четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Бојкот заправо помаже Вучићу, нисам за то да се предајемо 8 или 10 месеци пред изборе; Мариника Тепић: Нећемо учествовати у разговорима о изборним условима све док не буду отворени за јавност
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Бојкот заправо помаже Вучићу, нисам за то да се предајемо 8 или 10 месеци пред изборе; Мариника Тепић: Нећемо учествовати у разговорима о изборним условима све док не буду отворени за јавност

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. август 2019.

 "Што се тиче Странке слободе и правде ми смо се изјаснили још у јулу и сматрамо да је још тада требало да се крене у кампању за бојкот избора јер видите да се до данас ништа није променило. Такође, ССП неће учествовати у округлом столу који је затворен за јавност док се он у потпуности не отвори", каже Мариника Тепић потпредседница странке.

 Мариника Тепић је истакла да су се, поштујући Факултет политичких наука и његове професоре, одазвали првом округлом столу.

"Организатори су, међутим, сами изиграли обећање, износећи нетачне тврдње да је дијалог био конструктиван и да је могућ договор, а то није тачно. Није било дијалога и преговора, нити смо тамо видели било шта конструктивно. Ми живимо у диктатури с галопирајућом фашизацијом и избори нису нормални, сетите се Лучана. Није постојао ниједан разлог да ми не инсистирамо да се наредна окупљања потпуно отворе за јавност. Намеће се питање шта је то што треба сакрити у директном преносу? Теме не смеју да остану тајне", сматра Тепић.

Посланик Ђорђе Вукадиновић, међутим, сматра да ако је ситуација онаква како је описала Мариника Тепић онда би округли сто требало да буде отворен, али да, ако је ситуација као што наводе организатори и ако су у питању прави преговори, онда нема разлога да се такви разговори воде пред камерама.

Мислим да су сви отишли на тај састанак јер лебди уверење да Запад и Метју Палмер то желе

"Ако је то само информисње о истраживању НВО о стању предизборног асортимана, онда има смисла да буде јавно, ако су озбиљни разговори онда је прича о медијима неозбиљна. Мислим да су сви отишли на тај састанак јер лебди уверење да Запад и Метју Палмер то желе. Нико није хтео да буде оркивљен зато да разговора нема. Мислим да нема праве воље за разговор, бићу запрепашћен ако договора буде. Прве реакције показују да није озбиљно припремљен, већ да постоји само жеља да се отаља нека преузета обавеза", наводи Вукадиновић.

Мариника Тепић је нагласила да се опозиција обавезала у Споразуму с народом да под оваквим условима неће учествовати на изборима и даје бојкот једини одговор да се, како је рекла, демаскира ненормално стање у земљи.

"Преговора нема, ми нисмо отишли да преговарамо, одазвали смо се позиву организатора. Странка слободе и правде неће учествовати сутра на том скупу пошто није отворен за јавност. Ако су преговори тајни, онда могу да буду у шуми или бункеру. Организатори су упознати са тим ставом ССП кроз Ђиласово писмо. Ми смо тражили максимално отварање уз упознавање јавности, да и на Н1 и на РТС најшира јавност зна на који начин се спроводе избори целе године, где имамо свакодневну шикану опозиције и мислећих људи који се усуде да кажу нешто критички против власти. То је свакодневно малтретирање, политичка лоботомија, имамо хајку на све који супротно мисле, а имамо и обавезу у Споразуму с народом. Бојкот је једини одговор на ту ненормалност", каже Тепић.

Она је рекла и да је у понедељак на састанку опозиције констатовано да се ништа није променило у односу режима према изборним условима и да бојкот остаје алтернатива.

"Сви актери у СЗС су до овог тренутка јединствени у томе да под овим условима нема изласка на изборе и ко изађе је саучесник у Вучићевој власти. Имамо ненормалну државу и диктатуру, где не постоје слободни медији и избори да грађани сами донесу одлуку без притиска режима. Ја сам уверена да се ништа неће променити, то је неко шминкање да се фингира представа, а у јавности се ништа није променило. У овој ситуацији једино бојкот на свим нивоима има смисла, да демаскирамо ову мизерију од државе коју имамо", каже она.

Мислим да на оваквим округлим столовима не треба учествовати

Вукадиновић каже да није учествовао на том састанку опозиције, али да ће се одазвати ако га позову. Такође сматра да бојкот избора није добро решење и да не треба бранити ако неко у опозицији има другачије мишљење.

"Наравно да је стање у земљи лоше, али начин на који се опозиција утерује у један тор није добар... Тешко је борити се против режима, али ја позивам да се део енергије који се троши на причу о бојкоту уложи у прављење једне опозиционе мреже, једне листе или евентуално две. Мислим и да не треба учествовати на округлим столовима, парламент, чак и овакав какав је, је боље место за то. Ја сам се вратио у Скупштину јер сам тако људима који не прате Н1 и друштвене мреже пренео неке поруке, а седење међу истомишљеницима не доноси ништа. Нисам склон томе да се 10 месеци пред изборе предамо. Погледајте Турску, тамо је било теже опозицији, па су излазили на изборе и губили, и на крају освојили највеће градове", рекао је Вукадиновић.

У Македонији су се ангажовале светске силе и дале резултат тако да се не би требало превише уздати у македонски сценарио

Као пример земаља у којима бојкот није успео, Вукадиновић је навео Албанију и Црну Гору.

"У Македонији су се ангажовале светске силе и дале резултат тако да се не би требало превише уздати у македонски сценарио. Наравно да су услови ненормални, стање у земљи је лоше. Ако се хоће бојкот то је помагање Вучићу, осим ако имате снаге да правите револуцију. Ко то не жели или не може, онда је можда боље да се држимо приче с бирачким кутијама. Ако читава опозиција буде бојкотовала ја нећу изаћи на те изборе, али ћу се борити да докажем колегама зашто треба изаћи", навео је он.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер