

- Iz crnih fondova, od biznismena i krupnog kapitala, kako iz zemlje, tako i iz inostranstva. Na to se žmuri, pošto i tajkunima i zapadu to odgovara. Stranke se na taj način guraju u kriminal da bi onda ti isti ljudi, ali i stranci koji to znaju, mogli da ih kontrolišu i utiču njihove odluke.

(Vesti-NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner