четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђилас на РТС: Позиција Србије била би боља ако би се окренула ЕУ и увела делимично санкције Русији
Хроника

Ђилас на РТС: Позиција Србије била би боља ако би се окренула ЕУ и увела делимично санкције Русији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. март 2023.

Нама су политички противници људи и на власти - СНС и екстремисти. У парламенту смо јасно рекли Вучићу да сноси одговорност што је сам водио преговоре и да је његова политика поражена. Ми, Странка слободе и правде, ми се боримо да СНС не буде више на власти, као што се боримо и да екстремисти не дођу на власт. Свако ко каже да се Косово може у потпуности вратити у уставни поредак Србије мирним путем он лаже народ - рекао је председник Странке слободе и правде Драган Ђилас гостујући данас на РТС-у.

Ђилас је рекао да реч "одговорност мора да се врати у политику" и то посебно око питања Косова:

- Косово за мене није страначко питање, сматрам да је срамота да било ко скупља рејтинг поене на томе. Што се споразума тиче, за нас је најпроблематичнија тачка 4 о чланству у међународним организацијама. Сматрамо да никада нико из Србије не треба да подржи улазак Косова у УН. Ми смо још 2019. године предложили Декларацију о помирењу два народа и навели седам области о којима може да се разговара. То ни медијима тад није било интересантно. Предложили смо у Скупштини да направимо тело од странака, САНУ, Цркве, универзитета и да поставимо две црвене линије – да нема уласка Косова у УН и да нема признања. Ни то није прихваћено, али видим да данас многи из власти то говоре.

Ђилас је изјавио да би "позиција Србије била боља ако би се Србија окренула ЕУ и увела делимично санкције Русији", додао је да је свестан да то није мишљење које већина Србије жели да чује, "али ако останемо изоловани по том питању биће последица по нашу економију, по радна места и по плате":

- Рат траје годину дана, свет се поделио на два дела, нови су геополитички услови, Србија је данас једина земља у Европи која није увела делимичне санкција Русији. Последице тога биће повлачење инвеститора, немогућност добијања кредита, смањење плата и пензија. Сматрам да је то већ почело. Била је идеја једна холандска компанија купи Имлек па се од тога одустало. Нема нових инвеститора, јер они чекају да виде на коју ћемо страну. Много је лицемерја било претходних година у томе како се ЕУ односила према Србији, али Србија мора на страну ЕУ. Да је Милошевић пре 30 година отишао на ту страну ми би данас били међу 15 најбогатијих земаља у Европи.

Ђилас је рекао да је важно што је Мирослав Лајчак рекао "да без Заједнице српских општина нема споразума ни ничега":

- Тако да ја очекујем притисак на албанску страну да се то деси, али ја очекујем од међународне заједнице и притисак да албанска страна напокон престане да малтретира српски народ на КиМ и даље на Косову пуцају на децу из кола заштитног корпуса, туку људе и људи се исељавају. Улази се у период имплементације, како они кажу финализације неких ствари. Господин Лајчак је рекао да је било пуно криза на КиМ од када је Курти на власти и да је увек положај српског народа после тога био тежи. Лајчак такође сматра да је статус кво лош и да је сваки дан тог статуса гори за људе који тамо живе. За нас је важно да је жеља Лајчака и људи које он представља да Србија крене пут Европске уније, а за Странку слободе и правде је то најважнија ствар.

(Директно.)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер