субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђерђели Гулаш: Пошто је влада зауставила мигрантски талас, апсолутно нема потребе да се подижу џамије у Мађарској
Хроника

Ђерђели Гулаш: Пошто је влада зауставила мигрантски талас, апсолутно нема потребе да се подижу џамије у Мађарској

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. новембар 2017.

Од отварања мигрантске кризе званична Будимпешта јасно показује своју нетрпељивост према муслиманима, који се проглашавају страним телом у хришћанској Мађарској. Али осим избеглица, са дискриминацијом се суочавају и мађарски грађани муслиманске вероисповести.

Мађарска ће бити земља без џамија, обећао је један од лидера владајућег Фидеса, јер где има џамија, тврди он има и проблема.

"Видимо да исламска заједница овде може да живи са нама и да функционише и овим околностима. Пошто је мађарска влада зауставила мигрантски талас, апсолутно нема потребе да се подижу џамије", рекао је Ђерђели Гулаш, лидер десне фракције Фидеса.

Релативно малобројна исламска заједница има своје планове за подизање великог верског центра са медресом и џамијом. За сада се окупљају у неколико обичних зграда углавном у Будимпешти.

"То је исламофобична изјава. Чланови верске заједнице се проглашавају терористима. Казати да, ако не будемо зидали џамије, неће бити тероризма је обична глупост, јер ни један члан исламске заједнице Мађарске није починио никакав терористички акт", наводи Золтан Болек из Исламске заједнице Мађарске.

И део позиције сматра да џамије не припадају једној средњеевропској хришћанској држави.

"Ако сматрамо да је подизање једног религијског објекта ризик за јавну безбедност, на пример за децу, онда држава треба то да забрани", наводи Агнес Вадаи, потпредседница Демократске коалиције.

Као реакцију на овакве ставове, Исламска заједница је организовала пешачке туристичке туре по објектима муслиманске културе и арапским продавницама у Будимпешти.

"Већина људи никада у свом животу није срела неког муслимана. О њима чују углавном преко медија што им изазива стрес и тензије. То је главни разлог за организовање оваквих тура", наводи организаторка Ана Ленард.

У јеку прошлогодишње медијске хајке против муслимана, Арапа и избеглица у Мађарској, исламски верски поглавар Босне и Херцеговине, Хусеин Кавазовић, писао је мађарском премијеру Виктору Орбану о историјским подацима који указују на значајну заједницу мађарских муслимана, који су у 17. веку протерани према Славонији и Босни. Одговора није било.

Садашња заједница од око 40 хиљада муслимана у Мађарској, повећава се из године у годину, јер многи бивши студенти, сада избеглице, одлучују да се населе у Мађарској.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер