четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић Ани Брнабић: Потписивање Бриселског споразума је велика грешка, наивност и глупост, а моглa би се ту употребити и нека тежа реч - пре СНС, Албанци нису смели ни да помисле да овако интервенишу на северу КиМ
Хроника

Ђорђе Вукадиновић Ани Брнабић: Потписивање Бриселског споразума је велика грешка, наивност и глупост, а моглa би се ту употребити и нека тежа реч - пре СНС, Албанци нису смели ни да помисле да овако интервенишу на северу КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. март 2018.

Посланици у Народној скупштини данас су добили прилику да постављају питања председници Владе Србије и њеним министрима. 

На почетку свог сета питања, народни посланик Ђорђе Вукадиновић захвалио се на прилици да поставља питања премијеру и члановима владе и изразио наду да ће они и убудуће што чешће долазити у парламент јер, како је рекао,"нико не уједа и није то ништа страшно".

Потом је приметио да на у овом парламенту нису поменути недавни немили догађаји на Косову и Метохији и изразио жал због тога, баш као што се Скупштина није огласила ни кад је убијен Оливер Ивановић.

Своје прво питање упутио је председници владе, Ани Брнабић, а почео га је цитатом изјаве председника Србије Александра Вучића, од 25. августа 2015. године, у којој је честитао грађанима Косова потписивање Бриселског споразума.

„Да ли знате чије су ово речи? Тог 25. августа 2015. године, то су биле речи Александра Вучића, којима је честитао грађанима успоставу Заједнице српских општина и исте вечери Марко Ђурић је објавио да је то "великих 5:0 за Србију“, што је било само реприза „победе“ из 2013. године. Пет година касније, те фамозне ЗСО и даље нема.

Вукадиновић је напоменуо је да је ових дана шеф Канцеларије за КиМ Марко Ђурић могао и сам да се увери, нажалост на сопственој кожи, како стоје ствари са "српском ствари" на северу Косова и Метохије.

„То што се догодило господину Ђурићу, тај вандалски чин и мрцварење које је претрпео, јесте једним делом, наравно, и последица исхитреног, погрешног, наивног потписивања Бриселског споразума, или коју год другу реч да употребимо, неку тежу (глупост, издаја, велеиздаја). Мислим да је то велика политичка грешка и одговорност за оне који су у томе учествовали. Занима ме ваше мишљење о томе и шта Влада намерава да предузме у вези са тим?“, казао је Вукадиновић.

Брнабић: Бриселски споразум потпуна победа Србије, већа данас него пре пет година

Ана Брнабић је на почетку свог одговора напоменула да се чланови труде да дају одговоре на питања посланика на која су дужни да их дају и нагласила да они не шире никакве тензије, а да појединци шире нетачне информације којима грађани а приори не верују.

Председница Владе Ана Брнабић изјавила је да ће Србија наставити да инсистира на спровођењу Бриселског споразума, јер је како је рекла, тај споразум потпуна победа Србије. Премијерка је тим поводом оценила да су Вучићеве речи "јасније и тачније данас, него тада када су изречене".

"Бриселски споразум је потпуна победа Србије и доказ за то је то што Приштина не жели да га имплементира, јер они виде да је то победа дијалога и политичког умећа Београда", рекла је Брнабићева одговарајући на питање Ђорђа Вукадиновића.

Она сматра да, ако је тај споразум био пораз, да би га Приштина имплементирала.

„Па, је ли Република Србија крива што Приштина није имплементирала своје обавезе из споразума или што Брисел не ургира?“, рекла је она и поновила да су Вучићеве речи истинитије данас него што су била тада.

Она је истакла да Вукадиновић нема право да каже да је споразум лош и да сада "убирамо горке плодове", зато што није имплементиран.

"Бриселски споразум је у интересу грађана Србије и интегритета Републике Србије и апсолутно мислим да смо ми тада победили са 5. ;и ћемо наставити да инсистирамо на његовој имплементацији", нагласила је премијерка и додала да је Заједница српских општина део тог споразума и да зато мора да се њено оснивање спроведе у дело.

Вукадиновић: Каква је то победа кад ми прихватамо све, а они ништа?

Ђорђе Вукадиновић је приметио да је добро разговарати и када се две стране не слажу.

„Ја не могу да се сложим са тим да је Бриселски споразум победа Србије, јер грађани са КиМ данас гледају његове горке плодове“, рекао је он и додао је да је бесмислено разговарати о тој „великој победи“.

Потом је Вукадиновић напоменуо да су и Ивица Дачић и Александар Вучић и сама Брнабић на месту премијера морали сте доћи до истог закључка о спровођење штетног и погубног споразума.

„Ми се обавежемо да прихватимо све, безбедносне снаге, позивни телефонски број, укидање судова.... А они, да не ураде ништа. Не знам да ли је то ствар наивности, неспособности, некомпетентности или нечег другог. Сигуран сам да је било воље да се то уради како треба, али не знам да ли сте ви били преварени, обманути или шта се тачно догодило. Занима ме шта сад намеравате. Да ли сте спремни да срамну примену Бриселских споразума и давање ЗСО трампита за потписивање правно-обавезујућег споразима или столица у УН?“, питао је Вукадиновић.

Брнабић: Док не буде имплементиран, не може се рећи да је Бриселски споразум лош

Брнабић се сложила да ми данас убиремо горке плодове тог споразума, али само зато што Бриселски споразум није имплементиран, али да то никако не значи да је он лош.

„Ми не можемо да кажемо да је лош, јер није имплементиран. Ми имамо горке плодове јер није и партнери Приштине у Европи нису инсистирали на његовој имплементацији. Да је био у интересу Приштине и на уштрб Србије, зашто мислите да они то не би имплементирали? И они виде да је Бриселски споразум победа дијалога и дипломатије Србије“, сматра она и додаје да смо ми имали споразуме у прошлости који су договорени, имплементиран и спроведени.

„Борко Стефановић је потписао споразум о интегрисаном управљању границама. То је лош споразум и то се види из речи border и bounder. Кад имате споразуме који су лоши за Србију, то се имплементира с пуном подршком међународне заједнице. Бриселски споразум не имплементира се, јер је у интересу Србије“, казала је Брнабић.

На питање Вукадиновића да ли ће ЗСО бити компензација за столицу у УН, премијерка је одговорила:

„Како је то могуће да уопште питате? То са Заједницама српских општина мора да се имплементира, јер то је испреговарано“, рекла је она.

Вукадиновић је Ани Брнабић у наредном обраћању напоменуо да се и даље не слаже с тим да је у питању добар споразум и указао на то да је он имплементиран у свим тачкама које се тичу обавеза Србије, што је већ лоше само по себи, а да од пет тачака са албанске стране није ниједна што говори о томе да није био добар споразум. 

"Што се тиче других ствари које помињете, морам вас подсетити госпођо Брнабић и српску јавност, шта год мислили о тој претходној власти, 2012. године у лето није било никакве границе, нити царине на Брњаку и Јарињу. Све то, укључујући имплементацију тих Боркових споразума, укључујући имплементацију, све је то урадила ова Влада, после 2012. године. Моје је мишљење, нажалост, да је због тога дошла у прилику да буде власт", закључио је ову тему Вукадиновић.

Вукадиновић: Шта се дешава с Београдом на води?

Потом је Вукадиновић поставио министарки грађевинарства и инфраструктуре Зорани Михајловић питање о томе шта се дешава с Београдом на води.

„Према обећањима Александра Вучића, у априлу је требало да дође до усељавања у прве станове у кулаа, а сада се голим оком види да смо далеко од тога. Да ли постоји опасност да ће Србија морати да плаћа пенале што није испоштовала рокове?“, питао је Вукадиновић и саветовао министарство и Владу да раскину тај уговор на време, пре него што не настане још већа штета.

Међутим, остао је ускраћен за одговор на ово питање.

Ђуришић: Бриселским споразумом север Косова интегрисан у косовско правосуђе

Критике на рачун Бриселског споразума упутио је и посланик Социјалдемократске странке Марко Ђуришић, који је нагласио да влада треба да престане да замагљује истину, јер су потписали нешто што "они нису хтели да прихвате".

Он се посебно осврнуо на чињеницу да је Бриселским споразумом север Косова интегрисан у косовско правосуђе.

Брнабић: Једнострана независност проглашена за време Бориса Тадића

Реагујући, премијерка је нагласила да је једнострано проглашена независност Косова проглашена 2008. године, када је председник Србије био Борис Тадић.

"После те 2008. ви сте преговарали о споразумима, који су одмах имплементирани јер су свима одговарали, осим Србији", одговорила је Ана Брнабић.

(НСПМ - Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер