четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Aко нас је историја ишта научила, то је да забране и хапшења ништа не решавају, већ само разгоревају ватру
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Aко нас је историја ишта научила, то је да забране и хапшења ништа не решавају, већ само разгоревају ватру

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. април 2021.

Политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић оценио је данас да је поларизација домаће јавности према теми вакцинације само једна у низу подела које се систематски генеришу у друштву, а да се са покретом против вакцинације треба борити аргументима, правим и правовременим информацијама, а не хапшењима.

„Ако нас је историја ишта научила, то је да забране и хапшења ништа не решавају, већ само разгоревају ватру. Одговорност за тренутну атмосферу у друштву пада првенствено на власт, али је мало и до менталитета макар једног највидљивијег и најгласнијег дела друштва“, казао је Вукадиновић за агенцију Бета.

Он је изјавио и да он лично верује пројекцијама да би масовна вакцинација драстично смањила ризик од ковида 19, али да би требало „поштено рећи“ да би тада опасност од корона вируса тада била умањена, а не уклоњена.

Морам да нагласим да тај разумљив егизистенцијални страх и замор од читаве теме епидемије и лутања, које смо имали и од струке и власти, не би смели да прерасту у атмосферу хистерије и "лова на вештице"

„Поштујем медицинску струку. Али, оно што спада у домен моје струке јесте да нагласим да тај разумљив егизистенцијални страх и замор од читаве теме епидемије и лутања које смо имали и од струке и власти током претходног периода, не би смели да прерасту у атмосферу хистерије и лова на вештице, упереног на оне који размишљају другачије“, рекао је Вукадиновић.

Он је оценио да „кампања“ власти и реторика дела медија против антиваксера више подсећају на покушај „прања руку“ и покушај да се одговорност за успоравање имунизације „свали на групу маргиналних појединаца који угрожавају процес вакцинације“.

„То више личи на тражење алибија него на искрену жељу да процес вакцинације успе“, казао је Вукадиновић.

Према његовим речима, Србија је већ „високо неуротизовано и поларизовано“ друштво, у коме су и ствари мање осетљиве од вакцина или вакцинације биле повод за страсну поларизацију и полемику.

„Годинама живимо у атмосфери у којој се подстичу поделе, поларизација и лов на вештице. Поделе се овде непрекидно генеришу. Томе треба додати и ментални замор који је епидемија корона вируса изазвала у читавом друштву. Не чуди што су се страсти разбуктале и поводом ове важне теме, с обзиром да присуствујемо свакодневној производњи страсти и мржње и око много безазленијих тема него што је епидемија“, казао је Вукадиновић.

Он је казао и да, према последњим истраживањима јавног мњења, највећи број грађана нису ни задрти „ваксери“, нити „антиваксери“, да је у питању тиха већина од које ће на крају зависити успешност процеса имунизације.

Вукадиновић је оценио да су тај ментални замор, нервоза и страх коју епидемија изазива код дела грађана разумљиви, а да потенцијално представљају разлог због ког траже „чаробни штапић“ који би решио све проблеме али да такво решење заправо не постоји.

„Чаробни штапић не постоји нигде сем у бајкама, па ни у медицини. Ја верујем струци која сматра да је у датим околностима вакцина најбоље решење, али је контрапродуктивно да о њој говоримо као о чаробном штапићу, након ког ће тема епидемије престати да постоји. То код дела грађана може да произведе разочарење. Представљање вакцина, као и својевремено фамозних респиратора, као јединог решења може да буде контрапродуктивно“, сматра Вукадиновић.

Још један проблем у целој ситуацији Вукадиновић препознаје и у „ратној реторици“ који су власт и део медија преузели према епидемији корона вируса.

„Када имате рат, подразумева се да онда имате и ‘издајнике’ и ‘дезертере’. И ова врста реторике од самог почетка свакако не помаже нормализацији стања и односа у друштву“, закључио је Вукадиновић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер