петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Павићевић: Кад неко данас у Србији протестима исказује неслагање с властима, мора да доказује да не ради ни за једну странку - то је опасно за демократију
Хроника

Ђорђе Павићевић: Кад неко данас у Србији протестима исказује неслагање с властима, мора да доказује да не ради ни за једну странку - то је опасно за демократију

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. јун 2018.

Професор ФПН Ђорђе Павићевић оценио је да је изједначавање сваког грађанског активизма са политичким и страначким деловањем опасно за демократију. Тада се, како објашњава, тежи ка томе да се грађани сведу на пасивне извршитеље одлука владе, а цело друштво подели по линијама страначке припадности.

Према Павићевићевој оцени, притисак на Владу Србије да смањи акцизе на гориво има поред економске и политичку димензију, али то не значи да се увек ради о томе да је то у корист или у име неке странке.

"Не сме свако активно и политичко деловање да се сведе на страначко деловање и изборне кампање. За живост демократије, али и укупан живот грађана, важно је да се ова разлика одржи. Она је у Србији тренутно успостављена тако да онај ко исказује неслагање мора странци на власти да доказује да нема везе са опозиционим странкама и да не ради ни за једну другу странку", казао је он агенцији Бета.

Павићевић је додао да је пожељно "активирати се само да би се дала подршка странци на власти", оценујући да је такав однос може имати негативне политичке импликације на демократске процесе.

Директор невладине организације Центар за практичну политику Драган Поповић сматра да грађански и страначки активизам, као форме учешћа у јавном животу, не искључују једна другу и требало би да се допуњавају."И једнима и другима на располагању стоје све легалне методе политичке борбе што укључује и протесте. Ипак, ако неко први крене са организацијом неког скупа или акције, треба поштовати његову жељу да ли хоће присуство или помоћ ових других на том дешавању", казао је Поповић Бети.

Тројица опозиционих лидера који су означени као организатори блокада саобраћајница, Саша Јанковић, Вук Јеремић и Драган Ђилас, су за лист Данас рекли да подржавају протесте, али су одбацили тврдње да стоје иза тих протеста.

Председник Левице Србије Борко Стефановић казао је за агенцију Бета да су грађански протести добродошли и увек их треба подржати и да политичке партије не треба да се мешају у организацију таквих протеста, јер онда они престају да буду грађански. Он сматра да у Србији нема друштвених и политичких промена уколико сви сви политички актери, странке, покрети, не буду ангажовани на томе.

"За промене је неопходна структура, идеологија, програм, па ако хоћете и вођство. Спонтани покрети не могу да доведу до промена у друштву", казао је он.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер